Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'da 163 sanık için tutuklama kararı

Balyoz'da 163 sanık için tutuklama kararı

Balyoz Planı davasının 13.’üncü duruşması sonlandı.İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Cezaevi içerisinde kurulan duruşma salonunda görülen davanın 13’üncü duruşmasında 163 sanık hakkında tutuklama kararı verildi.

Muvazzaf ve emekli 196 askerin tutuksuz yargılandığı "Balyoz Planı" davasında aralarında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu 163 emekli ve muvazzaf askerin tutuklanmasına karar verildi.

29 ASKER HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Duruşmaya katılan 133 emekli ve muvazzaf asker tutuklandı. Aralarında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli orgeneral Ergin Saygun ve Korgeneral Nejat Bek'in de aralarında bulunduğu 29 asker hakkında ise yakalama emri çıkarıldı. Tutuklama kararının başka davadan tutuklu ve duruşmada bulunmayan Albay Dursun Çiçek'in yüzüne okunması kararlaştırıldı.

MARŞ OKUDULAR

Üye hakim Ali Efendi Peksak ara kararları okudu. Peksak, 50 generalin de aralarında bulunduğu 163 sanığın "kuvvetli suç şüphesi", "delillerin henüz tam olarak toplanamamış olması", "sanıkların konumları itibariyle delillere etki yapma ihtimali " "adli kontrol hükümlerinin suç şüphesi olmayacağı" gerekçesiyle tutuklanmasına karar verildiğini açıkladı. Bunun üzerine salonda bulunan sanık yakında "Adalet istiyoruz" diye bağırdı. Daha sonra tutuklanan askerler ve yakınları hep bir ağızdan Harbiye ve Deniz Harp Okulu marşını okudular.

BASIN DIŞARI ÇIKARILDI

Tutuklu yakınlarından bazılar gözyaşlarını tutamayarak fenalaştı. Salondaki tepkiler üzerine Başkan Diken, salona yeteri kadar güvenlik gücü alınarak boşaltılmasını istedi. Daha sonra sonra basın salondan çıkarıldı. Tüm General Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu bulunuyor. Emekli orgeneraller Çetin Doğan, Ergin Saygun, Korgeneral Nejat Berk'in de aralarında bulunduğu 29 asker hakkında ise yakalama emri çıkarıldı.

GAZETECİ DİLİPAK MÜDAHİL OLDU

Mahkeme ayrıca gazeteci Abdurrahman Dilipak, Hamza Türkmen Rıdvan Kaya, Abdurrahman Koçoğlu Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği ile Hukukçular Derneği'nin suçlamadan doğrudan zarar görme ihtimalleri nedeniyle davaya müdahil olma taleplerini kabul etti

Mahkeme duruşmayı 14 - 15, 17 - 18, 21 - 22 ve 24 - 25 Mart tarihlerinde Silivri 'de görülmesine karar verdi.
 


Hürriyet, 11.02.2011

Savcı, 'Balyoz Davası'nda 180 sanığın tutuklanmasını talep etti

''Balyoz Planı'' davasına bakan Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş, aralarında Çetin Doğan, Özden Örnek, Halil İbrahim Fırtına'nın da bulunduğu yaklaşık 180 sanığın tutuklanmasını istedi.

Balyoz davasında taleplerin alınmasının ardından görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş, Özden Örnek, İbrahim Fırtına, Çetin Doğan ve Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 150 sanığın tutuklanmasını talep etti.

Savcı, tutuklama talebine, dosyaya dahil edilen yeni 43 klasör, delil durumu ve CMK 100 maddesini gerekçe olarak gösterdi. Mahkeme Başkanı Ömer Diken, taleplerin değerlendirilmesi için duruşmaya ara verdi.

Başkan Ömer Diken, sanıkları mahkemenin yapıldığı binayı terk etmemeleri konusunda uyardı.

Zaman, 11.02.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.