Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Komutanım, paşalar darbe hazırlığı yapıyor

Komutanım, paşalar darbe hazırlığı yapıyor

Sabah, Balyoz Planı’nın varlığını güçlendiren gözlemci raporu yayımladı. Rapora göre darbeci generaller “milli mutabakat hükümeti”ni tartışmış

 

Balyoz Planı’nın en önemli delili olan 5-7 Mart 2003 tarihli 1. Ordu Semineri’ne Genelkurmay gözlemcisi olarak katılan Kurmay Albay Hasan Durak, generallerin darbe hazırlığı yaptığını not etti. Sabah’ın haberine göre rapor dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’e kadar gitmiş. İddianamede “Balyoz Harekatı Komutanı” olarak geçen sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan, Özkök’ün kendisini uyardığını açıklamıştı.

Sabah gazetesi, Balyoz Davası Ek Klasörleri’nde yer alan Kurmay Albay Hasan Durak’ın hazırladığı raporu yazdı. Toplantıya Genelkurmay gözlemcisi olarak katılan Kurmay Albay Hasan Durak, seminerde iç tehdit unsurlarının ele alındığını belirtti ve “Milli Mutabakat Hükümeti kurulması gerektiğinin” tartışıldığını açık bir şekilde not etti. Raporda sıkıyönetim halinde 1. Ordu Komutanlığı bölgesinde alınacak önlemlerin değerlendirildiği ve MİT Müsteşarlığı’na bir askerin getirilmesinin ele alındığı vurgulandı. İşte gözlemci raporunun detayları:

 

Rapor Özkök’e kadar gitti

5-7 Mart 2003’te gerçekleştirilen plan seminerine Genelkurmay gözlemcisi olarak katılan Kurmay Albay Hasan Durak seminere ilişkin raporunu 19 Mart’ta hazırladı. Rapor silsile yolu ile önce Daire Başkanı Tümgeneral Bekir Kalyoncu ve Harekat Başkanı Korgeneral Köksal Karabay’a sunuldu. 26 Mart 2003 tarihinde Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından imzalanan rapor, daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e arzedildi.

 

AKP’ye karşı milli mutabakat

Kurmay Albay Durak raporunda, 3 gün süren seminerin “Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo”ya uygun olarak gerçekleştirildiğini belirtti. 1, 2 ve 3. günde yapılanlara başlıklar halinde yer veren Durak, seminerde Türkiye için birinci öncelikli tehdidin iç tehdit olduğunun tesbit edildiğini belirtti. Durak, bu çerçevede “Milli Mutabakat Hükümeti kurulmasının gerektiği”ne ilişkin görüşlerin açık bir şekilde tartışıldığını not etti.

 

İstanbul’a takviye yapılmalı

Raporun “iç tehdit değerlendirmesi” bölümünde, olası karışıklık halinde 1. Ordu Komutanlığı bölgesindeki birliklerin zinde tutulması gerektiğinin paylaşıldığını, sıkıyönetim görevlerinin ek görev olarak görülmemesi gerektiğinin vurgulandığını belirten Durak, şu ayrıntılara yer verdi: “Seminerde Sıkıyönetim Karargahlarının Komutanlık karargahları olması gerektiği, İstanbul ili için 4 ilave tugaya ihtiyaç olduğu, 3. Ordu Komutanlığı’nca İstanbul’da sıkıyönetim planının uygulanması için ihtiyaç duyulan birliklerden 44 taburun kendi kuruluşundan 16 taburun ise takviye birliklerden karşılanacağı vurgulanmıştır.”

 

MİT’in başına asker gelmeli

Seminerde halkla ilişkilerin çok önemli olduğu, sivil toplum kuruluşlarının yeniden yapılandırılması ve istihbarata önem verilmesi gerektiğinin ele alındığını belirten Durak, bu çerçevede “MİT Başkanlığı’na asker kişi getirilmeli” tespitinin yapıldığını kayda geçti.

 

Doğan’ın konuşmaları

Gözlemci raporunda plan seminerini yöneten Org. Çetin Doğan’ın sözlerine de yer verildi. Raporda, Doğan’ın “İç tehdidin her zaman birinci öncelikli tehdit olarak algılanması gerektiği”ni ifade ettiği belirtilerek, şöyle dendi: “Silahlı kuvvetlerin, demokrasinin ve insan haklarının her zaman yanında olduğu, ancak Cumhuriyetin temel niteliklerinden hiçbir zaman taviz verilmeyeceği, Sn. Ordu Komutanı Org. Çetin Doğan tarafından önemle vurgulanmıştır.”

 

Çetin Paşa ihtilal hazırlığı mı yapıyorsunuz?

Balyoz sanığı Çetin Doğan, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün 2003 yılında kendisine darbe iddialarını sorduğunu şöyle açıklamıştı: “Bana sorduğu ilk soruyu çok iyi anımsıyorum. Sorusu, ‘Birinci Ordu içinde bazı emekli orgenerallerin ve bazı sivillerin de bulunduğu bir grup tarafından ihtilal hazırlıkları yapıldığı yolunda bilgiler geldiği ve bunun doğru olup olmadığı” şeklindeydi. Sorusunun benim için çok aykırı olması nedeniyle biraz nezaket sınırlarını da aşarak, kendisine çok net bir cevap verdim. Verdiğim cevabın sadece ilk cümlesini vermekle yetineceğim.’ Ben daima meşru sınırlar içerisinde bulundum ve bulunmaya da devam edeceğim.”

Taraf, 30.11.2010

Darbenin belgesi gözlemci raporu

Kurmay Albay Hasan Durak, 1. Ordu Komutanlığı'nda 2003'te düzenlenen plan seminerine ilişkin raporda, "Öncelikle milli mutabakat hükümeti kurulması gerekliliğinin tartışıldığını" not etmiş
 

SABAH, geçen hafta Bakan kararıyla açığa alınan tümgeneraller Gürbüz Kaya, Halil Helvacıoğlu ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun da katıldığı Selimiye'deki 5-7 Mart 2003 tarihli 1. Ordu Plan Semineri'ne ilişkin gündemi sarsacak bir ayrıntıya ulaştı. İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın 'hükümeti yıkmaya yönelik eylem' olarak gördüğü 1. Ordu Plan Semineri'ne katılan Genelkurmay gözlemcisi Kurmay Albay Hasan Durak, seminerde iç tehdit unsurlarının ele alındığını belirtti ve "Milli Mutabakat Hükümeti kurulması gerektiğinin" tartışıldığını açık bir şekilde not etti. Raporda sıkıyönetim halinde 1. Ordu Komutanlığı bölgesinde alınacak önlemlerin değerlendirildiği ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı'na bir askerin getirilmesinin ele alındığı vurgulandı. İşte gözlemci raporunun detayları:

5 SAYFALIK ARZ RAPORU: 5-7 Mart 2003'te gerçekleştirilen plan seminerine Genelkurmay gözlemcisi olarak katılan Kurmay Albay Hasan Durak seminere ilişkin raporunu 19 Mart'ta hazırladı. Rapor silsile yolu ile önce Daire Başkanı Tümgeneral Bekir Kalyoncu ve Harekat Başkanı Korgeneral Köksal Karabay'a sunuldu. 26 Mart 2003 tarihinde Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından imzalanan rapor, daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'e arzedildi.

RAPORDAKİ ŞOK AYRINTI: Kurmay Albay Durak raporunda, 3 gün süren seminerin "Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo"ya uygun olarak gerçekleştirildiğini belirtti. 1, 2 ve 3. günde yapılanlara başlıklar halinde yer veren Durak, seminerde Türkiye için birinci öncelikli tehdidin iç tehdit olduğunun tespit edildiğini belirtti. Durak, bu çerçevede "Milli Mutabakat Hükümeti kurulmasının gerektiği"ne ilişkin görüşlerin açık bir şekilde tartışıldığını not etti.

İSTANBUL'A TAKVİYE YAPILMALI: Raporun "iç tehdit değerlendirmesi" bölümünde, olası karışıklık halinde 1. Ordu Komutanlığı bölgesindeki birliklerin zinde tutulması gerektiğinin paylaşıldığını, sıkıyönetim görevlerinin ek görev olarak görülmemesi gerektiğinin vurgulandığını belirten Durak, şu ayrıntılara yer verdi: "Seminerde Sıkıyönetim Karargahlarının Komutanlık karargahları olması gerektiği, İstanbul ili için 4 ilave tugaya ihtiyaç olduğu, 3. Ordu Komutanlığı'nca İstanbul'da sıkıyönetim planının uygulanması için ihtiyaç duyulan birliklerden 44 taburun kendi kuruluşundan 16 taburun ise takviye birliklerden karşılanacağı vurgulanmıştır."

MİT'İN BAŞINA ASKER GELMELİ: Seminerde halkla ilişkilerin çok önemli olduğu, sivil toplum kuruluşlarının yeniden yapılandırılması ve istihbarata önem verilmesi gerektiğinin ele alındığını belirten Durak bu çerçevede "MİT Başkanlığı'na asker kişi getirilmeli" tespitinin yapıldığını kayda geçti.

DOĞAN'IN KONUŞMALARI: Gözlemci raporunda plan seminerini yöneten Org. Çetin Doğan'ın sözlerine de yer verildi. Raporda, Doğan'ın "İç tehdidin her zaman birinci öncelikli tehdit olarak algılanması gerektiği"ni ifade ettiği belirtilerek, şöyle denildi: "Silahlı kuvvetlerin, demokrasinin ve insan haklarının her zaman yanında olduğu, ancak Cumhuriyetin temel niteliklerinden hiçbir zaman taviz verilmeyeceği, Sn. Ordu Komutanı Org. Çetin Doğan tarafından önemle vurgulanmıştır."

'Ültimatom verin diyeceğim'

Eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, Plan Semineri'nde tutulan ses kayıtlarında Milli Mutabakat Hükümeti kurulması gerektiğini şu sözlerle anlatıyordu: "Ben Genelkurmay Başkanı'na, Kuvvet Komutanı'na diyeceğim ki, siz Meclis'i ve hükümeti uyarıcı, bu gidişe dur deyici bir ültimatom verin gerekirse. Gerekirse çağırın 'bu işin sonu boktur, işte sonunuz böyledir.' Bu konuda gerekli tertip ve tedbirleri alın. Evvela ulusal birliğimiz, evvela inandırıcı bir milli mutabakat, buraya öyle yazmışım. Milli Mutabakat Hükümeti Kurulması sureti ile halkın tasvip edeceği tarafsız bir hükümet kurulmasını sağlayın..."

 

Zaman, 29.11.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.