Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Keyfi tahliyeler sistemi altüst etti

Keyfi tahliyeler sistemi altüst etti

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, yedek hakim Kuban’ın tahliye ettiği 21 kişinin tekrar tutuklanmasına karar verdi. “Tahliye kararı keyfi. Hukuğa ve usule aykırı” diyen mahkeme, Kuban’ın bu kararıyla tutuklama kararı veren mahkeme heyetini de çiğnediğini vurguladı

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında tutuklu bulunan ve tahliye edilen Emekli orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında olduğu 19 kişi ile mahkeme sorgularının ardından serbest bırakılan Abdullah Dalay ve Yurdaer Olcan hakkında yakalama emri çıkarıldı. Ergenekon savcılarının itirazı üzerine Balyoz planı soruşturmasında yedek hakim Oktay Kuban’ın 1 Nisan’da verdiği tahliye kararlarını görüşen ve zanlıların tutulanmasına oy birliği ile karar veren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçesi de çok tartışılacak. İşte o gerekçeden satır başları: 

TAHLİYE SORUMSUZ VE KEYFİ OLAMAZ: Hakimin yasa ile çerçevesi çizilmiş, takdir hakkının kullanılması şeklinde ortaya çıkan tutuklama ve tahliyede takdir hakkı sınırsız, sorumsuz, keyfi kullanılamaz.

YENİ OLGULAR ORTAYA ÇIKMALI: Verilecek tahliye kararının hukuka, usule ve tutuklama tedbirinin ruhuna uygun olması için, tutuklama nedenlerinde şüpheliler lehine yeni olguların ortaya çıkması gerekir. Aksinin kabulü tutuklama tedbirinin amacına da  uygun düşmez.  

YASANIN ÖZÜNE UYGUN DEĞİL: İlk tutuklama kararından sonra itiraz üzerine üç kişilik hakimler heyeti tarafından denetimden geçen ve kesinleşen kararın bir gün sonrasında başka bir nöbetçi hakimlik kararıyla ortadan kaldırılması hakimlik kararlarının üç kişilik heyetten oluşan ve denetim mercii olan     heyet kararlarına üstünlüğü anlamına gelir. Bu da yasanın özüne ve hukukun ruhuna uygun düşmeyecektir.

ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE DE AYKIRI: Takdir hakkının kişilerin güç, nüfuz ve sosyal konumlarına göre kullanılması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı ve takdir hakkının keyfiliği olarak algılanabilir.

KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİ SOMUT: Dosyada mevcut somut belge, bilgi, kayıt, ve bilirkişi raporları dikkate alındığında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir olgular bulunuyor. 

Tutuklanacaklar

Emekli askerler; Korgeneral Engin Alan, Org.Çetin Doğan, Tuğgeneral Süha Tanyeli, Tuğgeneral İzzet Ocak, Albay Kubilay Aktaş, Albay Suat Aytın, Albay Bülent Tuncay, Albay Ümit Özcan. Muvazzaf askerler: Tümamiral Semih Çetin, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tuğgeneral Bekir Memiş, Albay Yüksel Gürcan, Albay Levent Çehreli, Albay Abdullah Zafer Arısoy, Albay Recep Yıldız, Albay Mustafa Önsel, Yarbay Ali Rıza Sözen, Astsubay Musa Fariz, Yarbay Hanifi Yıldırım.  Tahliye: Mahkeme emekli Tümgeneral Özer Karabulut hakkındaki itirazı ise reddetti. 

Tahliye olur olmaz GATA’ya yattı

Çetin Doğan, Oktay kuban’ın tahliye kararının ardından bel ağrısı ve fıtık şüphesiyle GATA’ya yatırılmıştı. Tedavisi devam eden Doğan’ın tutuklanıp tutuklanmayacağı  doktarlaran kararına göre belli olacak.

Kuban’dan önce tahliye talepleri reddedilmişti

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında 24 Şubat’ta başlayan tutuklamalar İstanbul Nöbetçi 10 ve 11. Ağır Ceza tarafından yapıldı. Tutuklamanın ardından Emekli Orgeneral Çetin Doğan ile diğer şüphelilerin avukatları nöbetçi hakimin kararına karşı 10 ve 11. Ağır Ceza heyetleri ile 11. Ağır Ceza Nöbetçi Hakimliği’ne itiraz başvurusu yaptı. 10. ve 11. Ağır Ceza Heyetleri, tahliye taleplerini, “mevcut delil durumu, suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesi” gerekçeleriyle reddetti. 19 ‘Balyoz’ şüphelisi, geçtiğimiz hafta da nöbetçi olan 12. Eğır Ceza Hakimi Oktay Kuban’a tahliye başvurusu yaptı. Kuban nöbette aldığı tahliye başvurularını nöbetten 4 gün sonra karara bağladı. Kuban, emekli Org.Doğan’la birlikte 19 Balyoz tutuklusunu serbest bırakarak kırılması zor bir rekora imza attı. Doğan, tahliyeden bir gün sonra ‘acil ameliyat olması gerekiyor’ gerekçesiyle GATA’ya yatırıldı.

Star, 05.04.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.