Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Askerî savcılık TÜBİTAK'ın 'Balyoz' raporunu beğenmedi

Askerî savcılık TÜBİTAK'ın 'Balyoz' raporunu beğenmedi

'Balyoz' soruşturması dosyasına, TÜBİTAK raporunun ardından iki askeri bilirkişi raporu da eklendi. TÜBİTAK raporu, 'belgeler gerçek' derken, askeri bilirkişi raporları ise, 'planların gerçek olmadığı kanaatine varıldığı'nı savunuyor.

Balyoz soruşturması kapsamında itiraz üzerine soruşturma dosyasındaki askeri bilirkişi raporları ve TÜBİTAK raporları avukatlara verildi. Soruşturmada gizlilik kararı olduğu için avukatlar soruşturma evrakına ulaşamıyordu. Bu duruma avukatların yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı yerinde bularak söz konusu 2 askeri bilirkişi raporu ve TÜBİTAK raporunun avukatlara verilmesini karara bağladı. TÜBİTAK'ın inceleme raporunda; dokümanların ve diğer bilgilerin birbirleri ile uyumlu oldukları ifade ediliyordu. 6 sayfalık raporda CD'lerin hızları ve yazdırılma tarihleri itibarıyla 2003 yılına ait olduğu, içindeki doküman tarihlerinin CD'lerin yazım tarihiyle uyumlu olduğu, versiyonların ve kullanılan ofis programlarının da olay tarihine ilişkin olduğu belirtilmişti. Raporda, "CD'lerde sonradan ekleme yapılmamıştır." deniliyordu. Askeri bilirkişi ise raporunda şu ifadeleri kullandı: "TÜBİTAK araştırması sadece uyum gözetmiş, orijinal olup olmadığı ile ilgili bir sonuca varamamıştır. Bu kapsamda bir inceleme yapıldığı hususunda bir açıklama yoktur." Soruşturma kapsamında askeri savcılığın talebi üzerine rapor hazırlayan askeri bilirkişi Yüzbaşı Birol Çelik, incelenen 11 No'lu CD'de yer alan planların, teknik ve askeri yazım usulüne uymadığı yönünde görüş bildirdi.

1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca görevlendirilen askeri bilirkişi Albay Yavuz Fildiş ise hazırladığı 6 sayfalık raporda, CD'lerin gerçek ve 2003 yılı ve öncesine ait oldukları yönündeki TÜBİTAK raporuna itiraz etti. Fildiş, şu ifadelere yer verdi; "Yapılan inceleme neticesinde, TÜBİTAK raporunda 11 ve 17 No'lu CD'lerin içinde yer aldığı iddia edilen Balyoz, Suga, Oraj, Çarşaf ve Sakal planlarının gerçek olmadığı yönünde, gerek teknik ve gerekse askeri yazım usul ve yöntemleri açısından kuvvetli deliller bulunduğu kanaatine varılmıştır."

Zaman, 07.05.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.