Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Darbecileri de yargılarlar

Darbecileri de yargılarlar

Balyoz İddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi. Aralarında 29 muvazzaf generalin de olduğu darbeciler, ilk kez yargıya hesap verecek.
 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından incelendikten sonra İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen Balyoz Harekât Planı'na ilişkin iddianame kabul edildi. Böylece Cumhuriyet tarihinde ilk defa aralarında iki eski kuvvet komutanı ve ordu komutanı ile 29 muvazzaf generalin de bulunduğu 196 subay, "darbeye teşebbüs" suçlamasıyla sivil mahkemede hâkim karşısına çıkacak.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ergül, Süleyman Pehlivan, Ali Haydar ve Murat Yönder tarafından hazırlanan 968 sayfalık iddianame ile 183 klasörden oluşan ekleri üzerindeki incelemesini tamamladı. Mahkeme, iddianamenin kabulüne karar verdi. İddianamedeki 196 şüpheli arasında birinci sırada, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, ikinci sırada eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, üçüncü sırada eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve dördüncü sırada eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun yer alıyor.

 

Korgeneral, koramiral...

İddianamede en dikkat çeken nokta ise muvazzaf general sayısı. İddianamede, üç korgeneral, altı tümgeneral, dokuz tuğgeneral, iki koramiral, bir tümamiral ve sekiz de tuğamiral olmak üzere toplam 29 muvazzaf general şüpheli olarak yer aldı. Şüpheli generaller arasında Adana, Elazığ, Kayseri, Tokat ve Konya gibi illerin kolordu ve jandarma komutanları da bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde toplam 303 general bulunuyor. Sanıklar arasında ayrıca sekiz yarbay ile 49 albay da yer alıyor.

 

Bu isimleri yakından tanıyoruz

İddianamede, Islak imzalı belge iddianamesinin iki numaralı sanığı Kurmay Deniz Albay Dursun Çiçek, 118 numaralı sanık olarak yer alırken, Poyrazköy ana davasında sanık olarak yargılanan emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, Güney Deniz Saha Komutanı Kadir Sağdıç, Tuğamiral Mehmet Fatih İlğar, Tuğamiral Levent Görgeç de sanıklar arasında yer alıyor.

 

20 yıla kadar hapisleri isteniyor

Balyoz darbe planı iddiasına ilişkin iddianamede şu ana kadar hazırlanan diğer iddianamelerden farklı olarak tüm sanıklar aynı iddia ile suçlanıp haklarında aynı oranda ceza istendi. İddianamede sanıklar, suç tarihi nedeniyle eski TCK'nın 147. maddesiyle suçlanıyor. Eski TCK'nın 147. maddesi "Türkiye Cumhuriyeti yürütme organını cebren ıskat ve vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs etmek" suçlamasını düzenliyor. Madde gereğince sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. Ancak savcılar "eksik teşebbüsü" düzenleyen eski TCK'nın 61/1. maddesini uygulayarak sanıkların cezasında indirim yapılmasını istedi. Bu durumda 196 sanık hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 

Oy birliğiyle kabul edildi

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine başkanlık yapan üye hakim Davut Bedir, mahkemenin diğer üyeleriyle birlikte iddianamenin oy birliğiyle kabul edildiğini, ancak henüz tensip zaptı düzenlenmediği için duruşma günü ve diğer hususların belli olmadığını bildirdi. Bedir, en kısa sürede tensip zaptını da düzenleyeceklerini ifade etti.

Taraf, 20.07.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.