Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Özkök Yalman’ı adres gösterdi

Özkök Yalman’ı adres gösterdi

Balyoz davası kapsamında ifadeye çağrılması beklenen dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, darbe planından dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ı sorumlu tutuyor.
 

Balyoz davası kapsamında ifadeye çağrılması beklenen dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, darbe planından dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ı sorumlu tutuyor. Özkök, darbe planının ortaya çıktığı dönemde verdiği bir mülakatta şunları söylemişti: “Biliyorsunuz askerlikteki emir komuta düzeninde teselsül (silsile, sıra, dizi) vardır. Ordu komutanlarının ilk amiri kuvvet komutanıdır. Bu olgu daha önce de gündeme geldi. Bu nedenle bu konuda benim şahitliğimin isteneceğini sanmıyorum.”

 

Yalman: Muhatap benim

Balyoz Planı’nın muhatabı olarak gösterilen Aytaç Yalman, Özkök’e şu yanıtı vermişti: “Olayları izliyorum. Dönemin Genelkurmay Başkanı, olayın esas muhatabının ben olduğumu söyledi. Hilmi Paşa haklıdır, o dönemde Kara Kuvvetleri Komutanı ben olduğuma göre muhatap da benim. Ancak bu aşamada konuşmayı doğru bulmuyorum; çünkü Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın bu konuyu araştırdığını, çalışma tamamlanınca sonuçların kamuoyuna açıklanacağını söyledi. Ben bu açıklamayı bekliyorum. Genelkurmay kurumuna saygımdan dolayı bunu yapıyorum.”

 

Büyükanıt ve Kalyoncu’nun imzası var

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından oybirliğiyle kabul edilen Balyoz iddianamesinde cuntanın nihai amacının, devleti ele geçirmek olduğu belirtiliyor. Savcıların bu görüşünde Genelkurmay Seminer Gözlem Raporu önemli bir yer tutuyor. İddianamede, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Meclis’te çoğunluğu sağlayan ve hükümeti kuran partinin kimliği, kadroları ve yönetim tarzından rahatsızlık duyan dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın “28 Şubat kazanımlarının kaybedileceği” gerekçesiyle darbe planına girişildiği anlatılıyor. AKP hükümetini devirip yerine “milli mutabakat hükümeti” kurmayı planlayan Balyoz Komutanlığı’nın, TSK İç Hizmet Kanunu’ndaki ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kollama ve koruma görevi’ni dayanak yaparak harekete geçtiği ifade ediliyor. Öncelikle 1. Ordu Komutanlığı bünyesinde görev yapan bazı general ve üst düzey subaylarla görüşülerek bu hususta anlaşmaya varıldığı, AKP iktidara gelince de seminer planının darbe planı olarak değiştirildiği ifade ediliyor. Bütün komutanların darbe planını bilerek, hazırlıklı bir şekilde toplantıya katıldıkları anlatılıyor. Plan seminerinde KKK’nın emirlerine aykırı olarak görüşülen konuların Genelkurmay tarafından rapor edildiği aktarılıyor. Söz konusu raporun altında Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay Daire Başkanı Tümgeneral Bekir Kalyoncu’nun imzası yer alıyor.

Taraf, 01.12.2010
 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.