Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Çiçek, Balyoz’da 118 numaralı sanık

Çiçek, Balyoz’da 118 numaralı sanık  

Demokrasiye Müdahale Planı davasında hükümeti düşürmeyi hedeflemek suçmasıyla tutuklu olarak yargılanan Albay Dursun Çiçek’in, Balyoz Darbe Planı iddianamesinde 118 nolu sanık olması dikkat çekti.

İddianamede, EK-I isimli ÇOK GİZLİ ve EK-I ibareli, imza kısmında Dz.P.Kur. Kd. Alb. Dursun Çiçek ismi yer alan belgenin “AKDENİZ BÖLGESİ MÜZAHİR SB. VE ASTSB. LİSTESİ” başlığı taşıdığı belirtildi. Bu listede 42 kişiye ait isim-soyisim, rütbe, sicil ve birliği ile ilgili bilgilerin yer aldığı belirlendi.

1 NUMARA DA İMZA DA ÇİÇEK’İN

İddianamede Albay Çiçek hakkındaki Balyoz delilleri de tek tek sıralındı. Buna göre “2002/2003/DZ.KK./BİLGİ NOTU/EK-B.docM” isimli belgede “Çalışma Grupları Görev Bölümü” başlığı altında Suga Harekat Planı kapsamında oluşturulacak çalışma kategorileri belirlenirken Dursun Çiçek ve Ertuğrul Uçar’ın “Akdeniz Bölgesi Müzahir Subay/Astsubay Listelerinin Hazırlanması” ile görevlendirildikleri belirtiliyor. Bu çalışma grubuyla ilgili grup başkanı olarak da Hasan Hoşgit seçilmiş. “2002/2003/Dz.KK./ BİLGİ NOTU/EK-I.doc” isimli belgenin “AKDENİZ BÖLGESİ MÜZAHİR SB. VE ASTSB.LİSTESİ” şeklinde başlık altında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çalışan 42 personelin isim-soyad, rütbe ve sicil numaraları yazılırken, listede ilk sırada ismi bulunan kişi de Albay Dursun Çiçek olmuş. Belgenin imza kısmında da Dursun Çiçek isminin bulunduğu tespit edildi.

Savcılar, ifadesinde hakkındaki iddiaları reddetse de aldığı emirle liste hazırlama çalışmasına katıldığı ve darbeye teşebbüs suçu işlediğini iddia etti

Sahte evrak yapacak olsam niye imza atayım

Silivri’de dün yapılan duruşmada söz alan Albay Dursun Çiçek, savunmasında üstü örtülü olarak askeri savcılık iddianamesine göndermeler yaptı. “Gizli ve sahte evrak yapacak olsam, niye imza atayım” diyen Albay Çiçek şöyle devam etti: “1 yıllık süreçte komplo altında olduğuma inanıyorum. Kurum olarak da inanıyoruz. Genelkurmay Başkanı da ‘1 yılımı çaldılar’, dedi. Bu olay Türk yargı tarihine Albay Dursun Çiçek vakası olarak, kara leke olarak geçmiştir. Siz de bugün karar vereceksiniz. Ankara’ya ya serbest gideceğim ya da tutuklu gideceğim’’ diye konuştu. Ancak mahkeme Çiçek’in tahliye talebini kabul etmedi. 

Star, 16.07.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.