Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz’un sonuç raporu bulundu

Balyoz’un sonuç raporu bulundu

Balyoz Darbe Planı’nın görüşüldüğü seminerin sonuç raporunun, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın arşivinde olduğu ortaya çıktı. Savcılık raporu istedi ancak Genelkurmay “Devlet sırrı olan gizli belgeyi veremeyiz” dedi.

Balyoz Darbe Planı’nın konuşulduğu plan seminerinin ardından, dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan tarafından hazırlan sonuç raporunun Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın (KKK) arşivinde olduğu ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Genelkurmay ve KKK’ya yazı yazarak, sonuç raporunun kendilerinde olup olmadığını sordu. Genelkurmay ise, “Sonuç raporunu biz imha ettik ama KKK arşivinde var” açıklamasını yaptı. Genelkurmay’ın cevabında, belgenin “devlet sırrı” kapsamında olduğu için açıklanamayacağı ancak davayla ilgili iddianamenin kabulü halinde raporun mahkemeye gönderilebileceği belirtildi. Şimdi gözler raporu göndereceğini açıklayan Gerelkurmay’da.

 

Taraf raporu vermişti

Aslında Taraf’ın savcılığa teslim ettiği belgeler arasında sonuç raporu da bulunuyor. “Sıkıyönetim ilan etmeyi amaçlayan Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo” planı, seminerin sonuç raporuna kısa bir paragraf olarak girmişti. Genelkurmay ve KKK, sonuç raporunu devletin gizli belgesi olarak kabul ettiği için Taraf raporu açıklamıyor. Ancak Çetin Doğan, sanki yabancı bir devletle ilgili savaş planları seminerde genişçe görüşülüp, konuşulmuş gibi bir rapor hazırlayıp üstlerine sunmuştu. Raporun içerisine de kısaca, belirtilen ülkeyle ilgili savaş çıkması halinde, ‘Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo’nun da seminerde görüşüldüğü notunu düşmüştü. Ancak ses kayıtlarına bakıldığında OEYTS’nin, seminerin bir ve ikinci gününde konuşulduğu, dış tehdidin üçüncü gün sabahtan öğlene kadar dar kapsamda konuşulup, seminerin sonlandırıldığı görülüyor.

 

Gözlemciler semineri üstlerine rapor etmiş

Planla ilgili hazırlanan iddianamede, Genelkurmay tarafından gönderilen gözlemcilerin raporu da yer aldı. Gözlemciler raporlarında seminerde, birinci öncelikli tehdit olarak Yunanistan’ın değil iç tehdidin ele alındığını yazmıştı. Raporda, seminerde ele alınan konuların üstlere ayrıntılı olarak aktarıldığı görülüyor.

Plan seminerine Genelkurmay Başkanlığı adına çeşitli rütbelerde 7 subay, Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına çeşitli rütbelerde 7 subay ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı adına 1 subay gözlemci olarak katılmıştı. Gözlemci raporunda, seminerde görüşülen konuların özetlendiği raporun üçüncü sayfasında, “olasılığı en yüksek senaryo” ile ilgili olarak “birinci öncelikli tehdit”, iç tehdit olarak vurgulanıyor. Kuzey Irakta meydana gelen gelişmeler ise dış tehdit olarak değerlendiriliyor.

Bu sayfada ve sonraki sayfalarda “iç tehdit ile ilgili olarak” başlıklı değerlendirmede, öncelikle ‘Milli Mutabakat Hükümeti’nin kurulmasının gerektiği belirtiliyor.

 

Kayıtlar mahkemede

Balyoz Darbe Planı iddianamesinde, 05- 07 Mart 2003 tarihinde 1. Ordu Komutanlığı’nda düzenlenen seminere ait olduğu anlaşılan ve “Oraj”, “Suga”, “Sakal” planlarının yer aldığı ses kaydı dökümlerine yer verildi. Kayıtlarda Çetin Doğan’ın konuşmaları da yer alıyor.

Suga Harekât Planı ile ilgili olarak 1. Zırhlı Tugay Komutanı Yurdaer Olcan’ın konuşmaları şu şekilde yer alıyor;

Yurdaer Olcan: “Vatandaşlar arasında birlik beraberlik, dayanışma duygusunun da artırması bakımından küçük çaplı düşük yoğunluklu çatışmalarla Yunanistan’ın psikolojik destek sağlaması amaçlı... Sınırda küçük çaplı olayların gerekirse basını da kullanarak halkın bir amaç birliği etrafında toplanmasının sağlanmasına...”

 

Kontrollü tırmanma

Oraj ve Suga planları hakkında Çetin Doğan ve Albay Fazıl Bilen arasında geçen konuşmalar:

Çetin Doğan: “Şimdi tabi bir gerginlik var Gerginlik Ege’de. Ve Türk Yunan ilişkilerinde bir bozukluk var. Ama kontrollü bir tırmanma ve savaş istemiyoruz. Ama deniz kuvvetlerimizde alarm verdik yani.”

Çetin Doğan: Onların uygulamasına Yunan gemilerine ait arama tarama işlerini yapacağız...

Albay Bilen: Yapacağız. Evet...

Çetin Doğan: Yeni görevde bunun dışında da diğer gemilere herhangi bir böyle bir diğer bayrak taşıyan gemilere ticari gemilere böyle bir şey...

Albay Bilen: Hepsini yapabiliriz....

 

Yunanistan tali mesele

Doğan seminerin konuşmasında planın iç tehdide yönelik olarak hazırlandığını bir kez daha belirtiyor: “Arkadaşlar bu plan seminerini, plan çalışmasını KASITLI OLARAK belli bir çerçeveye kovduğumuzu ANLAMIŞSINIZDIR. Buradaki Yunanistan meselesi tali bir meseledir...”

Taraf, 20.07.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.