Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz raportörü TÜBİTAK endişeli

Balyoz raportörü TÜBİTAK endişeli
Balyoz darbe iddialarıyla ilgili savcılığa verdiği rapor nedeniyle Çetin Doğan tarafından tazminat davası açılan TÜBİTAK, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'dan 'yol' yardımı istedi.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın, Balyoz belgelerine ilişkin raporu hazırlayan bilirkişiler hakkında dava açması üzerine, TÜBİTAK Enstitü Müdür Yardımcısı Alparslan Babaoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ile görüştü.

Eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Doğan'ın 3 bilirkişi hakkında, 20'şer bir lira manevi tazminat davası açması üzerine Babaoğlu, Başsavcıvekili ile görüşerek ne yapmaları gerektiği konusunda yardım istedi.

Başsavcıvekili Çolakkadı’nın, yaklaşık yarım saat görüşmede Babaoğlu’na, "Bize de dava açıyorlar. Benim yapabileceğim bir şey yok. Siz hazırladığınız rapora güveniyorsanız, doğru bir rapor hazırladıysanız bir sorun olmaz" dediği öğrenildi.

TÜBİTAK’ın raporunda, belgelerin 1. Ordu Karargahı'nda yapılan Balyoz seminerinin tarihi olan 2003 yılında hazırlandığı ve CD'lere sonradan herhangi bir ekleme yapılmadığı vurgulanmıştı.

ntvmsnbc.com, 11.10.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.