Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'da yine karar çıkmadı

Balyoz'da yine karar çıkmadı

BALYOZ Güvenlik Harekat Planı davasının görüleceği İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce 25’i muvazzaf 42 generalin de arasında bulunduğu 102 sanık hakkında çıkartılan yakalama emrinin reddine ilişkin itiraz bugün de karara bağlanmadı.

Bir üst mahkeme olarak itirazları değerlendiren İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay, "Usul gereği bu tür dosyalarda savcılık makamından yazılı mütalaa (görüş) almamız gerekiyor. Biz yazımızı savcılık makamına gönderdik. Oradan mütalaa gelmedi. Onu bekliyoruz. Bu arada bizim verdiğimiz reddi hakim kararlarının reddine karşı itiraz olmuştu. Onun incelenmesi için de biz evrakları bir üst mahkeme olan İstanbul 12’nci Ağır Ceza’ya gönderdik. Dosyayı 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi istedi. Şu an onlarda" dedi.

Sanıkların avukatları aracılığıyla, Balyoz Güvenlik Harekat Planı Davası'na bakan İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri Ali Efendi Peksak, Davut Bedir ve Murat Üründü hakkında ki reddi hakim talebi İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 28 Temmuz'da karara bağlanarak reddedilmişti. İstanbul 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi, 1’inci Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu bazı sanık avukatlarının yaptığı itiraz üzerine dosyayı bir üst mahkeme olan İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin reddi hakim taleplerinim reddine yapılan itirazı yarın karara bağlaması bekleniyor.

Hürriyet, 02.08.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.