Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz’un sevgili kulu

Balyoz’un sevgili kulu

RİZE Ağır Ceza Mahkemesi’nin Hrant Dink suikastında ihmali olduğu iddiasıyla dinlenmesine karar verdiği eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın ismi, Donanma Komutanlığı’ndan çıkan yeni belgelerde geçiyor

 

Rize Ağır Ceza Mahkemesi’nin Hrant Dink suikastında ihmali olduğu iddiasıyla dinlenmesine karar verdiği eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın adı, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda bulunan yeni Balyoz belgelerinde de “güvenilir emniyet personeli” olarak geçiyor. Balyoz belgelerinde, öldürülmesi planlanan 19 kişilik listede Hrant Dink’in adı da bulunuyordu.

 

Polisi fişlediler

6 Aralık 2010’da Gölcük Donanma Komutanlığı’na yapılan baskında ele geçirilen yeni Balyoz belgeleri arasında “Bursa’daki Güvenilir Emniyet Personeli” listesi de bulundu. Bursa Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan listede, Bursa il ve ilçesinde görevli emniyet personelinin durumları kayıt altına alınmış. Belgede, “güvenilir ve kendisinden faydalanılacak” emniyet mensuplarının isimleri tek tek yer sıralanıyor. İsimlerin karşısına rütbelerin yazılı olduğu listede, “düşünceler” bölümünde ise “Güvenilir”, “Müstakil görevlere dahil edilebilir”, “Stratejik görev verilebilir”, “Operasyon veya sorgu ekiplerinde görev alabilir” şeklinde notlar alınmış. Listede, o dönem Bursa Emniyet Müdürü olan Reşat Altay’ın ismi de yer alıyor. Altıncı sırada yer alan Altay hakkında “güvenilir” notu düşülmüş.

Hrant Dink cinayetinin ardından merkeze alınan Altay, ardından Burdur Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Burdur Emniyet Müdürü’yken, TBMM’e Dink komisyonu tarafından dinlendi. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı görevlileri hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma “takipsizlik”le sonuçlandı. Dink’in ailesi, Rize Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak karara itiraz etti. Mahkeme 11 Ocak’ta 2010’da soruşturmanın genişletilmesine karar vererek, Reşat Altay’ın detaylı olarak dinlenmesine karar verdi.

Taraf, 23.01.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.