Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Karar yine Kuban’dan ‘Balyoz’ da 19 tahliye

Karar yine Kuban’dan ‘Balyoz’ da 19 tahliye  

Balyoz Darbe Planı soruşturmasında aralarında planın mimarı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu 19 şüpheli hakim Oktay Kuban tarafından tahliye edildi

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Balyoz Darbe Planı soruşturmasıyla ilgili verdiği 9 tahliyeden sonra, geçen hafta nöbetçi olan İstanbul 12. Ağır Ceza Hakimi Oktay Kuban da 19 kişiyi dün tahliye etti. Balyoz’da dün tutuklanan Albay Cengiz Köylü ile birlikte tutuklu sayısı 7 kişiye düştü. 41 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında tahliye edilenlerin sayısı da 35 oldu.

ALBAY ÇİÇEK’İ DE TAHLİYE EDEN HAKİM

Şüphelilerin avukatları, geçen hafta nöbetçi olan ve daha önce Albay Dursun Çiçek’i de tahliye eden hakim Oktay Kuban’a tahliye talepli dilekçeler sundu. Kuban, nöbet haftası boyunca Balyoz ile ilgili savcılık tarafından sorgulanan Tümgeneraller Yurdaer Olcan, Abdullah Dalay ve Ergenekon’dan sorgulanan avukat Yusuf Erikel’i serbest bırakmıştı. Balyoz ile ilgili başta Çetin Doğan’ın tahliye taleplerini dün değerlendiren Kuban, 19.00 sıralarında 19 kişinin tahliye kararını verdi. Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü’nün avukatları da daha önce İstanbul 9. Ağır Ceza’ya tahliye talebi sunmuşlar, Kuban’ın nöbetçi olduğunu öğrenince tahliye talep etmişlerdi.

KUVVETLİ ŞUÇ OLGUSU YOKMUŞ

Tahliye kararının gerekçeleri ise şöyle sıralandı: • Yüklenen suçun hukuki vasfının değişmesi ihtimali, • Kuvvetli suç şüphesi vasfını gösteren olguların bulunmaması, • Bir kısım şüphelilerin Cumhuriyet Savcılığınca tutuklanmaları talebiyle sorgu hakimliğine dahi sevk edilmeden serbest bırakılması, • Bir kısım şüphelilerin hakimlikçe tutuklanmadan serbest bırakılması, • Bir kısım şüphelilerin itiraz üzerine mahkeme heyetlerince serbest bırakılması, • Tutuksuz yargılanmaların amacına ulaşmasına engel teşkil edilmemesi, • Sabit ikametgah ve kaçma şüphelerinin bulunmaması.

SAVCILAR TAHLİYEYE İTİRAZ EDEBİLİR

Bu arada Balyoz soruşturmasını yürüten savcılar, Kuban’ın verdiği karara itiraz edebilir. Savcılar, tahliye edilen kişilerin yeniden yakalanmaları yönündeki taleplerini İstanbul 12. Ağır Ceza heyetine yapacak. Savcıların talebini değerlendirecek heyete Kuban giremeyecek. Heyette, Mahkeme Başkanı Vedat Yılmaz Abdurrahmanoğlu ve üyeler Mehmet Karababa ile Mehmet Erdoğan yer alacak.

KUBAN DOSYANIN GİZLİLİĞİNİ DE KALDIRMIŞ

Öte yandan Hakim Kuban’ın, Balyoz dosyası üzerindeki gizlilik kararını da kaldırdığı ortaya çıktı. Kuban’ın “İfade tutanakları ile bilirkişi raporları avukatlara verilsin” kararı ise 12. Ağır Ceza Heyeti tarafından “usule ve yasalara aykırı” olduğu gerekçesiyle kaldırılmış. 

11’İ MUVAZZAF 8’İ EMEKLİ

12. Ağır Ceza Hakimi Oktay Kuban’ın tahliye ettiği 19 şüpheliden 11’i muvazzaf 8’i emekli asker. İşte o isimler: Emekli 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli, Tümamiral Ali Semih Çetin, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel, Albay Recep Yıldız, Albay Yüksel Gürcan, Albay Levent Çehreli, Albay Abdullah Zafer Arısoy, Albay Ümit Özcan, Yarbay Hanifi Yıldırım, Yarbay Ali Rıza Sözer, emekli Tuğgeneral Bekir Memiş, emekli Tuğgeneral İzzet Ocak, emekli Albay Suat Aytın, emekli Albay Kubilay Aktaş, emekli Albay Bülent Tunçay ve Astsubay Mustafa Fariz. 

Tutuklama nedeni

Darbecilik

Tahliye gerekçesi

Sosyal statü

9. Ağır Ceza, Balyoz’da ‘darbe’ suçundan tutuklanan 9 subayı ‘sosyal statüleri’ ve ‘suçun işlenme tarihinin eskiliği’ gibi gerekçelerle tahliye etti

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 3’ü emekli 6’sı muvazzaf Balyoz Darbe Planı soruşturması tutuklusu 9 subayı tahliye kararının gerekçesi uzun süre tartışılacak gibi. “Darbeye teşebbüs” suçundan tutuklanan       9 şüpheli, önceki gün mahkeme başkanının muhalefet şerhine rağmen 2’ye karşı 1 oyla ‘toplumsal statüleri’ gerekçesiyle tahliye edildi. Gerekçede, “Şüphelilere atılı suçun tarihi, eylemlerin bulunduğu aşama, şüphelilerin isnat edilen suç tarihinden sonraki eylemleri, şüphelilerin işleri, ikametgahlarını, toplumsal konumlarını birlikte değerlendirince tutuklama nedenleri şüpheliler için geçerli değil...” ifadesi dikkat çekti. Tahliyeye, aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklanmayan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına da gerekçe yapıldı.

MAHKEME BAŞKANI ŞERH KOYDU

İstanbul 9. Ağır Ceza heyeti, önceki gece Albay Taylan Çakır, Yarbay Yusuf Kelleli ve Tuğamiral Cem Aziz Çakmak’ı oy birliği, emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, emekli Korgeneral M. Yavuz Yalçın, emekli Tümamiral A. Deniz Kutluk ile muvazzaf askerler Tümamiral Cem Gürdeniz, Konya İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Özçoban ve Albay Hasan Basri Aslan oy çokluğuyla tahliye etmişti. Mahkeme Başkanı Nurettin Ak ise 6 şüphelinin tahliyesine “şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işledikleri hususunda kuvvetli suç şüphesi olgusu bulunduğundan” şerhi koydu.

HSYK’NIN SON ATADIĞI HAKİMLER

İdris Asan’ın nöbetçi hakim olarak şüphelilerin itirazlarını daha önce reddettiği için katılamadığı     9. Ağır Ceza heyet toplantısında iki üye hakim Tuncay Aslan ve Yılmaz Alp tüm sanıkların tahliyesi için oy kullandı. İki hakim de HSYK’nın tartışmalı yaz kararnamesi ile 9. Ağır Ceza üyeliğine atanmıştı.

Köylü’ye ‘BALYOZ’ tutuklaması

İkinci ‘’Ergenekon’’ davasının tutuklu sanığı Albay Cengiz Köylü, ‘’Balyoz Planı’’ soruşturması kapsamında da tutuklandı. Hasdal Askeri Cezaevi’nden getirildiği Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından sorgulandıktan sonra İstanbul Nöbetçi 13. Ağır Ceza’ya sevk edilen Köylü’nün, ‘’Balyoz Planı’’ kapsamında da tutuklanmasına karar verildi.

Star, 01.04.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.