Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'da 19 kişi hakkında suç olgusu yok!

Balyoz'da 19 kişi hakkında suç olgusu yok!

'Balyoz Planı' soruşturmasında tutuklu bulunan 19 kişi tahliye edildi. Gerekçeler arasında 'kuvvetli suç olgusunun bulunmaması' da var.

İSTANBUL - 'Balyoz' soruşturmasında tutuklu sayısı 6'ya düştü.

Dün 3'ü emekli 6'sı muvazzaf 9 kişinin tahliyesinin ardından, bugün eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 19 askerin tahliyesine karar verildi.

Soruşturma kapsamında tutuklananların avukatlarınca, tutukluluğun kaldırılması yönünde yapılan başvurular, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Oktay Kuban tarafından değerlendirildi.

Yapılan değerlendirme sonucu, serbet bırakılan kişiler şöyle:

Tümgeneraller Bekir Memiş ve İhsan Balabanlı, Tümamiral Semih Çetin, Yarbaylar Hanifi Yıldırım, Ali Rıza Sözen ve Levent Çehreli, Albaylar Mustafa Önsel, Abdullah Zafer Arısoy, Recep Yıldız ve Yüksel Gürcan, Astsubay Musa Fariz, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral İzzet Ocak, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, emekli Albaylar Ümit Özcan, Suat Aytın, Kubilay Aktaş ve Bülent Tunçay, emekli Korgeneral Engin Alan.

Böylece, soruşturma kapsamında tutuklu sayısı 6'ya düştü.

GEREKÇELER
Tahliye gerekçeleri ise şöyle:

- Kuvvetli suç olgusunun bulunmaması,

- Suç vasfının değişme ihtimali,

- Tutuksuz yargılamanın amaca ulaşmaya engel olmaması,

- Şüphelililerin bir kısmının savcılıkça serbest bırakılması.

ALBAY KÖYLÜ'YE TUTUKLAMA
Öte yandan, ikinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı Albay Cengiz Köylü, 'Balyoz Planı' iddiaları soruşturması kapsamında da tutuklandı.

Hasdal Askeri Cezaevi'nden getirildiği Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından sorgulandıktan sonra İstanbul Nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen Köylü'nün, 'Balyoz Planı' iddiaları soruşturması kapsamında da tutuklanmasına karar verildi.

ntvmsnbc.com, 01.04.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.