Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Yargıdan sanık kaçırma gerekçesi de ‘terfi’ çıktı

Yargıdan sanık kaçırma gerekçesi de ‘terfi’ çıktı  

AYİM, üç generalin terfi ettirilmesi kararının gerekçesinde, Balyoz’da yakalama kararı çıkan muvazzaf askerlerin orduevlerinde saklanmasının nedenini de açıkladı

• Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma bakanları tarafından açığa alınan Balyoz sanığı Tümgeneraller Gürbüz Kaya ve Halil Helvacıoğlu ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun terfi ettirilmesi kararının gerekçesinde hem yargıdan sanık kaçırmanın azıl nedenini itiraf etti hem de Başbakanlık’ın liyakat gerekçesini by-pass etti.

YAKALANMADIKLARI İÇİN TERFİ

AYİM’in kararında, Balyoz Mahkemesi’nin 102 sanık hakkında verdiği yakalama kararının ardından bu isimlerin orduevlerinde toplanarak yargıya ve polise teslim edilmemesinin asıl nedeninin YAŞ’ta terfi etmelerinin önünü açmak olduğu da itiraf edildi. AYİM, generaller hakkında yakalama kararı olsa da yakalanıp cezaevine konulmadıkları için YAŞ’ta terfi etmelerinde engel olmadığını vurguladı. Balyoz davasına gönderme yapılan AYİM kararında “Davacı hakkında tutuklama kararı verilerek tutukevine kapatılmak suretiyle hürriyetinden yoksun bırakılmamıştır. Kanunun 94. maddesine göre çıkarılacağı mahkeme tarafından serbest bırakılmayıp tutuklanmasına karar verilmeden hakkında yakalama emrinin davacının terfisine engel oluşturduğu kabul edilemez” denildi.

6 GÜN İÇİNDE AÇIĞA ALINSAYDI

AYİM’in gerekçesinde “3 paşanın terfi kararnamesinin iade edildiği 24 Ağustos tarihi ile terfi işleminin yürürlüğe girdiği 30 Ağustos tarihleri arasında tutuklanmamalarını ve açığa alınmamalarını da terfinin gerçekleşmesi” olarak yorumlandı. Kararda bu üç ismin 6 gün içinde açığa alınmış olmaları durumunda terfi edemeyecekleri anlatıldı.

Dışarı çıkınca tutuklanmıştı

Balyoz’da yakalama kararı çıkan 102 kişi, karar kalkıncaya kadar orduevlerinde saklanırken, para çekmek için Afyon Orduevi’nden dışarı çıkan emekli Albay Ahmet Şentürk tutuklanmıştı.

Star, 07.01.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.