Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz’da dört sanığın tutukluluğuna itiraz

Balyoz’da dört sanığın tutukluluğuna itiraz

Balyoz Darbe Planı davası sanıklarından eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, Koramiral Kadir Sağdıç ve Tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar’ın tutukluluklarına itiraz edildi.
 

Balyoz Darbe Planı davası sanıklarından eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, Koramiral Kadir Sağdıç ve Tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar’ın tutukluluklarına itiraz edildi. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelen Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz tarafından İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan dilekçede, Balyoz Planı davasının iddianamesi kabul edilirken Doğan hakkında da yakalama kararı çıkarıldığı, üst mahkeme olan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz sonucu yakalama emrinin kaldırıldığı ve bu kararın hakkında daha önce iki kez tutuklama kararı verilen, ardından serbest bırakılan Doğan’ın özgürlüğünün hukuka aykırı olarak kısıtlandığının bir göstergesi olduğu savunuldu.

 

Hemen teslim oldular

Dilekçede, soruşturma aşamasında Doğan’ın, kendisi hakkında verilen yakalama ve tutuklama kararlarının hemen ardından adli mercilere teslim olarak kaçak duruma düşmediği ve tutuklamanın gerekçelerinden sayılan kaçma ve delilleri karartma şartlarının fiilen gerçekleşmediğini de gösterdiği anlatılarak, yargılama sürecinde ise mahkemeden ısrarla istenen bazı bilgi ve belgelerin savunma avukatlarına verilmediği ifade edildi.

 

Tutuklu sayısı 157

Diğer yandan Balyoz davasının görüldüğü mahkeme tarafından haklarında tutuklama kararı çıkan 163 sanıktan 157 tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklama kararı gerçekleşmeyen sanıklardan dört subayın yurt dışı görevde olduğu öğrenildi. Hakkında tutuklama kararı bulunan eski 1. Ordu Komutanı Ergin Saygun ise GATA’da tedavi altında bulunuyor.

Taraf, 18.02.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.