Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Generallerin yüzde 10’u tutuklu

Generallerin yüzde 10’u tutuklu

Balyoz Davası’nda, TSK’da görev yapan general ve amirallerin neredeyse yüzde 10’u tutuklandı. İki deniz saha, bir kolordu, bir tugay, iki jandarma bölge, bir denizaltı filo, bir üs komutanı dahil 27 subay cezaevine gönderildi

 

Balyoz Darbe Planı Davası’nın 13. duruşmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan toplam 301 general ve amiralin 27’si tutuklandı, ikisi hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Yani TSK’da görevli her 10 generalden neredeyse biri Balyoz Davası’nda tutuklandı. İki Deniz Saha Komutanı, bir kolordu komutanı, bir tugay komutanı, iki jandarma bölge komutanı, bir denizaltı filo komutanı, bir deniz üs komutanının da aralarında bulunduğu 29 general TSK’nın değişik kademelerinde önemli görevler yürütüyor. Balyoz Davası’nda “darbe’ye teşebbüs”ten tutuklanan subaylardan 15’i Kara ve Hava, 12’si ise Deniz Kuvvetleri’nde önemli görevlerde bulunuyor. Hakkında yakalama kararı çıkarılan iki general ise Kara’da görev apıyor. O general ve amirallerin görev yerleri ile iddianameye göre Balyoz’daki görevleri şöyle:

 

Tutuklanan generaller

» Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Yurdaer Olcan: Balyoz belgeleri arasındaki ses kayıtlarına göre Olcan, ikinci Kardak krizi önerisinde bulunuyor. Kayıtlarda Olcan şöyle diyor: “Milli birlik için Yunanistan’a karşı düşük yoğunluklu çatışma planlanı teklif ediyorum.”

» Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral M. Korkut Özarslan: Balyoz iddianamesinde altı numaralı şüpheli olarak yer alıyor. Balyoz Planı’nda 1. Ordu Komutanlığı’nda görevlendirileceği belirtiliyor.

» 15. Kolordu (Adana) Komutanı Korgeneral Ayhan Taş: Balyoz belgelerine göre 1. Ordu Komutanlığı’nda düzenlenen plan seminerinde sunum yapmış. İddianamede ise Balyoz Planı kapsamında yapılan görevlendirmede harekâtın sorumluluk bölgesinde planlama, hazırlık, koordinasyon ve icrayla görevlendirildiği ve bu kapsamda darbe sonrasında görevlendirilecek personel listelerini hazırlattığı ileri sürülüyor.

» Tümgeneral Gürbüz Kaya (Hükümet tarafından açığa alındı) : Balyoz’un delilleri arasında ‘Cuntaya tam destek verenler’ arasında gösteriliyor. Balyoz’da bir sunum yaptığı da ortaya çıktı. Hakkari Çukurca’da patlayan ve daha sonra TSK’ya ait olduğu ortaya çıkan mayınlarla ilgili davanın da sanığı. Kaya, 19 haziranda PKK’lıların saldırdığı Tekeli Taburu’na giden Başbakan’a brifing verdi.

» İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral H.Fehmi Canan: Balyoz planında “görevli personel” listesinde ismi geçiyor.

» K.K.K Dent. ve Değ. Başkan Yardımcısı Tümgeneral Salim Erkal Bektaş: İddianamade ‘kilit personel teşkilinde görevli’ olduğu iddia ediliyor.

» Harp Akademileri Kurmay Başkanı Tümgeneral Ahmet Yavuz: Balyoz planında imzası bulunan 24 generalden biri. Cuntaya destek değerlendirmesinin yapıldığı listede yer alan adının karşısında üç artı bulunuyor.

» Tümgeneral Halil Helvacıoğlu (Hükümet tarafından açığa alındı): Balyoz planında “İstihbarat Başkanı” olarak yer alıyor.

» Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Yönetim Başkanı Tümgeneral Bekir Memiş: Balyoz’da, “Plan çalışması 2003” konulu seminerde görev yeri “15. Koruma 23. Mot.P.A.K” olarak geçiyor.

» Gaziemir Ulaştırma Okul Komutanı Tümgeneral İhsan Balabanlı: Balyoz planında ses kaydı olan isimlerden biri de Balabanlı. Kayıtlarda şu sözleri dikkat çekiyor: “Komutanım üç bölge için aynı anda olay meydana geldiğinde olaya şiddetle müdahale edeceğim. Planlarımın temelinde olaya şiddetle müdahale edilme esası var. Bu birlik olayı şaşkınlık anında bastırabilmek maksadıyla kullanılacak ve yeterli olacağını değerlendiriyorum.”

» 4. Kolordu Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Nurettin Işık: Balyoz iddianamesinde sıkıyönetim mahkemesinde görevli olduğu öne sürüldü. Ergenekon sanığı Bedrettin Dalan firardayken ilişki sürdürdüğü iddia edildi.

» 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Kasım Erdem: İddianamede Balyoz Planı kapsamında yapılan görevlendirmede harekâtın kendi sorumluluk bölgesinde planlama, hazırlık, koordinasyon ve icrasıyla görevlendirildiği ve emrindeki personeller arasında görev paylaşımı yaptığı iddia ediliyor.

» Genelkurmay ATASE Sarem Başkanı Tuğgeneral Gökhan Gökay: İddianameye göre “hassas tesislerde görevlendirilecek personel” başlıklı listede yer alıyor.

» Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bulut Ömer Mimiroğlu: İddianameye göre Edirne İl Jandarma Komutanı olduğu sırada, Balyoz planının hayata geçirilmesi için bölgesindeki “görevden alınması ya da atanması gereken personeli tesbit etmekle” görevlendirildi.

» Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın: “Kilit görevlere atanacak personel listesi”nde geçiyor. Aydın’ın ayrıca darbe sırasında “Gözaltına alınacak isimleri” listelediği de iddia ediliyor.

 

Tutuklanan amiraller

» Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu: ‘İnternet andıcı’ olarak bilinen ve Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi tarafından hazırlanan belgenin altında imzası bulunuyor. Balyoz’daki Suga Eylem Planı’nın hayata geçirilmesi için hazırlanan subay listesinde “grup başkanı” olarak adı geçiyor. Aynı planın “hassas personel” listesinde yer aldığı da iddia ediliyor.

» Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç: Balyoz’da adı Suga Planı’nın “Ankara Birlik Komutanı Yardımcısı.”

» Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Daire Başkanı Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz: Suga Eylem Planı’nda “SUGA Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı” olarak geçiyor. Ergenekon soruşturmasında adı birçok kez gündeme gelen Gürdeniz, darbe planının yapıldığı dönemde albaydı.

» Gölcük Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Ali Semih Çetin: Balyoz belgelerine göre yurtdışı müzahir subay listelerinin hazırlanmasında görev aldı.

» Sahil Güvenlik Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Turgay Erdağ: Balyoz iddianamesine göre “Görevli müzahir personel listesi”nde adı geçiyor.

» Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanvekili Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu: YAŞ’ta terfi bekleyen komutanlardan. Balyoz’da “İstanbul koordinatörü” görevi olarak geçiyor. Müşterek Doktrin Deneme ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğamiral Levent Görgeç: Poyrazköy iddianamesinin en üst rütbeli sanığı. Deniz Kuvvetleri’ndeki cunta yapılanmasının, Devrimci Karargâh’la bağlantısını sağladığı iddia edilmişti. Darbe planında “Gölcük Bölgesi Koordinatörleri” arasında geçiyor.

» İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar: Balyoz belgelerinde Suga Harekât Planı’nın icrası için yapılan görevlendirme ve işbölümünde “Ankara Bölgesi Koordinatörü” olarak geçen İlğar Kafes Eylem Planı Davası’nda da yargılanıyor.

»Marmaris’teki Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Cem Aziz Çakmak: İddianamede Suga Eylem Planı’nın icrası için hazırlanan görevli personel listesini Çakmak’ın hazırladığı iddia ediliyor. Çakmak’ın adı Kafes Eylem Planı’nda da geçti.

» Kocaeli Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Ahmet Türkmen: Balyoz belgelerinde “SUGA planı hazırlayıcısı” olarak geçiyor.

» Yalova’daki Karamürselbey Eğitim Merkez Komutanı Tuğamiral Levent Erkek: Balyoz Planı’nın icrasında görev aldığı iddia edilen Erkek’in Gölcük Bölgesi Müzahir Subay listesini hazırladığı iddia ediliyor.

» Tuğamiral Ayhan Gedik.

 

Hakkında yakalama kararı çıkarılanlar

E. Org. Çetin Doğan

E. Org. Ergin Saygun Ankara EDOK Muharebe ve Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Nejat Bek

Tuğgeneral Hakan Akkoç

Emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy

Emekli Tümgeneral Nuri Ali Karababa

Albay Mustafa Önsel

Albay Nihat Altınbulak (Teslim oldu)

Albay Hanifi Yıldırım

Albay Hasan Nurgören

Albay İ. Koray Özyurt (Teslim oldu)

Albay Soner Polat (Teslim oldu)

E. Albay Hamdi Poyraz

Yarbay Y. Nadi Erkut

Yarbay Meftun Hıraca (Teslim oldu)

Yarbay Mehmet Ferhat

Çolpan (Teslim oldu)

Yarbay Bahtiyar Ersay

Binbaşı Refik Hakan Tufan

Binbaşı Mustafa Yuvanç

Binbaşı Gökhan Murat Üstündağ

Üsteğmen Erdinç Atik (Teslim oldu)

Astsubay Halil Yıldız

Astsubay Erhan Kuraner

Astsubay Abdurrahman Başbuğ (Teslim oldu)

Astsubay Harun Özdemir

Astsubay Mehmet Alpar Şengezer

Astsubay Murat Ataç

Astsubay Nedim Ulusan

Astsubay Ali Demir

 

Tutuklanan diğer muvazzaf askerler

Albay Cengiz Köylü

Albay Cemal Temizöz

Kurmay Albay Murat Özçelik

Albay Ali Rıza Sözen

Albay İlkay Nerat

Albay Veli Murat Tulga

Albay M. Yüksel Yalçın

Albay Yüksel Gürcan

Albay Recep Yıldız

Albay Mehmet Yoleri

Albay Namık Koç

Albay İkrami Özturan

Albay Ahmet Küçükşahin

Albay Recai Elmaz

Albay Ahmet Topdağı

Albay Burhan Göğce

Albay Zafer Karataş

Albay İsmet Kışla

Albay Taylan Çakır

Albay M. Nuri Alacalı

Albay Ali Semih Çetin

Albay Nihat Özkan

Albay Levent Erkek

Albay Ali Türkşen

Albay Tayfun Duman

Albay Dora Sungunay

Albay Hasan Gülkaya

Albay Faruk Doğan

Albay Mücahit Erakyol

Albay Ergün Balaban

Albay Hakan Sargın

Albay Hüseyin Özçoban

Albay Mustafa Koç

Yarbay M. Ferhat Çolpan

Yarbay Levent Çehreli

Yarbay Ertuğrul Uçar

Yarbay Ercan İrençin

Yarbay Yusuf Kelleli

Binbaşı Gökhan Çiloğlu

Binbaşı Ahmet Yanaral

Binbaşı Fatih Altun

Binbaşı Erdal Hamzaoğulları

Yüzbaşı Hüseyin Polatsoy

Yüzbaşı Hüseyin Topuz

Üsteğmen Ahmet Şentürk

Doğan Fatih Küçük

Dursun Tolga Kaplama

Fatih Uluç Yeğin

Hakan İsmail Çelikcan

Ahmet Necdet Doluel

Hasan Hakan Dereli

Fatih Musa Çınar

Aytekin Candemir

Kemal Dinçer

Barbaros Kasar

Soydan Görgülü

Şafak Duruer

Utku Arslan

Cemalettin Bozdağ

Kıvanç Kırmacı

Kahraman Dikmen

Ahmet Tuncer

Hakan İsmail Çelikcan

Yaşar Barbaros

Büyüksağnak

Cemal Candan

Taner Gül

Mehmet Kemal

Gönüldaş

Orkun Gökalp

Bora Serdar

Behçet Alper Güney

Sırrı Yılmaz

 

Tutuklanan emekli askerler

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı E. Orgeneral İbrahim Fırtına

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı

E. Oramiral Özden Örnek

E. Orgeneral Şükrü Sarıışık,

E. Korgeneral M. Yavuz Yalçın

E. Korgeneral Engin Alan

E. Koramiral A. Feyyaz Öğütçü

E. Koramiral Lütfü Sancar

E. Tümgeneral Hayri Güner

E. Tümgeneral Behzat Balta

E. Tümgeneral Tuncay Çakan

E. Tümgeneral Taner Balkış

E. Tümamiral Ali Deniz Kutlu

E. Tümamiral Özer Karabulut

E. Tümamiral M. Aydın Gürül

E. Tuğgeneral. Oktay Memioğlu

E. Korgeneral Doğan Temel

E. Tuğgeneral M. Kemal Tutkun

E. Tuğgeneral Süha Tanyeri

E. Tuğgeneral Halil Kalkanlı

E. Tuğgeneral M. Kaya Varol

E. Tuğgeneral İzzet Ocak

E. Tuğamiral Mustafa Karasabun

E. Tuğamiral Hasan Hoşgit

E. Tuğamiral Engin Baykal

E. Albay Erdal Akyazan

E. Albay H. Basri Aslan

E. Albay Bülent Tunçay

E. Albay Mustafa Çalış

E. Albay Mümtaz Can

E. Albay A. İhsan Çuhadaroğlu

E. Albay Yusuf Ziya Toker

E. Albay Emin Küçükkılıç

E. Albay Mehmet Fikri Karadağ

E. Albay Fuat Pakdil

E. Albay Suat Aytın

E. Albay Kubilay Aktaş

E. Kurmay Albay Ümit Özcan

E. Yüzbaşı Mehmet Ulutaş.”

Taraf, 14.02.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.