Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz’da yakalama emrine 53 itiraz

Balyoz’da yakalama emrine 53 itiraz
''Balyoz Planı'' davası sanıklarından 53 kişi hakkında çıkarılan yakalama emirlerine itiraz edildi.

İSTANBUL - Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi’ne gelen emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, emekli Tümgeneral Behzat Balta ve emekli Albay Tuncay Çakan'ın avukatı Salim Şen, itiraz dilekçesini verdikten sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 10. Ağır Ceza Mahkemesinin 102 sanık hakkında yakalama emri çıkarttığını hatırlatarak, ''Bu yakalama emrinin, gerek CMK'nın içeriğine gerekse ruhuna aykırı olması nedeniyle 11. Ağır Ceza Mahkemesine itirazda bulunduk'' dedi.

Mahkemenin CMK'nın 98/3 maddesi gereğince yakalama emri çıkardığını belirttiğini söyleyen Şen, şöyle devam etti;

''Bu madde, ancak kaçak olan sanıklar hakkında çıkarılabilecek bir yakalama emrine izin verir. Bizim dosyamızda 102 sanıktan hiçbirisi kaçak durumunda değildir. CMK'nın 247. maddesi kaçak sanıktan ne anlaşılacağını açıklamıştır. Madde, yargılamaya gelmemesi, yargılamayı sürüncemede bırakması durumunda, ancak kaçak sayılacağını, bu çerçevede ancak yakalama emri düzenleneceğine amirdir.

Benim müvekkillerimin ve diğerlerinin ellerine ulaşmış bir duruşma tebligatı yoktur. Tebligat yapılmadan, davetiye çıkarılmadan, duruşmada bulunmadıkları hususunda önceden peşin bir önyargı ile mahkemede olmayacakları yönünde yakalama emri çıkarmaları, açıkça yasalara aykırıdır.''

Salim Şen, adil yargılanma haklarının ihlal edildiğini ileri sürerek, ''Bu karar, İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarındaki adil yargılama haklarının tamamına aykırıdır. İnşallah 11. Ağır Ceza Mahkemesi, itirazımızı değerlendirir. Hukuka uygun, hukukun ruhuna, yasalara, adalete uygun bir karar vererek bu yanlışı düzeltir, bunu bekliyoruz'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''Müvekkilleriniz ne zaman gelecek?'' sorusuna Şen, ''Şimdi müvekkillerimle görüşmeye gideceğim. Benim müvekkillerim her zaman gelmeye hazırdırlar, yasalara her zaman saygılıdırlar, geleceklerdir. Bu konuda hiçbir tereddütleri bulunmamaktadır. Onlar mutlaka bunun gereğini yerine getirecekler'' yanıtını verdi.

''Reddi hakim talebinde bulundunuz mu?'' şeklindeki soruya da Şen, bu konuyu değerlendireceklerini söyledi.

Bu arada, Turgay Erdağ, Mücahit Erakyol, Levent Çehreli, Abdullah Zafer Arısoy, Cem Aziz Çakmak, Ramazan Cem Gürdeniz, Ali Semih Çetin ile 17 muvazzaf asker hakkında çıkarılan yakalama emrine avukatları tarafından itiraz edildi.

''Balyoz Planı'' davası kapsamında haklarında yakalama emri çıkarılan 102 kişiden şu ana kadar 53'nün bu karara itiraz ettiği, bunlardan 15'inin de reddi hakim talebinde bulunduğu kaydedildi.

ntvmsnbc.com, 26.07.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.