Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz sanıkları YAŞ’ı by-pass için AYİM’de

Balyoz sanıkları YAŞ’ı by-pass için AYİM’de  

Günlerdir konuşulan iddia hayata geçiyor. YAŞ’ta terfi ettirilmeyen Balyoz Darbe Planı sanığı 3 general Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne terfi başvurusu yaptı

Balyoz Darbe Planı davası sanığı oldukları için YAŞ’ta terfi ettirilmeyip vekaleten atamaları gerçekleştirilen 3 general Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) başvurdu. 3 general terfi ettirilmemelerinin kendileri açısından “hak kaybı” olduğu ve haklarının iade edilerek terfi ettirilmelerini talep ettiler. Söz konusu başvurunun YAŞ kararını by-pass anlamına geldiği ve AYİM’de dönmesiyle birlikte hükümet kararlarının tartışmaya açılmasının hedeflendiği ileri sürüldü.

ATAMA VE TERFİ İSTEDİLER

Balyoz sanıkları arasında yer alan, haklarındaki yakalama kararları nedeniyle YAŞ toplantılarında tartışmalara neden olan subaylar arasında yer alan Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ve Tuğgeneral Gürbüz Kaya, askeri yargıya başvurdu. 3 general YAŞ’te terfi ettirilmedikleri gerekçesiyle 24 Ağustos’ta Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne gitti. 3 general AYİM’e verdikleri dilekçede, haklarının iadesini istedi. YAŞ toplantısında üç komutan vekaleten görevlendirilmişti. Terfileriyle ilgili olarak Başbakan Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül imza atmamıştı.

‘YAŞ KARARLARINI ARKADAN DOLANMA’

Üç ismin Orgeneral İlker Başbuğ ve ekibi tarafından ‘arkadan dolanma’ yöntemiyle terfi ettirecekleri ileri sürülüyor. Vekaleten atamaları yapılan Balyoz sanığı üç generalin, AYİM tarafından terfi ettirilip, bir üs rütbeye yükseltileceği iddia ediilyor. Bu konu ile ilgili çalışmayı da tümgeneralliğe terfi eden Adli Müşavir Hıfzı Çubuklu’nuin yürüttüğü öne sürüldü. Çubuklu’nun yakından ilgilendiği plana göre; AYİM her üç isimle ilgili kararını açıklayıp, terfi işlemini gerçekleştirecek, terfilerin ardından `hükümetin atamaları mahkemeden döndü` şeklinde kamuoyu oluşturulacak.

Orgeneral Berk ifadeye gidecek

3. Ordu Komutanı olduğu dönemde defalarca çağrılmasına rağmen Ergenekon kapsamında ifade vermeye gitmeyen, 1 numaralı sonak olduğu Erzincan Ergenekon davasının hiçbir duruşmasına katılmayan Orgeneral Saldıray Berk, YAŞ’ta EDOK komutanlığına atanmasının ardından ifade vermeye gideceğini duyurdu.

Orgeneral Saldıray Berk’in avukatı Zeynel Yüksel, Orgeneral Berk’in, çağrıldığı takdirde, ifade vermeye gideceğini söyledi. Avukat Yüksel, müvekkili Saldıray Berk’in daha önce ifade çağrılarına gitmemesinin “görev” dolayısıyla olduğunu, ancak bundan sonra yapılacak herhangi bir çağrıya riayet edileceğini kaydetti. Orgeneral Berk’in de yakın çevresine, çağrılması halinde 22 Ekim 2010’da yapılacak Erzincan Ergenekon davası duruşmasına gideceğini söylediği bildirildi. Duruşmanın yapılabilmesi için de Yargıtay 5. Daire’nin davanın hangi mahkemede görüleceğine dair nihai kararını vermesi gerekiyor. 30 Ağustos itibariyle emekliye ayrılacak olan Orgeneral Hasan Iğsız, 1. Ordu Komutanlığı görevini devrettikten hemen sonra, GATA raporuyla ertelediği ifade çağrısına gitmiş ve ifade vermişti.

Star, 27.08.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.