Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Yok denilen o rapor duruşmada okunacak

Yok denilen o rapor duruşmada okunacak 

Genelkurmay ve Kara Kuvvetleri’nin daha önce ‘imha edildi’ dediği plan semineriyle ilgili sonuç raporu mahkemeye gönderildi

• Balyoz darbe planı iddiasıyla başlayan davada önemli bir gelişme yaşandı. Daha önce “devlet sırrı” iddiasıyla soruşturma sürecinde özel yetkili savcılardan saklanan Balyoz Seminer Sonuç Raporu, önümüzdeki duruşmada sanıkların yüzüne karşı okunacak. Balyoz darbe planı iddisıyla görülen davaya bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ettikten sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan önemli bir talepte bulundu.

KARA KUVVETLERİ RAPORU GÖNDERDİ

Mahkeme, yazısında “5-7 Mart 2003 tarihinde İstanbul 1. Ordu Komutanlığı’nda icra edildiği bildirilen plan seminerine ait sonuç raporunun Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan (KKK) mahkememize celbi için müzekkere yazılmasına” ifadelerine yer verdi. Bunun üzerine KKK, Balyoz darbe planı seminer sonuç raporunu mahkemeye yolladı.

KKK: RAPORUN 6 EKİ İMHA EDİLDİ

Büyük bir gizlilik içinde mahkemeye sunulan seminer sonuç raporuyla ilgili mahkemeye verilen bilgide, raporun 25 Mart 2003’te KKK’ya gönderildiği ve arşiv yönergesi gereği arşive alınırken 6 adet ekininin imha edildiği bildirildi. Mahkemeye, 05-07 Mart 2003’te gerçekleştirilen plan seminerinin sonuç raporunda “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” adı altında bir bölüm veya ekinin mevcut olmadığının iletildiği öğrenildi. Ancak imha edilen 6 ekin içeriğiyle ilgili bilgi verilmemesi Balyoz planının ekleriyle imha edilmiş olabileceğini akıllara getirdi. Mahkemenin, seminer sonuç raporunda devletin çok gizli kalması gereken önemli bilgilerini, devletin güvenliği gerekçesiyle açıklamayacağı, ancak raporun genelinin sanıkların yüzüne okunacağı kaydedildi.

GENELKURMAY: BİZDE RAPOR YOK

Genelkurmay Başkanlığı, daha önce özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği yazıda, 5”-7 Mart 2003 tarihleri arasında 1. Ordu Komutanlığı’nda yapılan plan seminerine ait sonuç raporunun Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen nüshasının 5 yıl geçtiği için imha edildiği, dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığı’nda seminere ait yazılı veya dijital belge olmadığı” vurgulanmıştı.

Star, 26.12.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.