Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Yeni savcı Ergül Balyoz'un tasfiye listesindeydi

Yeni savcı Ergül Balyoz'un tasfiye listesindeydi

Balyoz soruşturmasına yeni atanan savcılardan Mehmet Ergül, Balyoz Harekat Planı kapsamında tasfiye edilecek savcılar arasında yer alıyordu.

Ergül, Balyoz’a da dahil edilen 2003 yılındaki iki sinagog, İngiltere Başkonsolosluğu ve HSBC Bank Genel Müdürlüğü’ne yönelik bombalı saldırıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcılardan biriydi.

Sedat Şahin’in lideri olduğu Susurluk bağlantılı çeteyle ilgili Lale operasyonunu yöneten Savcı Ergül, 2002’de Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’yle ilgili soruşturmayı yürütmüştü.

Kumkapı’daki Meryem Ana Kilisesi avlusunda Hrant Dink’in ölümünün 40’ıncı günü nedeniyle düzenlenen ayinden sonra kurusıkıdan bozma bilye atar tabancayla ateş açan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na çıkarılırken, “Suikastı Mutafyan için hazırlamıştım” diyen V.K’yı da Savcı Ergül sorgulamıştı.


Yönder: Darbe soruşturmalarının savcısı

Balyoz soruşturmasına atanan diğer savcı Murat Yönder ise son yıllarda birçok önemli dosyada görev aldı. Ergenekon, İrticayla Mücadele Eylem Planı, Kafes Eylem Planı ve Poyrazköy soruşturmalarında yer alan Yönder, İstanbul’a gönderilen Erzincan’daki Ergenekon yapılanması dosyasını da inceledi.

Yönder, ikinci Ergenekon soruşturması kapsamında ifadesi alınan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına’yı da sorguladı. 2008’de 17 kişinin yaşamını yitirdiği Güngören patlaması soruşturmasını yürüten savcı Yönder, ABD Başkonsolosluğu’na yönelik silahlı saldırı soruşturmasını da üstlenmişti.

 

Taraf, 07.04.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.