Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Sarıışık Paşa, Kıbrıs seçimlerine müdahale etti mi?

Sarıışık Paşa, Kıbrıs seçimlerine müdahale etti mi?

"Balyoz Darbe Planı" kapsamında tutuklanan Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın 2000 yılında yapılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale ettiği öne sürüldü. Dönemin Başbakanı Derviş Eroğlu, Sarışık'ın Kıbrıs'ta görev yaptığı sırada "Peşimde kırk iki MİT ajanı var." diyerek Rauf Denktaş lehine cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmişti.
 

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent'in iddiasına göre Derviş Eroğlu'nun o dönemde adaylıktan çekilmesinin altında derin devlet yapılanması vardı. Levent, 1998-2000 yılları arasında Korgeneral rütbesiyle Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapan Şükrü Sarıışık'ın bu durumdan habersiz olmasının düşünülemeyeceğini söyledi. Cihan'a konuşan Şener Levent, derin güçlerin 2000 yılı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaderiyle oynadığını iddia etti. Levent ayrıca, Rumlara koz vermemek için KKTC'deki derin yapılanmanın araştırılmadığını savundu.

"BALYOZ SAVCILARI SARIIŞIK'A KIBRIS SEÇİMLERİNİ DE SORSUN"

2000 yılındaki seçimlerde kendisinin de Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu belirten Levent, "O dönemde ben de adaydım. Hiçbir aday ilk turda kazanamamıştı. İkinci tura Rauf Denktaş ve Derviş Eroğlu kalmıştı. Eroğlu, Denktaş'a karşı önde götürdüğü seçimden Denktaş lehine adaylıktan çekildi. Adaylıktan çekildikten sonra 'Peşimde kırk iki MİT ajanı dolanıyor.' dedi. Eroğlu'nun peşinde olan mit ajanlarından Sarıışık'ın haberinin olmaması düşünülemez. Balyoz savcıları bu konuyu da Sarıışık'a sormalı." değerlendirmesinde bulundu.

2000 yılı seçimlerinin mutlaka araştırılması gerektiğini savunan Levent, "Ülkenin Cumhurbaşkanı olacak kişi peşimde MİT ajanları var diyerek önde götürdüğü seçimden geri çekiliyorsa, bundan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı'nın haberinin olmaması düşünülemez. Balyoz savcıları bu konuyu da Sarıışık'a sormalılar." ifadelerini kullandı.

"DENKTAŞ ORTADAYKEN EROĞLU NASIL ERGENEKONCU OLUR?"

Başbakan Derviş Eroğlu'na yapılan 'Ergenekoncu' suçlamalarını da değerlendiren Levent, "Kıbrıs'ta derin devletle içli dışlı olan ve yeraltından gelen lider Rauf Denktaş'tır. Denktaş ortadayken ve şimdi bile tutuklu bulunan Ergenekonculara, Perinçek'e, Özbek'e selam yollarken başbakanlığı döneminde evi bombalanan ve rahatlıkla kazanabileceği bir cumhurbaşkanlığı seçimi varken adaylıktan çekilen Derviş Eroğlu nasıl Ergenekoncu oluyor?" şeklinde konuştu.

Dönemin 'asker yanlısı' gazetelerinin ve Rauf Denktaş'ın Eroğlu'nu kendi kendini bombaladığını iddia ettiklerini de belirten Levent, Eroğlu'nun olayın aydınlığa kavuşması için Polis Genel Müdürlüğü'nden yardım istediğini belirtti. Eroğlu'nun ısrarlarına rağmen Polis Genel Müdürlüğü'nün somut bir açıklama yapmaması dikkat çekmişti.

Yavruvatan Kıbrıs'taki derin yapılanmanın üzerine bugüne kadar ciddi olarak gidilmemesi hakkında da yorumda bulunan Levent, bu hususta "Rum faktörünün" çok önemli rol oynadığını savundu. Levent, Rumların eline koz vermemek için antidemokratik girişimlerin ve KKTC'deki derin yapılanmaların araştırılmadığını iddia etti.

Zaman, 13.04.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.