Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Haberal, 21 ay sonra kaldığı hastaneden çıkarıldı

Haberal, 21 ay sonra kaldığı hastaneden çıkarıldı

İkinci Ergenekon davası tutuklu sanığı Mehmet Haberal, 21 ay sonra ilk defa İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nden ayrıldı.

13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebiyle Haberal'ı muayene eden Adli Tıp Kurumu uzmanları 'hasta için hayati risk izlenimi elde edilmediği ve Enstitü dışında başka bir hastanede tetkikler yapılması' gerektiğini rapor etmişti. Haberal, bu veriler üzerine dün Halkalı'daki Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi'ne nakledildi. Kardiyoloji Enstitüsü'nün arka kapısından jandarmanın geniş güvenlik önlemleri altında tekerlekli sandalye ile çıkartılan Haberal, ambulansa binerken ayağa kalkarak kendisini bekleyenlere ve kameralara el salladı. Sabah saatlerinde, mahkemeden gizlenen sağlık raporu ile ilgili soruşturma kapsamında aralarında Haberal'ın koruma ve hemşiresinin de bulunduğu 4 kişi daha gözaltına alındı.

Ergenekon davasının tutuklu sanığı eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'la ilgili dün önemli bir gelişme yaşandı. Tutuklandığı 2009 yılı Nisan ayından bu yana bir gün bile cezaevinde kalmayan Haberal, aylardır yattığı İÜ Kardiyoloji Enstitüsü'nden dün geniş güvenlik önlemleri altında çıkarıldı. Mehmet Haberal'ın sağlık durumuyla ilgili, Enstitü'nün 5 kişilik doktorlar heyetince 16 Ekim 2010'da yazılan sağlık raporunda, "Enstitümüzün 3. servisinde 304 numaralı odada yatmakta olan Mehmet Haberal'ın durumu değerlendirilmiş ve tıbbi tedavisine ayakta devam edilerek bir ay sonra kontrole gelmek üzere taburcu edilmesine karar verilmiştir." ifadeleri kullanılmıştı. Ancak sağlık raporunun, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden gizlendiği ortaya çıkmıştı. Mahkeme, sanığın Adli Tıp'a sevk edilerek sağlık durumunun tespiti yönünde karar almıştı. Mahkemenin kararından hemen sonra Enstitü yeni bir rapor daha hazırladı. Raporda, Haberal'ın hareket ettirilmesinin mümkün olmadığı ileri sürüldü. Bunun üzerine mahkeme bir ara karar daha alarak, Adli Tıp uzmanlarının, Haberal'ı tedavi gördüğü hastanede muayene etmesine hükmetti.

Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu'ndan uzman ekipler Haberal'ı yattığı hastanede muayene ettikten sonra hazırladığı yazıyı Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Yazıda, Haberal'ın 26 Ocak 2011 tarihinde yapılan muayenesi ile sanık hakkında düzenlenen adli dosyadaki tıbbi belgelerin de incelendiği aktarıldı. Şöyle denildi: "Hastanın yapılan klinik muayenesi, biyokimyasal parametreleri, EKG, ekokardiyografi, eforlu EKG, holter EKG ve koroner anjiyografi sonuçları birlikte değerlendirildiğinde, bu verilerin hasta için öngörülen hayati risk ile tam olarak bağdaşmadığı izlenimi elde edilmiştir.''

Yazıda, ayrıca Haberal'ın başka bir kardiyoloji merkezine sevk edilerek yatırılmasının sağlanması ve orada klinik incelemelerin yeniden yaptırılarak sonuçlarının Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesi talep edildi. Haberal, dün Enstitü'den alınarak, Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi'ne götürüldü. Kardiyoloji Enstitüsü'nün Haberal'ın sevkinin yapılmaması için direndiği ve sevk için gerekli olan izin belgesini vermediği ileri sürüldü. Kaldığı hastanenin arka kapısından tekerlekli sandalyeyle çıkartılan Haberal, ambulansa binerken ayağa kalkarak kendisini bekleyenlere el salladı. Belli bir süre hastanede kalacak olan Haberal'a çeşitli testler yapılacak. Bunların sonucunda hazırlanacak rapor Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek. Adli Tıp uzmanları hem kendi muayene sonuçlarını hem de hastaneden gelen sonuçları değerlendirip, son kararı verecek. Bu arada, Haberal'ın avukatı, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bir dilekçe sunarak, Adli Tıp Kurumu yazısına itiraz etti.

Zaman, 12.02.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.