Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Jandarmanın hedefiydiler

Jandarmanın hedefiydiler

BELGELERDE ‘Darbe karşıtı liberaller’ olarak anılan Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Mehmet Barlas ve Taha Akyol; ‘Darbe’ karşıtı aşırı sağ kesim’ denilen Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, Ali Bulaç ve Fehmi Koru; ‘Darbe karşıtı aşırı sol kesim’ denilen Hasan Cemal, Toktamış Ateş ve Cüneyt Ülsever de hedefte.
 

Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’nda ele geçirilen Balyoz belgeleri arasındaki darbenin “hedef” listesinde birçok gazetecinin adı yer alıyor. Ele geçirilen 10 çuvaldan çıkan ‘Operasyon Timleri ve Görevleri’ belgesine göre bu listede Hrant Dink, Etyen Mahçupyan ve Sevan Nişanyan’ın yanı sıra Nazlı Ilıcak’tan Fehmi Koru’ya, Mehmet Altan’dan ve Taha Akyol’a pek çok gazeteci var. Jandarma Kurmay Binbaşı Hanifi Yıldırım imzalı operasyon belgesi, darbe için engel teşkil eden aydınlar ve kanaat önderlerini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

 

Tek kriter ‘darbe karşıtlığı’

Hangi gazeteciye yapılacak operasyonu hangi subayın yöneteceğinin bile belirlendiği belgeye göre, ‘Orak’ operasyonunda ‘darbe karşıtı Ermeni basını’ hedef listesinde yer alıyor.

Bu kapsamda; Etyen Mahçupyan, Sevan Nişanyan ve Hrant Dink bulunurken, ‘Yumruk’ operasyonu ise Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, Ali Bulaç ve Fehmi Koru gibi ‘darbe karşıtı sağcı gazetecilere’ yönelik.

‘Darbe karşıtı sol kesim’ için ise ‘Kürek’ operasyonu planlanmış. Burada Toktamış Ateş, Hasan Cemal, Cüneyt Ülsever var. ‘Darbe karşıtı liberaller’ olarak zikredilen Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Mehmet Barlas ve Taha Akyol’a dönük operasyona da ‘Testere’ adı verilmiş.

Taraf, 21.01.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.