Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'un sahte olduğuna dair tartışmalar artık bitmiştir

Balyoz'un sahte olduğuna dair tartışmalar artık bitmiştir

Balyoz davasının ek klasörlerine giren 11 No'lu CD'de isimleri hedef listesinde geçen gazeteciler; "Balyoz darbe planının sahte olduğuna dair tartışmalar artık bitmiştir." yorumunu yaptı.
 

Hrant Dink'le birlikte 'Darbe Karşıtı-Ermeni Basını' listesinde yer alan Etyen Mahçupyan, "Bütün bunların sahtekârlık olduğunu ima eden Çetin Doğan'ın ailesinin söyledikleri savunulabilir olmaktan çıktı. Bu bir sahtekarlık ise darbenin fikri bile yokken birilerinin tüm bunları düşünmüş ve ayrı ayrı yerlere depolamış olması; hayal gücünün ötesinde bir varsayım. Bu olay bitti. Dört başı mamur bir darbe planıyla karşı karşıyayız." şeklinde konuşuyor.

Mahçupyan; listede adı geçen herkesin öldürüleceği anlamına gelmediğini; ama 'Gerektiğinde öldürülebilir' şeklinde okunması gerektiğini söylüyor. Mahçupyan, Dink'in hedef olma gerekçesini şöyle anlatıyor: "Bu listeden Hrant'ın öldürülmesi, o dönem Hrant'ın üzerinden giden planın olması anlamına geliyor. Farklı konjonktür olsaydı belki Sevan (Nişanyan) ya da ben öldürülecektik. Ama burada konjonktür ve stratejinin birleştiği nokta: misyonerlik. Hrant, bir Ermeni gazetesi çıkartıyor. Ermeni Patrikliği'yle yakından ilişki içinde. Dolayısıyla Hrant'ı hedef seçmeleri anlaşılıyor. Esas amaç, bir Batı düşmanlığı izlenimi vererek, Avrupa'nın sesini yükseltmek. Bunun karşısında da milliyetçi bir güruh oluşturarak, AK Parti'nin de milliyetçi bir parti olmadığına dair bir görüntü yaratmak."

Listede 'Darbe Karşıtı-Liberaller' kategorisinde yer alan Mehmet Altan ise, "Gölcük'te ele geçirilen bu belgeler, Balyoz darbe planının gerçekliğini tartışmaya imkan bırakmayacak kadar berraklıkta." diyor. Mehmet Altan'la aynı hedef listesine giren Ali Bayramoğlu ise Yeni Şafak'ta dün yer alan köşe yazısında, "İki hususun altını özellikle çizmek gerek... 1. Bu durum "belgeler sahte" iddialarına ağır bir tokat oldu. 2. Bir o kadar önemlisi, yeni belgeler dahası darbe planının harekât emirleriyle uygulama safhasına geçtiğini gösterdi." yorumunda bulunuyor. 'Darbe Karşıtı-Aşırı Sağ Kesim' listesinde yer alan Ahmet Taşgetiren ise "Çok ciddi iddialar var. Bunların bir kısmı hayata geçti." yorumunu yapıyor.

BALYOZ, 12 EYLÜL ŞABLONU ÜZERİNE KURULU

'Darbe Karşıtı-Aşırı Sağ Kesim' listesinden Balyoz'un hedefine giren gazeteci Nazlı Ilıcak ise "Bu iddiaların ciddi olduğuna başından beri inandım. Böyle belgelerin düzmece olmadığını biliyorum. Önce Balyoz planı hazırlanıyor. Ardından da, bu planın ortaya çıkması halinde uygulanacak jenerik senaryo..." diyor. Ilıcak, Balyoz darbe planında suikast düzenlenecek ve 'darbeyle uzlaşmayan' 19 gazeteciden biri olduğu için memnun olduğunu belirtiyor. Gazetecilere yönelik psikolojik harekâtı, 'andıç'ı açıklayarak ilk kez ortaya koyduğunu dile getiren Nazlı Ilıcak, darbe planlarının süreklilik gösterdiğini düşünüyor. 1999'da Ergenekon'un bir dönüşüm geçirdiğini söyleyen tecrübeli gazeteci, AK Parti iktidarıyla, darbe ve plan geleneğinin canlandığının altını çiziyor ve ekliyor: "Bu planlar, 12 Eylül şablonu üzerine kuruluyor. 12 Eylül'ü de aydınlatıyor bu planlar. Balyoz, o zamanki yapılanları da gösteriyor. 28 Şubat, Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) yöneticisi olan Çetin Doğan'ın eseridir. Balyoz, 28 Şubat'ın dalgası olarak geldi. Çünkü 28 Şubat'ın mağduru bir grup, iktidar oldu. Ama bu mücadeleyi siviller kazandı."

Balyoz Darbe Planı'nda hedef listesinde adı geçen yazar Sevan Nişanyan, millete komplo kuranların yıllardır ülkeyi yönettiklerini belirtti. İzmir'de yaşayan Nişanyan, "Bunlar uzun yıllardır iktidardalar. 2002 yılına kadar tek başlarına iktidardılar. O zamandan beri de bunlar hâlâ iktidarın büyük bir dilimine sahipler. Yani ben olayın bir darbe meselesi olduğuna inanmıyorum. Olay zaten ellerinde olan bir iktidarı koruma çabasında ibarettir. Bu insanlar hani iktidar da değilmiş de, bir darbeyle iktidarı ele geçireceklermiş gibi bir durum yok. Bunlar zaten memleketi yönetiyorlardı." şeklinde konuştu.

Zaman, 22.01.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.