Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Gölcük'te işler karışıyor

Gölcük'te işler karışıyor
 

Gölcük belgeleri için askeri bilirkişi raporu: Belgeler uygun yer yetersizliğinden döşeme altına konulmuş. Suga ve Oraj dosyalarının bulunduğu disk 28 Temmuz 2009'dan sonra kaydedilmiş

İSTANBUL - Askeri Casusluk ve Şantaj Soruşturması kapsamında 6 Aralık 2010’da Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramalarda hard disk ve CD’ler içinde belge bulunmuştu. Bu belgelere ilişkin soruşturma başlatan Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığı, söz konusu belgelerle ilgili askeri bilirkişilere rapor hazırlattı. Raporda, Başçavuş Erdinç Yıldız’ın: "3 ve 5 numaralı hard disklerin kullanımına 28 Temmuz 2009 tarihinden itibaren son verildi. Söz konusu imha edilecek diğer malzemelerle birlikte kullanım dışı olarak çeşitli zamanlarda İKK kısım amirliğindeki dolaplarda, kimi zaman da uygun yer yetersizliği nedeniyle İstihbarat Kısım Amirliği odasında döşeme altında bulunduruldu" ifadelerine yer verildi.

Askeri Savcılık, heyetten söz konusu belgelerde "suç unsuru olup olmadığı, bu belgelerin kim tarafından ve hangi tarihte, hangi bilgisayarda, ne maksatla oluşturulduğuna dair, teknik incelemenin yapılmasını talep etti. Askeri Savcılık tarafından görevlendirilen ve aralarında Tuğamiral Sinan Azmi Tosun’un da bulunduğu 5 kişilik heyet 30 sayfalık rapor hazırladı ve savcılığın sorusuna yanıt aradı.

5 HARD DİSK İNCELENDİ
Donanma Komutanlığı Karargahı İstihbarat İKK ve Güvenlik Şube Müdürlüğü İstihbarat Kısım Amirliği odası zemin döşemesinin altında bulunan 5 ayrı hard diske ait imajların incelendiğinin belirtildiği raporda, Donanma Komutanlığı İstihbarat İKK ve Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde halen görev yapan personelin bilgilerine başvurulduğu belirtildi.

TUTUKLANAN ASKERLERİN BİLGİSİNE BAŞVURULMUŞ
Askeri Bilirkişilerin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifadesi alındıktan sonra tutuklanan Binbaşı Kemalettin Yakar ile Başçavuş Erdinç Yıldız’ın da bilgisine başvurdukları ve bu bilgileri raporlarında yazdıkları da görüldü.

HARD DİSKTEKİ BAZI DOSYALARI İLK DEFA GÖRDÜK
5 nolu hard diskin Binbaşı Yakar ile Başçavuş Yıldız tarafından kullanıldığının belirtildiği raporda, "5 numaralı hard diski İsth.Bçvş.Erdinç Yıldız ile birlikte kullanan İsth.Bnb.Kemalettin Yakar da, bahse konu diskte yer alan bazı dosyaları (İsth.Bçvş. Erdinç Yıldız’ın kendisine ait olmadığını belirttiği dosyalar) ilk defa gördüğünü ve diske nasıl kaydedildiği hakkında bir fikri olmadığını beyan etmiştir. Başçavuş Yıldız, 3 ve 5 numaralı hard disklerin kullanımına 28 Temmuz 2009 tarihinden itibaren son verildiğini, söz konusu disklerin aramanın yapıldığı 06 Aralık 2010 tarihine kadar, imha edilecek diğer malzemelerle birlikte kullanım dışı olarak çeşitli zamanlarda İKK kısım amirliğindeki dolaplarda, kimi zaman da uygun yer yetersizliği nedeniyle İstihbarat Kısım Amirliği odasında döşeme altında bulundurulduğunu belirtmiştir" denildi.

PERSONELİN BİLGİSİNE BAŞVURULDU, GİRİŞ-ÇIKIŞ KAYITLARI İNCELENDİ
Raporda, Donanma Komutanlığı karargâhı personel giriş-çıkış kayıtlarının da incelendiği belirtilerek, "Mevcut belgelerde konusu ve içeriği itibariyle suç unsuru tespit etme hususunun, kavram olarak bir adli hüküm içermesi nedeniyle bilirkişi heyetinin yetkisini aşan bir husus olduğu değerlendirilmiş ve incelemede suç tespiti yapılmadan bilirkişi heyetinin değerlendirme ve kanaatleri belirtilmiştir" denildi.

SUGA VE ORAJ İLE İLİNTİLİ BELGELER GERÇEK DEĞİL
"5. numaralı hard disk imajında yer alan dosyaların içinde Balyoz soruşturması iddianamesi ve ek klasörlerinde yer alan "Suga" ve "Oraj" harekat planlarıyla ilintili olduğu izlenimi veren toplam 144 adet dosya tespit edilmiştir" denilen raporda, bu dosyaların içeriklerinin gerçek olmadığına dikkat çekildi.

DOSYALAR 2009’DAN SONRA KAYDEDİLMİŞ
Askeri Bilirkişi heyeti, 5 numaralı hard diskte mevcut "manipülatif" dosyaların tamamının 28 Temmuz 2009’dan sonraki bir tarihte ve sistem tarih/saati değiştirilmiş başka bir bilgisayardan aktarılarak kaydedildiğini belirttiği raporda, bu belgelerin hangi bilgisayarda oluşturulduğunun tespit edilemediği ifade edildi.

EMİRLERE AYKIRI HAREKET EDİLMİŞ
Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde bilgi güvenliği açısından mevcut emir ve talimatlara aykırı hareket edilmesi nedeniyle istismara açık bir ortam oluştuğunu tespit eden Askeri Bilirkişiler, Hard Disk imajları üzerinden yapılan teknik incelemenin doğası gereği Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından talep edilen "belgelerin kim tarafından ve hangi tarihte, hangi bilgisayarda, ne maksatla oluşturulduğu" sorularına cevap verecek yeterli veriye ulaşılamamıştır’ dedi.

Radikal, 25.01.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.