Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Özden Örnek'in terfi listesinin şifreleri, Gölcük'teki belgelerle çözüldü

Özden Örnek'in terfi listesinin şifreleri, Gölcük'teki belgelerle çözüldü

Balyoz sanıklarından eski kuvvet komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in 2000'den 2014'e kadar Deniz Kuvvetleri'nde komuta kademesinin nasıl şekilleneceğini belirlediği ortaya çıkmıştı.
 

Örnek'in hazırladığı listenin şifreleri ise Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelerle çözüldü. Kimlerin terfi edeceği, kimlerin önünün kesileceği belgede tek tek kayda alınmış ve her birine ayrı renk verilmiş. Listeye göre başarılı olarak gösterilen komutanlar şu an Balyoz davasında yargılanıyor. Bugünün Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in ismi ise engelleneceklerin ilk sırasında yer alıyor.

Kafes davası sanığı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü ise önü açılacak başarılı personeller arasında. Uzmanlara göre, bu belge Deniz Kuvvetleri'nde yuvalandığı iddia edilen cuntanın 15 yıl içinde komuta kademesini ele geçirmeye çalıştığını gözler önüne seriyor.

Özden Örnek'in Kuzey Deniz Saha komutanı olduğu sırada hazırladığı anlaşılan listede, terfisi istenen birçok subayın Balyoz soruşturmasında sanık ve tutuklu olarak yer alması dikkat çekiyor. Balyoz davasının ek klasörleri arasına giren dosyalarda yer alan bu kritik bilgiler Amiral Listesi-1 kodlu Excel belgesinde yer alıyor. Sarı renkle gösterilen amiraller o yıl terfisi gelen komutanları, yeşil olanlar bekleyenleri anlatıyor. Ancak asıl önemli olanlar "kırmızı" ve "lacivert" renge boyananlar. Listeyi hazırlayanlar kendilerinden olmayan ve ayak bağı olacağını düşündüğü komutanları lacivert renkle gösterip altına da "terfi etmemeli" diye not düşmüş. Kırmızının anlamı da "önü açılmak istenen" personel demek.

Eşref Uğur Yiğit'i engellemek istemişler

Terfisi engellenmek istenen isimlerden biri şimdinin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit. Yiğit'in adı listede engelleneceklerin ilk sırasında yer alıyor. "Kırmızı komutanlar"ın da dikkat çekici bir yanı var. Listede önü açılmak istenen personele işaret eden kırmızı renkli seçilmiş 6 amiralden biri hariç, hepsi şu anda Balyoz sanığı. Feyyaz Öğütçü, Kadir Sağdıç, Özer Karabulut, Deniz Kutluk ve Mehmet Otuzbiroğlu Silivri'de darbeye teşebbüs iddialarıyla yargılanıyor. Aynı isimler başka davalarda da suçlanıyor.

Listenin en sonunda yer alan 2013-2014 yılı komuta kademesinin neredeyse tamamı "kırmızı". Yani terfi listesi hazırlayanlara göre hepsi başarılı personel. Planlar tutsaydı oramiraller Özer Karabulut ve Kadir Sağdıç'tan biri 2014'te Deniz Kuvvetleri komutanı olacaktı. İki komutan da şimdi Balyoz sanığı.

Listeye göre 'başarılı'lar Balyoz sanığı

Tümamiraller Cem Gürdeniz, Ali Semih Çetin, Soner Polat, Mücahit Şişlioğlu, Cem Aziz Çakmak, Mehmet Fatih İlğar, Levent Görgeç, Tayfun Duman ve Koray Özyurt da Balyoz sanığı oldular. Listede "kırmızı amiraller" arasında "Poyrazköy", "Kafes", "amirallere suikast" davalarının da sanıkları yer alıyor.

Listede 'terfi etmesin' diye işaretlenen komutanların isimleri ise şöyle: Tümamiral E.Uğur Yiğit, Tümamiral Erdal Bucak, Tümamiral İlker Güven, Tuğamiral Ruhsar Sümer, Tuğamiral Hasan Hoşgit, Tuğamiral Hüseyin Hoşgit, Tuğamiral Tufan Mimir, Tuğamiral Ahmet Aksoy, Tuğamiral Ahmet Şenol, Tuğamiral İbrahim Akın, Tuğamiral Hüseyin Çiftçi, Tuğamiral Levent Temel. İSTANBUL ZAMAN

Önü açılacak başarılı personel listesi

Tuğamiral A.Feyyaz Öğütçü, Tuğamiral Özer Karabulut, Tuğamiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tuğamiral Kadir Sağdıç, Tuğamiral A.Deniz Kutluk, Tuğamiral Celal Parlakoğlu, Tuğamiral Necati Kurt. Deniz Cora, Cem Gürdeniz, Fikret Güneş, Hasan Uşaklıoğlu, Mustafa Hilmi Orhan, Ali Semih Çetin, Soner Polat, Erhan Akporay, Türker Ertürk, Caner Bener, S. Okan Kırçiçek, Cem Aziz Çakmak, Mehmet Fatih Ilgar, Fahri Can Yıldırım, Kadri Sonay Akpolat, Haldun Emanetoğlu, Tayfun Duman, Şafak Yürekli, Mehmet Nuri Alacalı, Tamer Zorlubaş, Can Erenoğlu, Baha Eren gibi isimler ise 2003-2004'ten sonra tuğamiral ve tümamiral olarak terfi edecek isimler listesinde kırmızıyla yer almış, işaretlere göre bu isimler başarılı personel.

 

 

Zaman, 29.01.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.