Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > İşte tahliye kararlarının perde arkası

İşte tahliye kararlarının perde arkası

Balyoz Sanıklarını kafileyle serbest bırakan 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne mercek tuttuk. Bakın nasıl ilginç olaylar çıktı...

Balyoz Darbe Soruşturmasıyla ilgili zincirleme tahliyelerin ardındaki isimler ortaya çıktı. İstanbul 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimleri Tuncay Aslan ile Yılmaz Alp 9 şüphelinin de tahliye olması yönünde oy kullanırken mahkeme başkanı Nurettin Ak ise, 6 şüpheli hakkında "tahliye edilemez" oyu kullandı. Mahkeme Başkanı'nın muhalefetine rağmen tahliyeler 2'ye 1 oy farkıyla çıktı. Tahliyelerden 3'ü ise oy birliğiyle gerçekleşti.

Mahkeme üyesi Yılmaz Alp, daha önce medyada DHKP-C'lilerin davasında ağırlaştırılmış müübbet hapis cezası verilmesine muhalefet edip beraat isteyen hakimdi. Mahkeme'nin diğer üyesi Tuncay Aslan ise ise Ergenekon tutuklusu Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ile yakınlığıyla tanınıyor.

TAHLİYE KUYRUĞU

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiği' gerekçesi ile tutuklanan ve Tümamiral Ali Deniz Kutluk, Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz, Konya İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Özçoban, emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, Kurmay Albay Hasan Basri Aslan, emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü avukatlarının itirazı üzerine dün oy çokluğu ile Yarbay Yusuf Kelleli, Tuğamiral Cem Aziz Çakmak ve albay Taylan Çakır ise oy birliği ile tahliye oldu.Ancak tahliyeler ortaya çok derin soru işaretleri getirdi.

RAMAZAN'I ÖLDÜREN DHKP-C'LİLERE BERAAT İSTEDİ

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen DHKP-C terör örgütü davasında sanıklar Alaattin Ateş, Cemal İşeri, ve Halil Demir'in DHKP-C adlı örgüte üye olduğu ve yine 08.07.1995 yılında DHKP-C adına Ramazan Çetin'in öldürülmesi eylemini gerçekleştirdikleri ve Tuncay Üres'i tabanca ile ayağından vurdukları gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme başkanı Nurettin Ak ve üye İdris Asan sanıkların müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verirken üye hakim Yılmaz Alp ise karşı çıkarak sanıkların beraatını istedi. Alp sanıkların bir örgüt oluşumu içinde olduklarını da düşünmediğini kaydetti. Ve sanıkları savunan 3 sayfa yazı yazdı.

Zaman, 01.04.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.