Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'da hain plan: Terör örgütleri birlik olmalı

Balyoz'da hain plan: Terör örgütleri birlik olmalı
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Balyoz darbe planıyla ilgili iddianamede çarpıcı ayrıntılar yer alıyor.
 

Sanıklar, darbeye zemin hazırlamak için 'terör örgütleriyle işbirliği' yapmak ve söz konusu örgütlerin birlikte hareket etmesini sağlamak için planlar hazırlamış. Çetin Doğan liderliğindeki cunta, PKK'nın yanı sıra aşırı sol ve komünist terör örgütlerinden de yararlanmayı düşünmüş. İddianamedeki belgelere göre bu konuda 12 Mart 1971 muhtırası ile 12 Eylül 1980 darbesi öncesindeki iç karışıklık taktiği örnek alınmış. Terör eylemleriyle ülkede kaos çıkarılacak, sonrasında sıkıyönetim ilan edilecekti. Bu vahim plan, sanıklardan emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'den ele geçirilen el yazısı notlarında yer alıyor. "Süha Tanyeri Kur.Kd. Alb. 1'inci Ordu Hrk. Bşk." başlıklı dosyada, 10 maddelik bir uygulamalar listesi bulunuyor.

Söz konusu 10 maddeden birinde 'aşırı solcu ve komünist terörist örgütler arasında birlik çalışması' yapılması isteniyor. Tanyeri, iddianamenin 953. sayfasında yer verilen "Süha Tanyeri Defteri Plan Semineri Hazırlık Notları" adlı dosyada da irtica ile mücadele için PKK ile işbirliği yapılması gerektiğini belirtiyor. Bu konuda, "Bölgede PKK-KADEK ile işbirliği yapacak kişiler önceden tespit edilmelidir." ifadelerini kullanıyor.

Zaman, 21.07.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.