Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Tasfiye edilecek subayları biliyorduk

Tasfiye edilecek subayları biliyorduk

'Balyoz' planı, gerçekleştirilmesi istenen darbenin ardından bazı subayların da TSK'dan tasfiye edilmesini öngörüyordu.
 

İddianameye göre, cuntacılar, 823 subay ve astsubayın isimlerinin bulunduğu bir liste hazırlamıştı. Söz konusu listede ismi bulunan askerler Zaman'a konuştu. Eski Kıdemli Yüzbaşı Mehmet Apaydın, "2003 yıllarında siyasete bir müdahale olacağını ve tasfiye edilecekleri biliyorduk." dedi.

2000-2003 yılları arasında 65'inci Mekanize Piyade Tugayı 4'üncü Bölük komutanı olarak görev yapan Kıdemli Yüzbaşı Mehmet Apaydın, Balyoz sanığı Tugay Komutanı Tuğgeneral Selim Erkal Bektaş'ın AK Parti'nin tek başına iktidar olmasını hazmedemediğini birçok toplantıda dile getirdiğini söylüyor. Bektaş'ın eğitim seminerlerinin sonunda siyasi iradeyi şiddetle eleştirdiğine şahit olduğunu aktaran Apaydın, "AK Parti hükümetinin 6 ay ömrü kaldığını söylerdi." diyor.

Tugay Komutanı Bektaş'ın darbeci söylemlerine karşı olumlu görüş beyan etmediği ve muhafazakâr bir kişiliğe sahip olduğu için hedef seçildiğini ifade eden Apaydın, Bektaş'ın kendisine, "Ben buradan ayrılmadan seni kapı dışarı edeceğim." dediğini belirtiyor. 2003 yılı başlarında Tuğgeneral Bektaş'ın sık sık İstanbul'da seminer toplantılarına katıldığını anlatıyor. Dönüşünde siyasi iradenin ülkeyi kaosa sürükleyeceğine yönelik konuşmalar yaptığını vurguluyor. O dönemde yeni bir 28 Şubat süreci yaşanacağı kanısının subaylar arasında yüksek olduğuna dikkat çeken Apaydın, Tugay komutanının kendisine itaat edecek subaylar seçerek yeni görevlendirmeler yaptığını söylüyor.

Yine aynı tugayda görevli olan ve Balyoz harekat planında sakıncalı olarak işaretlenen eski Üsteğmen Bülent Tekin, Balyoz seminerlerinin yapıldığı tarihlerde davet edilmediği özel toplantılar yapıldığını belirtiyor. O toplantıların içeriğinin eğitim seminerlerine yansıdığını kaydeden Tekin, "Subaylar arasında siyasi iradeye müdahale edileceği konuşuluyordu." diyor. Askerin psikolojik olarak darbeye hazır hale getirilmeye çalışıldığını ifade eden Tekin, Tugay Komutanı Bektaş'ın ülkenin bu şekilde yönetilmeyeceğini söyleyerek askeri etkilediğini vurguluyor.

1. Ordu Komutanlığı'na bağlı 66'ncı Zırhlı Tugay'da 2001-2007 yılları arasında astsubay olarak görev yapan Mehmet Ali Coşar, Balyoz seminerleri gibi birçok seminerin yapıldığını, bu çalışmaların askerî personel arasında normal karşılandığını savunuyor. Coşar, darbe planlarının hazırlanmasında derin devletin aktif rol aldığını iddia ediyor. Tugayın ihtiyaç halinde kullanılacak birliklerden oluştuğunu söyleyen Coşar, EMASYA birliklerinin 66'ncı Zırhlı Tugay'a bağlı olarak faaliyet yürüttüğünü ifade ediyor. Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın sık sık tugaya geldiğini ve iktidar karşıtı konuşmalar yaptığını belirtiyor.

Zaman, 30.12.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.