Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > İki önemli davanın mahkeme başkanı değişti

İki önemli davanın mahkeme başkanı değişti 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), bazı hakimlerin geçici yetkiyle görev yerlerinde değişikliğe gitti. "Balyoz planı" davasına bakacak olan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt, geçici yetkiyle Gebze'de görevlendirildi.
 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK), kimi yer yargıçlarının müstemir (sürekli- devamlı) yetkilerinin belirlenmesine ilişkin kararı yayımlandı.

HSYK'nın internet sitesinde yayımlanan karara göre, Türkiye genelinde toplam 67 mahkeme faaliyete geçirilirken, 11 mahkemenin de faaliyetleri donduruldu.

Türkiye genelinde 37 sulh ceza, 7 sulh hukuk, 9 asliye ceza, 6 iş, 5 aile, 2 icra ve 1 de ağır ceza mahkemesi kuruldu.

HSYK kararları uyarınca, 9 asliye ceza ve 2 de çocuk mahkemesinin faaliyetleri donduruldu.

Yetkilendirme kararıyla, yaklaşık 500 yargıcın müstemir yetkileri de belirlendi.

Kurulun yetkilendirme kararnamesini dünkü toplantısında görüşüp, karara bağladığı öğrenildi.

Kurulun başkanlığını da yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in katılmadığı toplantıda kararların oybirliğiyle alındığı belirtildi.

Kurul, "Balyoz Planı" davasına bakacak olan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt ile "Hrant Dink cinayeti davası"nın görüldüğü 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak'ı da geçici yetkiyle Gebze ve Sakarya'da görevlendirdi.

Başkurt'un yerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Ömer Diken, Canak'ın yerine de aynı mahkeme üyesi Rüstem Eryılmaz görevlendirildi.

Hakimler Başkurt ve Canak hakkında 25 Ağustos 2008 tarihinde Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından soruşturma başlatıldığı ve soruşturma kapsamında Adalet Müfettişlerinin hazırladığı raporda, her iki hakimin görev yerlerinin değiştirilmesi talebinde bulunulduğu öğrenildi.

Hakimler hakkındaki rapor doğrultusunda Adalet Bakanlığı, HSYK'ya başvuruda bulunarak Başkurt ve Canak'ın görev yerlerinin değiştirilmesini talep etmişti.

Davada ilk duruşma perşembe günü başlayacak.
 

cnnturk.com, 14.12.2010

Balyoz davasının hakimi değişti

Balyoz davasına bakan 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt Gebze'ye atandı.

Aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Oramiral Özden Örnek ve emekli Orgeneral İbrahim Fırtına’nın da bulunduğu 196 subay, perşembe günü Silivri’de hâkim karşısına çıkacak ancak bu önemli dava öncesinde kritik bir gelişme yaşandı... Balyoz davasının başkanı değişti.

 

 

 

İstanbul Ağır Ceza Mahkemeleri'nde son anda yapılan değişiklikle Balyoz davasının görüleceği 10. Ağır Ceza Mahkemesi ile bir çok önemli davanın devam ettiği 14. Ağır Ceza Mahkemelerinin başkanları bu görevden alındılar.

 

10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na aynı mahkemenin üyesi hakim Ömer Diken, 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanlığına aynı mahkemenin üyelerinden Rüstem Eryılmaz atandı.

Adalet Bakanlığı az sonra konuya ilişkin ayrıntılı açıklama yapacak.

 

Emekli Org. Çetin Doğan'ın avukatı: İnanamıyorum

Perşembe günü başlayacak olan Balyoz Davası'nda emekli Org. Çetin Doğan'ın da avukatlığını yapan Celal Ülgen, mahkeme başkanı değişikliği için ''İnanamıyorum'' dedi. Ülgen, davanın 183 klasörünün bulunduğunu ve bunun yaklaşık 100 bin sayfa anlamına geldiğini belirtti ve şunları söyledi: Mahkeme Başkanı yaklaşık 4 aydır çalıştı, hazırlandı ve dava ile ilgili bir görüşü oldu. Dava Perşembe günü başlayacak. Mahkemenin yeni başkanının tüm dosyaya hakim olması zaman alacak. Hukuk devletinde böyle bir değişiklik olmaması gerekirdi.

 

Haberal'ın dava açmadığı tek hakim

 

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Prof. Dr. Mehmet Haberal, tahliye etmedikleri gerekçesiyle davanın hakimlerine dava açmış ve tazminat kazanmıştı. Daha sonra Haberal'ın dava açmadığı tek hakimin Başkurt olduğu ortaya çıkmıştı.

Hürriyet, 14.12.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.