Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > ‘Balyoz İddianamesi’nde 25 muvazzaf general var

‘Balyoz İddianamesi’nde 25 muvazzaf general var  

Savcılar Balyoz Darbe Planı ile ilgili iddianameyi tamamladı. 25 muvazzaf generalle birlikte 270 kişi şüpheli listesine girdi. İddianame YAŞ’tan önce mahkemece kabul edilirse terfileri durabilecek

Balyoz Darbe Planı iddialarına yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan ve oğunluğu muvazzaf general - albaylardan oluşan 270 şüphelinin yer aldığı bin sayfalık iddianame tamamlandı. Bir numaralı şüpheli olarak eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın yer aldığı iddianamede, eski Kara, Deniz ve Hava kuvvetleri komutanlarının yanı sıra 1 Ağustos’ta başlayacak YAŞ toplantısında terfi bekleyen generallerin de şüpheliler listesinde olduğu öğrenildi. Soruşturmayı başlatan savcıların ‘terör örgütü yöneticiliği ve üyeliği’ suçlamasının yeni savcılarca ‘eksik girişim’e çevrildiği ifade edildi.

4 SAVCIDAN 1000 SAYFA İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçtiğimiz Şubat ayında başlatılan soruşturmayla ilgili iddianame 5 ay sonra tamamlandı. Özel Yetkili Savcı Mehmet Ergül koordinesinde, Özel Yetkili Savcılar Süleyman Pehlivan, Ali Haydar ve Murat Yönder’in yürüttüğü soruşturmanın iddianamesinin bu hafta Başsavcıvekili Turan Çolakkadı’ya sunulması bekleniyor. Dosyaya atanan iki savcı, muvazzaf generaller hakkında verdikleri gözaltı kararının ardından dosyadan alınmış ve yeni atanan savcılarca muvazzaf subayların ifadelerin talimatla bulundukları illerde verilmesi kararlaştırılmıştı. İstanbul ve Türkiye’nin farklı illerinde verilen ifadeleri değerlendiren savcıların 1000 sayfayı aşkın bir iddianame yazdıkları öğrenildi.

3 ESKİ KUVVET KOMUTANI İDDİANAMEDE

İddianemede, 1 numaralı şüphelinin planın mimarı olduğu öne sürülen emekli Orgeneral Çetin Doğan olduğu öğrenildi. Şüpheli listesinin ise 200 kişiyi aşkın olduğu belirtilen iddianamede, eski Kuvvet Komutanları emekli Orgeneraller Aytaç Yalman, İbrahim Fırtına ve emekli Oramiral Özden Örnek’in de şüpheli sıfatıyla yer aldığı belirtildi. İbrahim Fırtına ve Özden Örnek soruşturma kapsamında gözaltına alınıp ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Aytaç Yalman hakkında ise BAlyoz kapsamında işlem yapılmamıştı.

25 GENERAL ŞÜPHELİLER LİSTESİNDE

Balyoz iddianamesinde, ‘teröristleri çoban sandık’ diyen 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Kara Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz, Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral E.Caner Bener’in de yer aldığı 25 muvazzaf general de iddianamede şüpheliler arasında yer alıyor. İddianamede çok sayıda muvazzaf albayın da şüpheli listesinde bulunduğu öğrenilirken emekli askerlerle birlikte şüpheli sayısının 270’e yükseldiği, şüpheli listesinde sivillerin bulunmadığı belirtildi.

1 numara Çetin Doğan

İddianamede bir numaralı şüpheli olarak Balyoz Darbe Planı’nın mimarı Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın yer aldığı öğrenildi. Eski kuvvet komutanları Yalman, Fırtına ile Örnek de şüpheli listesinde.

Yeni savcı suçlamayı değiştirdi cezalar indi

Balyoz iddianamesinde şüpheliler hakkında ‘örgüt’ suçlamasının yer almadığı, suç iddiasının tarihi itibariyle eski TCK’nın 147. ve 61. maddeleri gereği yargılama yapılmasının talep edildiği kaydedildi. Eski TCK’nın 147. maddesine göre TBMM’yi cebren iskat veya vazife görmekten cebren menedenlerle bunları teşvik edenler ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasıyla yargılanır. Soruşturma savcılarının, şüphelilere yönelik suçlamalarda 147. maddeyi 61. maddeyle hafiflettikleri kaydedildi. Buna göre, Balyoz’un hayata geçirilmesinin sadece “eksik teşebbüs” aşamasında kaldığı belirtiliyor. Eski TCK’nın 61. maddesine göre de bir kimse işlemeği, kastettiği bir cürmü çeşitli sebeplerden dolayı yarıda bırakması halinde 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanır. Bu ceza da yarısından üçte ikisine kadar indiriliyor.

Balyoz Darbe Planı iddialarına ilişkin ilk dalga operasyonların başında olan ancak daha sonra dosyadan alınan savcılar Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk, şüpheliler hakkında yeni TCK’nın 312. ve 314. maddesine göre işlem yapıyordu. 312. maddeye göre “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veriliyor. 314. maddeye göre de silâhlı örgüt kuran veya yöneten kişi, on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Örgüte üye olanlara, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası veriliyor.

Mahkeme iddianemeyi kabul ederse terfi durur

Balyoz iddianamesinin Yüksek Askeri Şura’dan (YAŞ) önce mahkeme tarafından kabul edilmesi halinde, şu an şüpheli konumunda yer alan muvazzaf general ve albayların terfi alamayacakları ortaya çıktı. İddianamenin kabul edilmesi halinde “sanık” konumunda olacak general ve albaylar yargı önüne çıkacak. Terfileri düzenleyen Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nun 65. maddesi, yargılanan personelin terfisine izin vermiyor. 65. maddede “Tutuklu bulunan ya da tahliye edilmekle beraber kovuşturma veya duruşması devam eden veya hakkında verilen hüküm henüz kesinleşmemiş bulunanların terfileri ve kademe ilerlemeleri yapılmaz” deniliyor.

 Star, 04.07.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.