Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Alper Görmüş: Türk demokrasisi özgüvenini kazanmıştır

Alper Görmüş: Türk demokrasisi özgüvenini kazanmıştır

Balyoz darbe planı davasında, 163 sanık hakkında verilen tutuklama kararını değerlendiren kapatılan Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Taraf gazetesi yazarı Alper Görmüş, "Burada önemli olan Türkiye demokrasisinin kendisine yönelik darbe girişimini sorgulayabilecek özgüvene, güce ve olgunluğa ulaşmış olmasıdır. Bu nedenle bu karar çok önemlidir." dedi.

Silivri'de görülen 'Balyoz' davasının dünkü duruşmasında kararını açıklayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Özden Örnek, Halil İbrahim Fırtına, Süha Tanyeri, Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç ve Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu'nun da aralarında bulunduğu 133 kişinin tutuklanmasına hükmetmişti. Mahkeme, aralarında Çetin Doğan ve Ergin Saygun'un da bulunduğu 30 sanık hakkında ise yakalama kararı çıkarmıştı.

"2004'te iki darbe atlatmışız" kapağıyla gündem oluşturan kapatılan Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, o gün darbe günlüklerini ortaya çıkardığı Özden Örnek'in Balyoz Davası'nda tutuklanmasını Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) değerlendirdi. Özden Örnek'in 2004 tarihli Sarıkız darbe girişimi nedeniyle tutuklanmadığını söyleyen Görmüş, ayrıca yargılamasının yapılması gerektiğini belirtti.

Görmüş, "Nokta Dergisi'nde yayınladığımız darbe günlüklerinin içeriği suç teşkil ediyor. Dolayısıyla ayrıca bir yargılama yapılması gerekiyor. Sonuçta insanların içeriye girmesinden haz alacak psikolojiye sahip biri değilim. Günlükleri yayınladıktan sonra kızım, 'Günlüklerde adı geçen kişiler ağır cezalara çarptırılırsa ne olur?' diye sorduğunda ilk defa o zaman böyle bir sonuç da üretilebileceğini düşünüp biraz tuhaf olmuştum. Kızıma, 'Burası Türkiye, hayatta böyle şeyler olmaz' diyerek, hem onu hem de kendimi rahatlatmaya çalışmıştım. Böyle karışık bir psikolojideyim şu an." dedi.

Balyoz davasından çıkan tutuklama kararını mahkemenin güçlü delillere ulaşmasına bağlayan Alper Görmüş, "Gölcük'te ele geçirilen belgelerde yeni bir takım delillere ulaşıldığı açık ki, savcılık böyle bir talepte bulunabildi. Mahkeme heyeti de bunu kabul etti." diye konuştu.

Türk demokrasisinin geldiği nokta açısından kararın çok önemli olduğunu vurgulayan Görmüş şunları söyledi: "12 Eylül darbecilerinin yargılanması çerçevesinde de önemli olan öç almak, birilerini içeri atmak; haz duymak değil, burada önemli olan, Türkiye demokrasisinin kendisine yönelik darbe girişimini sorgulayabilecek öz güvene, güce ve olgunluğa ulaşmış olmasıdır. Bu nedenle bu karar çok önemlidir. O kadar önemlidir ki bu, birilerinin içeri tıkılmasından bile çok daha önemli ve kapsamlı bir meseledir."

Tutuklamaların delillerin karartılması ihtimaline dayandırılmasına dair tartışmalara değinen Görmüş şunları kaydetti: "Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki döşeme altında dokuz çuval belgenin bulunmasından önce, bir tutuklama kararı gerçekleşseydi ve delillerin karartılması nedenine bağlansaydı yine aynı şey söylenecekti. Gölcük'te de o belgeler duruyor olacaktı ve yok edilmesi ihtimali her zaman olacaktı. Fakat biz o belgelerin orada olduğunu bilmediğimiz için, daha ne delili ne karartılması diyebilecektik. Bugün de aynı şey söylenebilir. Böyle devasa bir davada elbette bir takım başka delillerde duruyor olabilir ve bunların karartılması da mümkündür."

Zaman, 12.02.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.