Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Tüyler ürperten suikast listesi

Tüyler ürperten suikast listesi

Balyoz Darbe Planı'ndan şok bir suikast listesi çıktı. Öldürülecekler arasında Bartholomeos, Marovic ve Mutafyan gibi dini liderler var.

2007'de öldürülenHrant Dinkde hedefte. Listedeki aydınlardan bazıları ise şunlar: Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, Ali Bulaç, Abdurrahman Dilipak, Fehmi Koru, Toktamış Ateş, Hasan Cemal, Cüneyt Ülsever, Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Mehmet Barlas, Taha Akyol.

İki caminin bombalanması ve Türk jetinin düşürülmesini içeren Balyoz Darbe Planı'ndan dehşet verici suikast planları çıktı. Azınlıklar, sivil toplum kuruluşları, solcu, sağcı, muhafazakar ve liberal gibi toplumun farklı kesimlerinden isimlere Yumruk, Kürek, Tırpan, Ermeni, Orak, Döküm, Urgan ve Sakal adıyla 8 farklı suikast planı hazırlandığı belirlendi.

Star gazetesinin haberine göre hedefteki 19 isim ve 1 gruba suikast için 34 eğitimli askeri tim oluşturulmuş. Güneydoğu'da işlenen faili meçhul cinayetlerden sorumlu tutulan ve tutuklu olarak yargılanan AlbayCemal Temizözbu timlerin komutanlarından biri. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın mahkemeye teslim ettiği iddianamede suikast timleri ve hedefleri tek tek anlatılıyor.

HEDEF: ILICAK, TAŞGETİREN...

YUMRUK: Operasyonda 5 jandarma görevli. Hedef 'darbe karşıtı aşırı sağ kesim'. Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, Ali Bulaç, Abdurrahman Dilipak, Fehmi Koru.

AKADEMİSYENLERE SUİKAST

DÖKÜM:
4 jandarma görevli. Hedef; dini grup lideri. İsmail ağa liderleri A. K.

TIRPAN: 4 jandarma görevli. Hedef 'darbe karşıtı akademisyen kadro'

HASAN CEMAL, TOKTAMIŞ ATEŞ..

KÜREK:
4 jandarma görevli. Hedef 'darbe karşıtı aşırı sol kesim'. Toktamış Ateş, Hasan Cemal, Cüneyt Ülsever.

AZINLIKLARA SUİKAST

SAKAL:
4 jandarma görevli. Hedef, gayrimüslim cemaat önderi ve işadamları. Bartholomeos, Marovic, Mutafyan

ORAK: 3 jandarma görevli. Hedef, darbe karşıtı Ermeni basını. Etyen Mahçupyan, Hrant Dink, Sevan Nişanyan.

TESTERE: 5 jandarma görevli. Hedef, liberaller. Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Mehmet Barlas, Taha Akyol.

URGAN: 5 jandarma görevli. Hedef 'Arı Grubu' ve darbe karşıtı STÖ ve oluşumlar.

Daha önce de hedef oldum

** Toktamış Ateş


Bundan önce de farklı terör gruplarının hedef listesinde ismim geçti. Hizbullah’ın hedefindeki iki kişiden biri bendim. Ancak bu girişimler başarılı olmadı. Bu süreçte koruma ile dolaştığım oldu. Derin devlet diye iddia edilen bir yapıdan gelecek tehlikenin ilk defa ortaya çıkmış olması, açıklanmış olmasını tuhaf karşıladım. Ama bunlar sonuç getirici şeyler değil aldırmamak gerekir.

TÜRKİYE UÇURUMDAN DÖNDÜ

** Ahmet Taşgetiren


Ergenekon davalarının iddianamelerine baktığımızda Türkiye’nin son derece zor zamanlardan geçtiğini ve birçok badirelerden kurtulduğunu görüyoruz. Türkiye şu zamanda hukuk devleti içinde demokrasiyi yerleştirme çabasındadır. Daha iyi günlere gittiğimizi düşünüyorum. Türkiye’de artık gayrimeşruluğa uzanan elin yandığı dönem yaşanıyor. Sürecin iyiye gittiğini düşünüyorum.

Amaç anarşi ortamı

** Etyen Mahçupyan


Burada ortak nokta anarşi ve güvensizlik ortamı yaratılarak darbe olmasa bile darbemsi hareketler ortaya çıkarmaktı. Bu hareketler toplumsal manipülasyonu hedefliyor... Manipülasyon olarak yapılacak şeyler arasında gayrimüslim ve öne çıkmış insanları öldürme planları var. Burada dikkat çeken şey planda birbirine benzemeyen insanların öldürülmesini amaçlanmış olması.. Olanları net bir şekilde algılarsak istenen etki yaratılamayacak. Bu olanlar toplumun bilgisizliği ve korkusuna dayanan bir politika içeriyordu. Artık toplum bilgisiz de değil cahil de değil. Her şey apaçık ortada.

12 Eylül öncesinde bu model uygulandı

** Nazlı Ilıcak


Kaos ortamı yaratmak, gerilimi tırmandırmak için gazetecileri, toplumda önde gelen isimleri hedef gösteren planlar zaman zaman yapıldı.12 Eylülöncesinde de oldu tüm bunlar. Günümüze kadar belli bir model uyguladılar. Daha önceden başarıya ulaştığı için birileri tarafından uygulanmaya devam ediliyor.

Bunlar katil doğanlar

** Mehmet Altan


Çete ile devlet arasında, toplum yasaları ile orman yasalarının kaybolduğu dönemi yaşıyoruz. İnsanlar bu tarz konularda sağlıklı bir hukuk devletinde başvurduğunda can güvenliğinin alınması gerekir. Ancak Türkiye’de yazarların, düşünürlerin, vurulmasının hedeflenmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin geldiği hali ortaya koyuyor. Birileri aralarında katillik kararı almışlar ve bir de bunları kâğıtlara yazmışlar. Bu ancak katil doğmakla mümkün olan bir şeydir. Tabi amaç ve hedef belli bundan doğacak etkenlerle darbeye zemin hazırlamak. Sevindirici olan bunlar deşifre oluyor.

AZINLIKLIKLAR HEP HEDEFTE

Kafes Eylem Planı:
Ana felsefesi hükümeti Batı'da yalnızlaştırmak, Avrupa'nın tepki göstermesini sağlamak. Batının desteği kesilince hükümeti kafese alıp, düşürmek. Plandaki unsurlardan bazıları şöyle:

-Adalar bölgesindeki çeşitli mahallelerde bomba patlatılacak.

-Azınlık haklarını hararetle savunma konusunda ön plana çıkmış kişi/kişilere suikast düzenlenecek.

-Agos gazetesi civarı gibi belirlenen yerlere ses bombaları konulacak.

- Birçok yere şüpheli paket bırakılıp, ihbar edilerek güvenlik güçleri meşgul edilecek.

- Adalar'da vapur seferi düzenlenen iskelelerde bombalı eylemler düzenlenecek.

- Tanınmış gayrimüslim işadamı ve sanatçılardan belirlenen bir ya da birkaçı kaçırılacak.

- Gayrimüslim nüfusun yoğun bulunduğu bölgelerde sık aralıklarla araç, ev ve işyeri kundaklanacak.

- İcra edilen sabotaj, adam kaçırma, suikast eylemler belirlenecek irticai örgütler adına üstlenilecek.

Ergenekon'un 3. iddianamesi: Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan LAW silahıyla öldürülecekti. Ele geçen belgelerde, patrikhanenin krokileri, binanın ayrıntılı fotoğrafları yer alıyordu. 7 kişilik ölüm suikast timinin isimleri deşifre edildi.

Ergenekon 3. iddianamesi: Kuvva-i Milliye Derneği’nin Ankara’daki genel merkezinde yapılan aramada AKP’den birinin cumhurbaşkanı olması durumunda Fener Patriği Bartholomeos ve İshak Alaton’un öldürülmesini içeren yazı bulundu.

İrtica Eylem Planı: Ermenistan ve Yunanistan ile ilgili kamuoyunda tepki uyandıracak haberler sürekli gündemde tutularak milliyetçi partilerin tabanının genişletilmesi sağlanacaktır.

Bugün, 17.07.2010

İşte Balyoz'un suikast belgeleri
Balyoz Planı iddianamesine giren belgelere göre çoğu gazeteci 19 önemli isme suikast düzenlemeyi tasarlayan askerî tim, Tahrip ve Bomba İmha', 'Gayri Nizami Harp' ve 'Özel Harekât* eğitimi almış.
 

Taraf gazetesinin haberine göre, Balyoz Darbe Planı iddianamesinde İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı tarafından hazırlanan suikast listesine yer verildi. Listede toplumun yalandan tanıdığı kişilere sekiz ayrı isimle operasyon yapılmasının hedeflendiği anlaşılıyor. Operasyon timinde yer alan isimlerden bazılarının "Tahrip ve Bomba İmha" kursu gördüğü notunun düşülmesi ise akıllara bu isimlere bombalı suikast mı yapılacaktı sorusunu getiriyor. "Operasyon Timleri ve Görevleri" başlığıyla hazırlanan listede kamuoyunca yakından tanınan birçok isim var. Hasan Cemal, Cüneyt Ülsever, Toktamış Ateş, Nazlı Ilıcak, Fehmi Koru, Mehmet Altan, Patrik Bartholomeos, Mesrob Mutafyan, Hrant Dink listede 'hedefe konulan 19 isimden bazıları. İsmail Ağa Cemaati Liderleri ve An Grubu da tahrip ve bomba imha eğitimi alan ekibin hedefine konmuş.

Hepsi de özel eğitimli

Listede her operasyona farklı isim ve ekip konmuş. Listede görev verilen askerlerin isimlerinin karşısına "gördüğü kurslar" bölümü açılmış. "Tahrip ve Bomba İmha" eğitimi alanların yanı sıra, "Gayri Nizami Harp, Özel Harekât ve Psikolojik Harekât" kursları gören askerler de var. Listede "Hedef bölümünde kamuoyunun yakından tanıdığı ve operasyon yapılacağı belirtilen isimler sıralanmış. Hedefe alınan isimlerin yanma da "Hedef Tanımı" bölümü açılarak, bu kişilerin ideolojik görüşlerine yer verilmiş.

Bir liste ve dokuz talimat

Jandarma Kurmay Binbaşı Hanifi Yıldırım tarafından hazırlanan listeye bir de dokuz maddelik "Görevli Timler Özel Talimatı" emri konulmuş. Dokuz maddeden oluşan talimatın en dikkat çeken bölümü ise son maddesi: "Görevlendirmelerle ilgili olarak zaruri olmadıkça yazışma yapılmayacak, görevler ilgili personele sözlü olarak tebliğ edilecektir."

 

Tanıdık isimler hedef alındı

İşte Balyoz iddianamesine giren Binbaşı Hanifi Yıldırım'ın hazırladığı suikast listesindeki o isimler ve "operasyonun" ayrıntıları.

» Döküm Operasyonu

Döküm operasyonunda dört asker görevlendirilmiş. Jandarma Binbaşı H.B. başkanlığındaki timin hedefinde ise İsmailağa Cemaati Liderleri, Zaman ve Star gazetelerinin eski patronu Alaaddin Kaya var. Bu isimlerin karşısına ise "hedef tanımı" olarak dini grup lideri ibaresi konmuş.

» Sakal Operasyonu

Balyoz darbe planları arasında Beyazıt Camii'ne bomba konulmasını hedef alan Sakal Eylem Planı'yla aynı ismi taşıyan operasyonun koordinasyonu Jandarma Teğmen A.D'ye verilmiş. Teğmen'in emrinde üç Jandarma Astsubayının ismi var. Sakal Operasyonu'nun hedefindeki isimler ise Bartholomeos, Morovic ve Mutafyan. Bu isimlerin yanına "Hedef

Tanımı" olarak, "Gayrimüslim Cemaat Önderi Mehmet Altan ve İşadamı" notu düşülmüş.

» Tırpan Operasyonu

Hazırlanan listede hedef bölümü boş bırakılan tek operasyon. Hedef bölümü boş bırakılmasına rağmen, Hedef tanımı bölümünde Tırpan operasyonunun "Darbe karşıtı akademik kadroyu" hedef aldığı görülüyor. Öğretim üyelerinin isimlerinin yer verilmediği operasyonun başkanlığı Jandarma Teğmen E. A'ya verilmiş. Teğmenin altında üç astsubayın ismi var. Listede en dikkat çeken bölüm ise Jandarma Astsubay A.A'nın "Gördüğü Kurs" bölümü. Astsubayın "Tahrip ve Bomba İmha" eğitimi gördüğü özellikle vurgulanmış.

» Orak Operasyonu

Orak Operasyonunun hedefinde ise Ermeni gazeteciler var. 2007 yılında öldürülen Gazeteci Hrant Dink, Etyen Mahçupyan ve Sevan Nişanyan operasyonun Hedef bölümüne oturtulmuş. Jandarma Üsteğmen A.Y, başkanlığındaki timde de üç astsubaya görev verilmiş. Her üç ismin gördüğü kurslar bölümünün karşısında "Tahrip ve bomba imha" notu var.

» Yumruk

Yumruk operasyonu sağ kesimdeki gazetecileri hedef almış. Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, Ali Bulaç, Abdurrahman Dilipak ve Fehmi Koru hedefteki isimler. "Darbe Karşıtı Aşırı Sağ Kesim" olarak tanımlanan bu kişilere operasyon yapmak için Jandarma Yüzbaşı E.A başkanlığında dört Jandarma astsubay görevlendirilmiş. Astsubay L.M'nin Tahrip ve Bomba İmha eğitimi aldığı listede vurgulanmış.

» Kürek Operasyonu

Kürek operasyonunun hedefinde "Darbe karşıtı aşırı sol kesim" var. Listede bu ifadelerin yer aldığı hedefteki isimler ise şunlar; "Toktamış Ateş, Hasan Cemal, Cüneyt Ülsever." Jandarma Üsteğmen M. A'nın Tim Komutanlığı'nı yaptığı ekipte üç jandarma astsubayın ismine yer verilmiş. Astsubay İ.S'nin "Gayri Nizami Harp ve Özel Harekât" kursu aldığı vurgulanıyor. Aynı ekipte yer alan Astsubay M.K'nın ise Psikolojik harekât eğitimi aldığı notu düşülmüş.

» Testere Operasyonu

Bu operasyonun hedefindeki isimler ise liberaller. Mehmet Altan, Ali i Bayramoğlu, Mehmet Barlas ve Taha Akyol "Darbe Karşıtı Liberaller" olarak hedefe oturtulmuş. Jandarma Üsteğmen L.G. başkanlığındaki timde dört jandarma astsubay görev almış. Bu isimlerin gördüğü kurslar bölümü ise boş.

» Urgan Operasyonu

Binbaşı Hanifi Yıldırım tarafından hazırlanan listedeki son operasyonun ismi Urgan. Hedefinde ise darbe karşıtı sivil toplum kuruluşları ve oluşumlar başlığıyla Arı Grubu var. Jandarma Üsteğmen A,Ç, başkanlığındaki timde, dört jandarma astsubay görevlendirilmiş.

Zaman, 17.07.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.