Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz sanığı generallere mahkeme kararıyla terfi!

Balyoz sanığı generallere mahkeme kararıyla terfi!

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Yüksek Askeri Şûra'da (YAŞ) terfi ettirilmeyen üç generalin davasını kabul ederek bir üst rütbeye terfi etmeleri gerektiğine karar verdi.

 

 


ANKARA - AKP hükümetine yönelik ‘darbe’ iddialarını içeren ‘Balyoz’ davası sanıkları arasında yer alan ve haklarındaki yakalama kararları nedeniyle YAŞ toplantılarında tartışmalara neden olan subaylardan Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ve Tuğgeneral Gürbüz Kaya, askeri yargıya başvurdu. Üç general YAŞ’ta terfi ettirilmedikleri gerekçesiyle 24 Ağustos’ta Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne giderek haklarının iadesini istedi.

Üç generalin terfi ettirilmemeleri kararına karşı başvurularından lehte sonuç çıktı. Askeri mahkemenin bu kararla YAŞ’ta terfi alamayan üç general bir üst rütbeye terfi edebilecek.

En uzun YAŞ’lardan biri
Balyoz sanıklarının durumu nedeniyle günlerce devam eden YAŞ toplantısında üç komutan vekâleten görevlendirilmiş; terfileriyle ilgili olarak Başbakan Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül imza atmamıştı.

Radikal, 01.10.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.