Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz’un 25 generali

Balyoz’un 25 generali

Mahkemenin hakkında yakalama kararı çıkardığı 25 muvazzaf general ve amiralin adı, Kafes, Çukurca’daki mayın patlaması ve protokol skandalı gibi olaylarla anılıyor 

Balyoz Harekât Planı soruşturmasında İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkında yeniden yakalama kararı verdiği 102 subayın arasında 25 muvazzaf general ve amiral de bulunuyor. İsimleri daha önce de çeşitli olaylarla gündeme gelen generaller Balyoz iddianamesinde “darbeye eksik teşebbüs”le suçlanıyor. Mahkemenin hakkında yakalama emri çıkardığı isimler arasında üç korgeneral, iki koramiral, sekiz tümgeneral, bir tümamiral, beş tuğgeneral ve altı tuğamiral bulunuyor.

KORGENERALLER

Adana 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek: 2007’de 9. Kolordu Komutanlığı görevinde bulunduğu sırada Erzurum Valisi Celalettin Güvenç ile protokol tartışmasına girdi. Bek, protokolde Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanında yer almak isteyen Vali Güvenç’i “Yerinize geçin. Sizin yeriniz burası. Herkes yerini bilecek” diye azarlamıştı. Balyoz Harekât Planı’nda dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’dan sonra ikinci isim olarak öne çıkıyor. İddianamede, Nejat Bek’in “plan seminerine ilişkin birçok belgede isim ve imzası bulunması nedeniyle Balyoz Harekât Planı kapsamında yapılan çalışmalara vakıf olduğu ve plan kapsamında yapılan çalışmaların koordinasyonunda görev aldığı” öne sürülüyor.

Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Yurdaer Olcan: Balyoz Harekât Planı’ndaki ses kayıtlarına göre Olcan, ikinci Kardak krizi önerisinde bulunuyor. Ses kayıtlarına göre Olcan şöyle diyor: “Milli birlik için Yunanistan’a karşı düşük yoğunluklu çatışmaların planlanmasını teklif ediyorum...”

Olcan, Van Jandarma Asayiş Komutanı olduğu dönemde Hakkari’de Özel Harekât polisleri tarafından dövülerek hastanelik edilen 14 yaşındaki Seyfi Turan’ı ziyaret etmişti. Olcan’ın Mart 2000’de uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya ile aynı masada çekilmiş fotoğrafı da ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral M.Korkut Özarslan: Balyoz iddianamesinde altı numaralı şüpheli olarak yer alıyor. Balyoz Harekât Planı’nda 1. Ordu Komutanlığı’nda görevlendirileceği belirtiliyor.

 

KORAMİRALLER

Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu: ‘İnternet andıcı’ olarak bilinen ve Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi tarafından hazırlanan belgenin altında imzası bulunuyor. Suga Eylem Planı’nın hayata geçirilmesi için hazırlanan subay listesinde “grup başkanı” olarak adı geçiyor. Aynı planın “hassas personel” listesinde yer aldığı da iddia ediliyor.

Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç: Kafes Eylem Planı iddianamesinde sanık olarak yargılanıyor. Balyoz’da Suga Eylem Planı’nın “Ankara Birlik Komutanı Yardımcısı” olarak yer alıyor.

 

TÜMGENERALLER

Hakkari Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya: İsmi ilk kez Hakkari Çukurca’da patlayan ve daha sonra TSK’ya ait olduğu ortaya çıkan mayınlarla gündeme gelmişti. Patlamanın ardından internete düşen ses kaydında döşenen mayınların açıklamaların aksine TSK’ya ait olduğu ortaya çıkınca “Önemli değil” ifadelerin kullandığı öne sürülmüştü. Kaya, ayrıca 19 haziranda PKK’lıların saldırdığı Tekeli Taburu’na giden Başbakan’a brifing verdi. Kaya, PKK’lılara ait görüntülerin 23.30’da alındığını, topçu atışı yapıldığını, karşılık verilmeyince görüntülerin çoban ya da kaçakçı olabileceğinin düşünüldüğünü söyledi. Balyoz’un delilleri arasında ‘Cuntaya tam destek verenler’ arasında gösteriliyor. Balyoz’da bir sunum yaptığı da ortaya çıktı.

66. Zırhlı Tugay Komutanı Tümgeneral İhsan Balabanlı: Balyoz planında ses kayıtları olan isimlerden biri de Balabanlı. Ses kayıtlarında Balabanlı’nın şu sözleri dikkat çekiyor:” Komutanım üç bölge için aynı anda olay medana geldiğinde ilk anda olaya şiddetle müdahale edeceğim. Bütün planlarımın temelinde olaya şiddetle müdahale edilme esası vardır. Bu birlik ilk anda komutanım. Olayı şaşkınlık anında bastırabilmek maksadıyla kullanılacak ve yeterli olacağını değerlendiriyorum.” İddianamede, personel sorumlusu olduğu iddia ediliyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Yönetim Başkanı Tümgeneral Bekir Memiş: Balyoz’da “Plan çalışması 2003” konulu seminerde görev yeri “15. Koruma 23. Mot.P.A.K” olarak adı geçiyor. Tekirdağ Şarköy 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tümgeneral Nurettin Işık: Ergenekon sanığı Bedrettin Dalan firardayken kendisiyle ilişkiyi sürdürdüğü iddia edildi. Dalan’ın sahibi olduğu İSTEK Vakfı’nın aranmasından sekiz ay sonra vakfı arayarak Dalan’ın oğlu ile görüşmek istediği ortaya çıkmıştı. Balyoz iddianamesinde sıkıyönetim mahkemesinde görevli olduğu öne sürüldü.

Kara Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz: Balyoz planında imzası bulunan 24 generalden biri. Cuntaya destek değerlendirmesinin yapıldığı fişleme listesinde yer alan isminin karşısında kırmızı renkli üç artı bulunuyor.

K.K.K Dent. ve Değ. Başkan Yardımcısı Tümgeneral Salim Erkal Bektaş: İddianamade, Bektaş için ‘kilit personel teşkilinde görevli’ olduğu iddia ediliyor.

52. Taktik Zırhlı Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Dalay: Balyoz iddianamesinde timlerin sorumlusu olmakla suçlanıyor.

4. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tümgeneral Halil Helvacıoğlu: Balyoz planında “İstihbarat Başkanı” başkanı olarak yer alıyor.

 

TÜMAMİRAL

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Proje Daire Başkanı Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz: Suga Eylem Planı’nda “SUGA Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı” olarak geçiyor. Ergenekon soruşturmasında adı birçok kez gündeme gelen Gürdeniz, darbe planının yapıldığı dönemde albay rütbesindeydi.

 

TUĞGENERAL

Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bulut Ömer Mimiroğlu: İddianameye göre Mimiroğlu Edirne İl Jandarma Komutanı olarak görev yaptığı sırada, Balyoz planının hayata geçirilmesi konusunda sorumluluk bölgesindeki “görevden alınması ya da atılması gereken personeli tesbit etmekle” görevlendirildi.

Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın adı ise, “Kilit görevlere atanacak personel listesi”nde geçiyor. Aydın’ın ayrıca darbe sırasında “Gözaltına alınacak isimleri” listelediği de iddia ediliyor.

55. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Akkoç: Hakan Akkoç, planın hazırlandığı sırada 66. Zırhlı Tugay 1. Mekanize Piyade Tabur Komutanı görevindeydi. Balyoz’da adı “Darbe Planında Özel Operasyon ve Sorgulama Timlerinde Görevlendirilecek Personel” ve “Gözaltı Timlerinde Görevlendirilecek Personel” listesinde geçiyor.

2.Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral H.Fehmi Canan: Balyoz planında “görevli personel” listesinde ismi geçiyor.

Gelibolu 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gökhan Gökay: İddianameye göre “hassas tesislerde görevlendirilecek personel” başlıklı listede yer alıyor.

 

TUĞAMİRALLER

Balıkesir Mayın Filo Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tuğamiral Ahmet Türkmen: “SUGA planı hazırlayıcısı” olarak geçiyor.

Foça Çıkarma Gemileri Komutanı Tuğamiral Mehmet Fatih İlgar: Kafes Eylem Planı davasından yargılanıyor.

Tuğamiral Cem Aziz Çakmak: Adı Kafes Eylem Planı’nda da geçti.

Deniz Eğitim Komutanı Tuğamiral Levent Görgeç: Poyrazköy iddianamesinin en üst rütbeli sanığı. Deniz Kuvvetleri’ndeki cunta yapılanmasının, Devrimci Karargâh’la bağlantısını sağladığı iddia edilmişti. Darbe planında “Gölcük Bölgesi Koordinatörleri” arasında geçiyor.

Gölcük Donanma Komutanı Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu: YAŞ’ta terfi bekleyen komutanlardan. Balyoz’da “İstanbul koordinatörü” görevi olarak geçiyor.

İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Turgay Erdağ: Balyoz iddianamesine göre “Görevli müzahir personel listesi”nde adı geçiyor.

Taraf, 25.07.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.