Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Ekonomik Gündem > Türkiye ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 5 büyüdü

 Türkiye ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 5 büyüdü
Türkiye'de gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) 2017 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, ekonomi yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1,4 büyüdü.

Reuters haber ajansının 19 ekonomistin katılımı ile yaptığı ankete göre büyümenin bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4 olması bekleniyordu.
Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2017 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 14,3 artarak 641 milyar 584 milyon TL oldu.
Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2017 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 3,2; sanayi sektörü yüzde 5,3; inşaat sektörü yüzde 3,7 arttı.

Hanehalkı tüketim harcamasında yüzde 5,1'lik artış
Hanehalklarının nihai tüketim harcamaları 2017 yılının birinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 5,1 arttı.
Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 9,4; gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 2,2 arttı.
Mal ve hizmet ihracatı, 2017 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 10,6; ithalatı ise yüzde 0,8 arttı.
Türkiye ekonomisi geçen yıl son çeyrekte yüzde 3,5; 2016'nın tamamında yüzde 2,9 ile beklentilerin üzerinde bir büyüme performansı kaydetmişti.

BBCTurkish.com.tr, 12.06.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.