Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > 'Balyoz'da iki muvazzaf askere tahliye

'Balyoz'da iki muvazzaf askere tahliye

'Balyoz' soruşturmasında 26 Şubat tarihinde tutuklanan Tüğamiral Turgay Erdağ ile Albay Ali Türkşen bugün tahliye edildi.

İSTANBUL - 'Balyoz' soruşturmasında bugün iki yeni tahliye haberi geldi.

Bir grup muvazzaf subayla birlikte sevk edildikleri İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan Erdağ ve Türkşen'in avukatları, bu hafta nöbetçi İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 'tutuklanmaya itiraz' başvurusu yaptı.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi, avukatların itiraz başvurusunu değerlendirerek, Tuğamiral Erdağ ile Albay Türkşen'in tahliye edilmelerine karar verdi.

Avukatlar daha önce de, tutuklamaları gerçekleştiren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Mahkeme heyeti, Erdağ ve Türkşen'in de aralarında bulunduğu 18 muvazzaf ile 15 emekli subay olmak üzere toplam 33 kişi hakkında ''tutuklanmaya itiraz'' başvurularına ilişkin, ''ret'' kararı vermişti.

Heyet, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti yürütme organını cebren iskat ve men etmeye teşebbüs'' suçundan tutuklanan Erdağ ve Türkşen'in de aralarında bulunduğu 20 kişinin, ''aleyhlerindeki mevcut delil durumu, üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, CMK'nın 100/3. maddesine göre katalog suçlardan olması, suçu işledikleri hususunda kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması ve delillerin henüz tam olarak toplanmamış olmasını'' dikkate alarak, yapılan itirazların reddi ile tutuklulukların devamına ''oy çokluğuyla'' hükmetmişti.

Diğer 13 kişinin tutuklanmalarının kaldırılması istemine ilişkin ret kararı ise mahkeme heyetinin oy birliğiyle verilmişti.

ntvmsnbc.com, 14.03.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.