Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Subaylar, Çetin Doğan'ın planlarını Genelkurmay'a mektupla ihbar etmiş

Subaylar, Çetin Doğan'ın planlarını Genelkurmay'a mektupla ihbar etmiş

Balyoz sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın içinde bulunduğu faaliyetleri, 2002-2003 yıllarında bazı üst düzey subayların yazdıkları uyarıcı mektuplarla Genelkurmay'a bildirdiği ortaya çıktı.

Balyoz sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın içinde bulunduğu faaliyetleri, 2002-2003 yıllarında bazı üst düzey subayların yazdıkları uyarıcı mektuplarla Genelkurmay'a bildirdiği ortaya çıktı.

Sabah gazetesindeki habere göre albay ve yarbaylardan oluşan bir grup subay, Karargâh'a yazdıkları mektuplarda Doğan'ın teamüllerin dışına çıktığını belirtiyor. İddialara göre yazılan mektuplarda Doğan, emir komuta zinciri dışı faaliyetler içinde bulunuyor ve komutanlarına hakaret ediyordu. Karargâha gönderilen 8 mektuptaki iddiaların ciddi olması sebebiyle dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök, mektupların kayda alınmasını ve dosyaya girmesini istedi. Mektuplar, Genelkurmay başkanlarının özel direktiflerinin yer aldığı "özel bölüm"e konuldu.

Dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı 3. Temel İstihbarat Şube Müdürü Kurmay Albay İ.F.Yücebilgiç'e gelen mektuplarda şu ayrıntılar yer alıyor: "1. Ordu Komutanı Çetin Doğan, TSK'nın gelenek ve teamüllerine aykırı olarak başta Genelkurmay Başkanımız olmak üzere, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Aytaç Yalman ve Org. Yaşar Büyükanıt gibi komutanlarımızı karalayıcı tutum ve davranışlar içerisindedir. Bu söylem ve davranışlarını küçük rütbeli personelin yanında yapması hayret vericidir. Bunun iki anlamı vardır: Ya komutanımız makamının gerektirdiği olgunluğa sahip değil ya da başka hesapları bulunmaktadır. Diğer ordu komutanlarına kadar uzanan bir destek tabanı oluşturarak yükselmek istemektedir. İki ihtimalin de kabul edilebilecek bir tarafı yoktur. TSK'nın hiyerarşik yapısının ve ananevi değerlerinin bozulmasına, keyfi ve şahsi ihtiraslara alet edilmesine asla seyirci kalamayız."

Zaman, 01.02.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.