Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Gönül açığa alsa terfi edemezlerdi

Gönül açığa alsa terfi edemezlerdi

11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, çoğunluğu muvazzaf 101 kişi hakkında Balyoz Davası kapsamında çıkartılan yakalama kararını kaldırmasının ardından yeni bir durum ortaya çıktı.

Yakalama kararının kaldırılmış olması nedeniyle TSK Personel Kanunu’nun 65. maddesine göre, bu kişilerin bir başka göreve tayinleri ya da terfileri önünde engel kalmadı. Ancak açığa alınma, şüpheli askerlerin terfisini engelleyebilecek bir durumken Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün bu yetkisini kullanmaması, Ankara’daki EDOK Komutanlığı’na Ergenekon’un Erzincan sorumlusu olmakla suçlanan 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk’in atanmasını sağladı. Hükümeti devirme amaçlı kara propoganda siteleri açtırmaktan ifadeye çağrılanlar arasında yer alan Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu da tümgeneralliğe terfi ettirildi.

 

Yetki Bakanlık’ta

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Askerî Adalet İşleri Başkanlığı’nın Görev ve Yetkileri Hakkında Yönetmeliği’nde bu birimin görevlerinden birininin, “Subay, astsubay, askerî memurlardan 926 sayılı TSK Personel Kanunu’nun 65. maddesinde belirtilen suçlardan muhakeme altına alınanların bu kanuna göre açığa alınma ve açığın kaldırılması işlemlerini uygulamak” olduğu belirtiliyor. Hakkında açığa alınmayı gerektirecek bir suçtan dava açılan general, subay, astsubay hakkında gerekli evrakı hazırlayarak bakan onayına sunmak, bakanın müsteşarına bağlı olan bu dairenin görevleri arasında.

Taraf, 09.08.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.