Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Harp Akademileri Komutan Yardımcısı serbest

Harp Akademileri Komutan Yardımcısı serbest

BALYOZ Güvenlik Harekat Planı’ soruşturması kapsamında şüpheli olarak ifadesi alınan Harp Akademileri Komutan yardımcısı Korgeneral Yurdaer Olcan, mahkeme sorgusunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

2003’de 1. Ordu Komutanlığı'nda düzenlenen ’Ordu Plan Semineri'ne katılan 24 generalden biri olduğu iddia edilen Yurdaer Olcan avukatları ile ifade vermek üzere sabah erken saatlerde soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Beşiktaş’taki adliye binasına geldi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları Ali Haydar ile Süleyman Pehlivan tarafından sorgulanan Korgeneral Yurdaer Olcan’ın ses kaydı alındı. Savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebi ile Nöbetçi 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen Korgeneral Yurdaer Olcan, üye hakim Oktay Kuban tarafından sorgulandı. Korgeneral Yurdaer Olcan mahkemedeki sorgusunun ardından delil durumu ve kaçma şüphesi bulunmadığı gerekçesi ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Korgeneral Yurdaer Olcan, sorgusunun ardından kendi makam aracı yerine Merkez Komutanlığı’ndan gelen bir minibüs ile adliyeden ayrıldı. Korgeneral  Olcan’ın avukatı Armağan Güner, kendi başvuruları üzerine ifade vermeye geldiklerini belirterek, "Sağlık sorunları var. Boyun fıtığı ameliyatı olacak. Ameliyat olmadan önce herhangi bir tartışmaya mahal vermemek için gelip ifade verdik" dedi.

Korgeneral Yurdaer Olcan’ın diğer avukatı Şener Atılgan da Olcan’a gözaltı işlemi yapılmadığını söyledi.

Hürriyet, 25.03.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.