Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz Darbe Planı’nın hedefinde de Dink var

Balyoz Darbe Planı’nın hedefinde de Dink var  

Balyoz darbesi karşıtı gruplara yönelik 8 ayrı plandan birinin hedefindeki ismin suikaste kurban giden Hrant Dink olduğu ortaya çıktı. Dink ailesi müdahil olmaya hazırlanıyor

Balyoz Darbe Planı iddianamesinde ülkede darbeye zemin hazırlamak amacıyla yapılan 8 dehşet planında ‘hedef’ seçilen isimler arasında, 2007 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in olması dikkat çekti. Darbe karşıtı toplum kesimlerine yönelik Döküm, Sakal, Tırpan, Orak, Yumruk, Kürek, Testere ve Urgan isimli darbe planlarında hedef seçilen isimler arasında star Başyazarı Mehmet Altan, Hasan Cemal, Toktamış Ateş, Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patriğ Mutafyan ve Vatikan eski Temsilcisi Marovic de var.

PLANI ALBAY HANİFİ YILDIRIM YAPMIŞ

star’ın ulaştığı Balyoz Darbe Planı iddianamesinde, ülkede darbe zemini yaratmak amacıyla ‘operasyon’ olarak tanımlanan eylem planlarının hedefindeki isimler yer aldı. İddianamenin 145 numaralı şüphelisi Albay Hakan Sargın ile ilgili bölümde, suikast yapılacak kişilerin listesine yer verildi. İddianamede ‘’OPERASYON TİMLERİ.doc’’ adlı word dosyasının “J Bnb Hanifi Yıldırım” tarafından 07 Ocak 2003 günü oluşturulduğu ve 08 Ocak 2003 günü “HYILDIRIM” isimli kullanıcı tarafından gözden geçirilerek en son kaydetme işleminin yapıldığı kaydedildi. Söz konusu belgede, Döküm, Sakal, Tırpan, Orak, Yumruk, Kürek, Testere, Urgan adı altında operasyon isimlerinin bulunduğu, bu isimlerin karşısında yanında adı geçen operasyonda görev alacak kişiler ile hedef isimlerin yazıldığı dosyanın sonunda ise ‘’Hanifi YILDIRIM J.Kur. Bnb. Hrk.Asyş. ve Eğt. Ş. Md.’’ yazdığı belirtildi. 

TEHDİTLERİN HEDEFİYDİ

Birlikte kardeşçe yaşamayı savunmasına rağmen hep derin çetelerin hedefindeki  isim oldu Hrant Dink.  İstanbul Valiliği’ne çağrılarak bir Vali Yardımcısı’nın odasında derin devletin sesi kişilerce tehdit edildikten kısa süre sonra  suikaste kurban giden Dink’in gazetesi Agos da Kafes Eylem Planı’nı hazırlayanların hedefi oldu. Agos, Kafes davasında müdahil koltuğunda oturuyor.

‘Bu ülkede anadan katil doğanlar var’

Balyoz Planı içinde yler alan ve Balyoz iddianamesine giren darbe karşıtlarına yönelik 8 ayrı eylem planın hedefinde yer alan isimler iddianameyi ve kanlı planları değerlendirdi.

• Mehmet Altan (star başyazarı): Bir anlamda devlet formatı giyinmiş katillerle karşı karışayayız. Normal, sağlıklı hukukun üstünlüğü olan devletlerde, bu tür katiller olduğunda vatandaş devletine güvenir. Bizde katil doğanlar var ki Türkiye’nin yazarlarını, çizerlerini akademisyenlerini öldürmek istiyorlar. Türkiye’nin neden sorunlarını çözemediğini anlatan hazin bir örnek. Devletin içinde bu tür katiller varsa, hiç bir birinci işini halledemez. Müdahil olma hakkımı saklı tutuyorum.

DİNK AİLESİ: MÜDAHİL OLURUZ

• Hrant Dink’in ağabeyi Orhan Dink: Planı görmem lazım. Avukatlarımız konuyu inceler, müdahil olmamız gerekirse tabii ki müdahil oluruz. Kafes Eylem Planı davasına da müdahil olduk

• Sevan Nişanyan: Ben ismimin Balyoz iddiananmesinde operasyon düzenlenecek isimler arasında yer aldığını duyunca açıkçası hiç şaşırmadım. Çünkü bu ülkede alçaklık, her türlü belden aşağı operasyon mübah sayılmaktadır. Ben bunun söylendiği gibi TSK’nın içinde bir çetenin yada bir azınlığın işi olduğunu da düşünmüyorum. Bu bir devlet politikası.

AMAÇ KARGAŞA ORTAMI OLUŞTURMAK

• Etyen Mahçupyan: Operasyon düzenlenecek isimler arasında yer almak beni şaşırtmadı. Çünkü bir manipülasyon yapılmak istendiğinde milliyetçilik yükseltilerek yapıldığını biliyoruz. Bunun içinde hedef her zaman gayrimüslimler seçiliyor. Gayrimüslimler bunun farkında olarak uzun yıllardır zaten bir tedirginlikle yaşıyorlar. Ama 2006-2007’de bile bu amaçlarına ulaşamadılar, bundan sonra asla ulaşamazlar. Çünkü artık deşifre oldular. Artık insanlar bu tarz olaylarla karşılaştıkları, neyi, kimin, neden yaptırdığını artık biliyor. Onların amaçladığı kargaşa ortamıda bu yüzden artık yaşanmıyor.

BU LİSTEDE OLMAK GURUR VERİYOR

• Ali Bulaç: Biz zaten her darbe döneminde ilk akla gelen isimler arasında yer alıyoruz. 12 Eylül’de de bu böyle oldu. Ben uzun bir süre hapiste yattım, işkencelere maruz kaldım. O yüzden bu listede yer almam benim için süpriz olmadı. Ama böyle bir listede yer alıyor olmak, korkup, geri adım atmam anlamına gelmiyor. Aksine bu beni darbe yapanlara karşı mücadele etmek konusunda ne kadar haklı olduğumuzu ve darbelere karşı duruşumuzun ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Bu listede yer almak zaten benim için bir gurur kaynağı. Asıl darbe yanlıların listesinde yer almak benim için utanç verici olurdu.

BÜYÜK TEHLİKEDEN KURTULDUK

• Nazlı Ilıcak: Operasyon listesinde olmayı yadırgamıyorum. Böyle şeyler olabilir. Türkiye Balyoz’un hazırlandığı dönemde büyük bir tehlikeden kurtuldu. Zaten darbe karşıtı denilince akla gelen isimlerden biri benim. Beni de hedefe koymuş olabilirler.

TUTUKLANACAKLARDA DA VARDIM

• Abdurrahman Dilipak: Daha önce de tutuklanması gerekenler listesinde adım vardı. Bütün bir ülkeye, bütün bir topluma yönelik suikast planları ortadayken ben de bu ülkenin bir yurttaşıyım. Adı geçenlerin dışında birçok kişi suikaste kurban gitti. Bir kişiye yapılan bir haksızlık bütün topluma yapılmıştır. Bana da operasyon düzenlemek isteyebilirler.

ERGENEKON SAYESİNDE DEŞİFRE

• Ahmet Taşgetiren: Çok farklı iddianamelere bu tür isimler, listeler yer alıyor. Bunlar tamamen hukuk dışı durumlar. Türkiye’de Ergenekon sayesinde bu tür derinlerdeki bu yapılar artık deşifre olmaya ve hukuk önüne çıkmaya başladı. Bu planların ortaya çıkması çok önemli adımlar. Çünkü Türkiye bu planlarla ilerleyebiliecek bir ülke değil. Ben bu tür listelerde adımın yayınlanıyor olmasından kaygı duymuyorum. Çünkü Türkiye bu tür zorlukların içinde onlarla baş ediyor.

LİSTELERİ CİDDİYE ALMIYORUM

Cüneyt Ülsever: Ben bu listelere gülüp geçiyorum. Bu listeler doğru mudur, sahte midir o ayrı bir konu zaten ama, ben bu tür iddiaları kesinlikle ciddiye almıyorum. Kaldı ki beni listede ‘darbe karşıtı aşırı sol’ kesim adı altında niteleyenler kim olursalar olsunlar Türkiye’yi hiç tanımadıkları belli.

Hedeftekiler çok tanıdık isimler

‘ORAK’IN HEDEFİNDE DİNK VARDI

Dün star’ın duyurduğu darbe karşıtı gruplara yönelik 8 ayrı eylem planındaki hedef isimler ise şöyle: Ermeni basınına yönelik ‘Orak’ adlı operasyon planında 3 jandarma personelinin görevlendirildiği ve hedef kişiler olarak da “Etyen Mahçupyan, Hrant Dink, Sevan Nişanyan” isimleri belirlenmiş.

ARI GRUBU İÇİN URGAN SEÇİLMİŞ

5 jandarma personelinin görevli olduğu STÖ’lere yönelik ‘Urgan’ adlı operasyondahedefinin de ‘Arı Grubu’ olduğu ortaya çıktı.

‘SAKAL’ 3 İSMİ VURACAKTI

Gayrimüslim cemaat önderi ve işadamlarını hedef alacak olan ‘Sakal’ adlı operasyon planında 4 jandarma personeli görevlendirilirken, hedefindeki isimler olarak “Bartholomeos, Marovic, Mutafyan” kaydedilmiş.

‘TIRPAN’IN HEDEFİ BOŞ KALMIŞ

Akademisyenlere yönelik ‘Tırpan’ adlı operasyon planında 4 jandarma personelinin görevli olduğu, hedef kısmının boş olduğu, hedef tanımının ‘darbe karşıtı akademisyen kadro’ olarak belirlendiği anlatıldı. 

‘YUMRUK’ GAZETECİLERE İNECEK

Darbe karşıtı sağcıları hedef alan ‘Yumruk’ adlı operasyon planında 5 jandarma personelinin görevlendirildiği ve hedeflerinin “Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, Ali Bulaç, Abdurrahman Dilipak, Fehmi Koru” olduğu ortaya çıktı.

ATEŞ, CEMAL VE ÜLSEVER’E ‘KÜREK’

Darbe karşıtı solcuları hedef alan ‘Kürek’     adlı operasyon planında 4 jandarma personelinin görevli olduğu, hedefindekilerin ise “Toktamış Ateş, Hasan Cemal, Cüneyt Ülsever” olduğu belirtildi.

‘TESTERE’YE 4 HEDEF KONULMUŞ

Liberallere yönelik ‘Testere’ adlı operasyon planında 5 jandarma personelinin görevlendirildiği, operasyon hedefi olarak “Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Mehmet Barlas,  Taha Akyol’un belirlendiği ortaya çıktı.

‘DÖKÜM’ÜN HEDEFİ: KAYA

Dini grup liderlerine yönelik ‘Döküm’ adlı operasyon planında 4 jandarma görevlendirilmiş. Planın hedefi ise “İsmail ağa liderleri Alaaddin Kaya” olarak belirtilmiş.

Star, 16.07.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.