Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Hükümeti devirmek için anlaştılar

Hükümeti devirmek için anlaştılar

Çetin Doğan’ın, 2002’de iktidara gelen hükümeti devirmek için İbrahim Fırtına ve Özden Örnek’le kurduğu ittifak da Balyoz iddianamesine girdi.
 

Balyoz Harekât Planı’yla ilgili iddianamede dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’ın, AKP Hükümeti’ni devirmek için dönemin Harp Akademileri Komutanı İbrahim Fırtına ve Donanma Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’le anlaştığı öne sürüldü.

 

Milli Mutabakat Hükümeti

İddianamede, Çetin Doğan’ın, AKP’nin 3 Kasım 2002 seçimlerinde TBMM’de çoğunluğu sağlayarak hükümeti kurması üzerine rahatsızlık duyduğu ifade edildi.

Doğan’ın 28 Şubat sürecinde elde ettikleri kazanımlardan geriye gitmemek için AKP’ye devirip yerine “Milli Mutabakat Hükümeti” kurmak için çalışmalar yaptığı anlatılan iddianamede, bunun için Harp Akademileri Komutanı İbrahim Fırtına ve Donanma Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ile temasa geçtiği öne sürüldü.

İddianamede Doğan’ın ayrıca 1. Ordu Komutanlığı bünyesinde görev yapan bazı general, üst düzey subayların yanı sıra İstanbul ve Bursa Jandarma Bölge komutanlarıyla da anlaştığı dile getirildi.

 

Başbakan bile belli

İddianamede şöyle dendi: “Ayrıca Balyoz Harekâtı’nın ardından hükümetin devrilecek olması sebebiyle göreve getirilmesi planlanan yeni kabine de oluşturuldu. Kimin başbakan, kimlerin bakan olacağının da belirlendiği görülmektedir. Çetin Doğan tarafından darbe sonrası ‘Milli Mutabakat Hükümeti’ adı altında kurulacak hükümetin ilanına yönelik konuşmanın bile hazırlandığı anlaşılmaktadır.”

İddianamede, darbe hazırlığının ise Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarının bilgisi dışında yapıldığı kaydedildi.

Taraf, 18.07.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.