Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Darbenin durduğu gün

DARBENİN DURDUĞU GÜN

Balyoz Davası için hiç konuşmayan eski Kara Kuvvetleri Komutanı Yalman’la Hilmi Özkök, darbecileri 19 Mart 2003’te frenledi
 

Balyoz Darbe Planı’yla ilgili bugüne kadar çok kişi konuştu ama darbeyi önlediği iddia edilen isimlerden biri olan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman hiç konuşmadı. Yalman, “Olasılığı en yüksek tehlikeli senaryo” adı altında Balyoz Darbe Planı’nı yapan dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’a ilk uyarı emrini seminerden aylar önce yaptı. 6 Ağustos 2002 tarihinde 1. Ordu’ya gönderdiği yazıda 1. Ordu Komutanlığı’nın 2003 yılı harp oyunu semineri programından çıkartılmasını ve Mart ayında yapılacak seminerde bir yıl önce yapılan Egemen Harekat Planın’ın genişletilmesini emretti. Emirde bahsedilen Egemen Harekat Planı ise Yunanistan’la olası bir savaşı öngören bir harp oyunuydu.

 

Egemen Harekat Planı

Orgeneral Yalman, Ağustos ayında verdiği bu emirle yetinmedi. 2 Kasım 2002 tarihinde “Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryonun” Mart ayındaki seminerde görüşülmeyeceğini bir kez daha emretti. Yazı aynı gün 1. Ordu’ya bağlı tüm birliklere gönderildi. Balyoz Darbe Planı’nın masaya yatırılacağı bu senaryonun ileri bir tarihte oynanmasını, bunun yerine Egemen Harekat Planı’nın gündeme alınmasını emretti.

Yalman’ın tüm bu emirlerine rağmen, Çetin Doğan Balyoz Darbe Planı’nın kamufle edildiği bu senaryoyu Mart ayındaki seminerde görüştü. İşte ne olduysa bu süreçten sonra oldu ve Balyoz Darbesi, Yalman’ın dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün yanında yer almasıyla engellendi.

 

Ortak hareket etme kararı

Yalman için kırılma anı seminerden iki hafta sonra 19 Mart 2003’te seminere gözlemci olarak katılan Kurmay Albay Hasan Durak’ın, Genelkurmay’a bir rapor sunmasıyla yaşandı. Durak raporunda seminerde “sıkıyönetim ilan edilmesi, Milli Mutabakat Hükümeti, MİT Müsteşarlığı’na bir askerin atanması gibi” darbeyle ilgili ayrıntıların konuşulduğunu yazdı.

İşte bu rapordan sonra Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’la biraraya geldi. Yalman ve Özkök’ün 19 Mart 2003’teki bu görüşme üzerine ortak harekat etme karar aldığı iddiaları TSK’da hep konuşula geldi.

 

Yalman bizi sattı

Yalman’ın Balyoz Darbe Planı’nın hayata geçirilmemesindeki rolü 4 Mart 2010 tarihinde internete düşen bir ses kaydıyla da ortaya çıktı. Sesin sahibi Balyoz Darbe Planı’nın yapıldığı dönemde Bursa Jandarma Komutanı olan Jandarma eski İstihbarat Dairesi Başkanı Levent Ersöz’dü. Ersöz de 19 Mart 2003 tarihine vurgu yapıyor ve Yalman’ın o gün kendilerini sattığını, Hilmi Özkök’e ihbar ettiğini söylüyordu. Ersöz’ün Balyoz’a ışık tutan ses kaydı şöyleydi:

“Orgeneral Yalman’a ağır kaçacak ama 2003-2004 yılında komutanların hepsini vaktiyle satan bir adamdır. Komutanları satan bir adamdır. Genelkurmay Başkanı’na satan kişidir yani. Çok kirli bir adamdır. 19 Mart 2003, bu tarih çok kritik bir tarihtir Türk Silahlı Kuvvetleri’nin. Gidip Hilmi Özkök’e komutanların hepsini gammazladı. Şener Paşa (Eruygur), Hurşit Paşa (Tolon), ben, efendime söyleyeyim Atilla (Uğur), ondan sonra Kemal Yavuz Paşa, Tuncer Kılınç Paşa, Erdal Paşa (Şenel), hepsini sattı.”

Taraf, 18.02.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.