Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'un firari paşası tahliye istedi

Balyoz'un firari paşası tahliye istedi

BALYOZ Darbe Soruşturması’nda ‘firari’ olarak görünen Birinci Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, sağlık sorunlarını gerekçe gösterip tahliye istedi.
 

Balyoz Harekât Planı soruşturması kapsamında tahliye edildikten sonra soruşturma savcılarının yaptığı itiraz üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılan emekli Orgeneral Çetin Doğan, 4 nisandan bu yana GATA’da tedavi gördüğü için hakkındaki yakalama uygulanamadı. Avukatı Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, Çetin Doğan’ın soruşturma kapsamında “firari” olarak görünmesine karşın dün İstanbul Nöbetçi 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak müvekkilleri Doğan’ın daha tutuklanmadan sağlık sorunları nedeniyle tahliyesini talep etti.

Silivri’de olmak istiyorum

Adliye çıkışında basına açıklama yapan Ülgen, Çetin Doğan’ın bel fıtığı ameliyatı olması gerektiği yönünde raporu olduğunu, Doğan’ın ise ameliyat olmayı reddettiğini söyledi. Doğan’ın ameliyatı reddetmesi durumunda hastanede tutulamayacağına da dikkat çeken avukat Ülgen, müvekkilinin GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanlığı’ndaki Kardioloji servisinde tedavisinin devam ettiğini ve sintigrafisinin çekildiğini belirterek, “Kalp duvarlarında bir rahatsızlık hissedildiğinden tanısı ve tedavisi yapılmaya çalışılıyor” dedi. Avukat Ülgen, Çetin Doğan’ın bel fıtığı ameliyatı olması durumunda yüzde 35 felç olma riski bulunduğuna ilişkin doktorlardan bilgi aldıktan sonra “Ben öncelikle bu davaya ilişkin savunma yapmak istiyorum, bu nedenle eğer tedaviyle iyileştirilebilirse, bunu yapın. Çünkü ben, gerekirse Silivri’ye giderek diğer tutuklu arkadaşlarımla birlikte olmak istiyorum ve bu davada savunma yapmak istiyorum” diyerek ameliyatı reddettiğini anlattı. Ülgen, Doğan’ın GATA’dan taburcu olduğu yönündeki haberleri ise yalanladı.

“Sağlık” çelişkisi soruldu

Basın mensupları, Doğan’ın tutuklandığı dönemde sağlık sorunları yaşamasına karşın tahliye talebinde bulunurken yanlış anlaşılmaması için sağlık sorunlarını gerekçe göstermediğini hatırlatarak, şimdi neden böyle bir gerekçe ile tahliye talebinde bulunduğunu sordu. Avukat Ülgen’in soruya yanıtı “Ameliyat olması duru-munda yüzde 35 komplikasyon riski bulunmaktadır. Bu komplikasyon riski içinde felç kalma ve ölüm de vardır. Bir kimsenin yüzde 35 komplikasyon riski ile ameliyata girmesi büyük cesaret işidir” oldu.

Taraf, 21.04.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.