Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Yılmaz Alp molotof gözaltısını doğruladı: Hasbelkader oradaydım

Yılmaz Alp molotof gözaltısını doğruladı: Hasbelkader oradaydım
Balyoz darbe planı soruşturması kapsamında aralarında emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Şükrü Sarıışık'ın da bulunduğu 26 şüpheliyi tahliye etmesiyle gündeme gelen İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Yılmaz Alp, ilginç açıklamalar yaptı.
 

Öğrenciyken gözaltına alınması gazetelere 'molotofçu hâkim, devrimci hâkim Dev-Solcu hâkim, DHKP-C'li hâkim' şeklinde yansıyan Yılmaz Alp, 1991 yılında gözaltına alındığını doğruladı. Alp, konuyla ilgili "Katılmadığım bir olay nedeniyle, bir öğrenci eyleminde hasbelkader orada bulunduğum için gözaltına alındım. 7 günlük gözaltından sonra Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na çıkarıldım 12.2.1991 tarihinde Ankara DGM Savcılığı'nca mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldım. Mahkemeye çıkarılmadım. 26.2.1991'de hakkımda takipsizlik kararı verildi." açıklamasında bulundu. Hakkında düzenlenen gözaltı evraklarının 2007 yılında çıkan bir yönergeye göre imha edilmiş olması gerektiğini söyleyen Alp, bu imhayı gerçekleştirmeyen Emniyet Genel Müdürlüğü mensuplarını şikâyet ettiğini kaydetti. Hâkim Alp, mahkeme başkanı ve bir üyenin müebbet hapis cezası verdiği DHKP-C'li sanıklar hakkında beraat istediğine ilişkin haberlere de "Söz konusu dosya Yargıtay'da iki kez 'eksik soruşturma' gerekçesiyle bozuldu ve vicdani kanaatime göre 'şüpheden sanık yararlanır' ilkesiyle beraat görüşü bildirdim." dedi.

Hakim Yılmaz Alp, dün İstanbul Adliyesi'nde bulunan odasında gazetecilere açıklama yaptı. Balyoz soruşturması tahliyelerinde vicdani kanaatine göre karar verdiğini belirten Alp, herkesin vicdani kanaatinin ise farklı olabileceğine dikkat çekti. Alp, şüphelilerin tahliye edilmesinin, dava sonunda ceza almayacağı anlamına gelmeyeceğini kaydetti. Alp, "Tahliye gerekçenizde 'kaçma şüphesi yoktur' diyorsunuz ama aynı zamanda yurtdışına çıkış yasağı koyuyorsunuz. Çelişki değil mi?" şeklindeki soruya ise, "Çelişki değil. Kaçma şüphesi yok gerekçem benim şuydu: Birçok kişi Oktay Bey (Kuban) tarafından 1 Nisan'da tahliye edildikten sonra bu şüpheliler üç beş gün içerisinde valizleriyle gelip teslim oldular. Bu, kaçma şüphelerinin olmadığının göstergesiydi. Yurtdışı çıkış yasağı tedbirdir. Sonuçta 312'den, neyden dava açılacağını bilmiyorum. Bu bir tedbir, adli kontrol. Tamamen koşulsuz serbest bırakmayı o anlamda uygun bulmadım. Kendi hukuki kanaatimce." şeklinde cevaplandırdı.

Zaman, 26.06.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.