Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Yine nöbetçi hakim bıraktı

Yine nöbetçi hakim bıraktı  

ÇETİN DOĞAN’LA BİRLİKTE 14 BALYOZ ŞÜPHELİSİ İKİNCİ KEZ TAHLİYE OLDU

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında, aralarında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli’nin de yer aldığı 14 şüpheli ‘nöbetçi hakim’ Yılmaz Alp tarafından tahliye edildi.

Balyoz’da tahliye taleplerini değerlendiren 9. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi Yılmaz Alp, Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Korgeneral Yurdaer Olcan, Ali Rıza Sözen, Engin Alan, Ali Semih Çetin, Nuri Ali Karababa, Yüksel Gürcan, Süha Tanyeri, İhsan Balabanlı, Bekir Memiş, Mustafa Önsel, Bülent Tunçay, Abdullah Dalay’ı hiçbir kısıtlamaya gitmeden tahliye ettiği öğrenildi.

Çetin Doğan, 26 Şubat 2010’da çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Çetin Doğan, avukatlarının itirazı üzerine 12. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Oktay Kuban tarafından 1 Nisan 2010’da tahliye edilmişti. Bu karara soruşturma savcılarının itirazı üzerine 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti “Mahkeme Heyeti tarafından tutukluluğuna yapılan itiraz reddedilen bir şüpheliyi nöbetçi hakim tahliye edemez” gerekçesiyle Doğan ile birlikte 21 şüpheli hakkında 4 Nisan 2010’da tekrar yakalama kararı çıkartmıştı.

Balyoz’da bu tahliyelerle birlikte 11’i emekli, 4’ü muvazzaf olmak üzere toplam 15 tutuklu kaldı. Tutuklular arasında eski 2. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık da bulunuyor.

Molotofla yakalanan hakim!

Çetin Doğan’la birlikte 14 Balyoz şüphelisini tahliye eden İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi Yılmaz Alp, mahkemenin müebbet hapis cezası verdiği Yargıtay’ın da onayladığı DHKP-C’lilere beraat istemesiyle gündeme gelmişti. Ancak hakim Alp’ın oldukça ilginç bir geçmişe sahip olduğu ortaya çıktı. Yılmaz Alp, Ankara Hukuk Fakültesi’nde öğrenciyken 05 Şubat 1991 günü elinde bir bidon benzin ve molotof kokteylleriyle yakalandı.

Olay polis tutanağına şu şekilde yansıdı: “05.02.1991 günü saat 07.40 sularında Abidinpaşa Tıp Fakültesi Caddesi Gazi Sokak’ta bir bidon benzin ve poşet içerisinde molotof kokteylleri ile birlikte yakalanan Muğla ili Yatağan İlçesi Yeniköy nüfusuna kayıtlı Muammer Şengül oğlu 1970 doğumlu Yılmaz Alp, yapılan sorgusunda....”

Ankara Hukuk Fakültesi’ndeki öğrencilik yıllarında bir bidon benzin ve molotof kokteylleriyle yakalanan Yılmaz Alp’in Abidinpaşa Kaşif Sokak 12/5 evindeki aramalarda da çok sayıda aşırı sol yasak yayın ve sprey boyalar bulundu.  Asıl ilginçlik ise aramanın bitmesine yakın gerçekleşiyor. Alp’in ev telefonu çalıyor. Polisler eşliğinde Yılmaz Alp telefonu açıyor. Arayan Murat Böbrek isimli şahıs şöyle diyor; “Eylemde yakalanan oldu mu?”. Yılmaz Alp bu soru karşısında “Bilmiyorum yakalanıp, yakalanmadıkları beni ilgilendirmez” diyerek telefonu kapatıyor.

Star, 19.06.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.