Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Ekonomik Gündem > 23 Nisan’da hayati rapor: Türkiye’de iki milyon çocuk çalışıyor

 23 Nisan’da hayati rapor: Türkiye’de iki milyon çocuk çalışıyor

Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında çocuk yoksulluk oranında ‘zirvede’ bulunan Türkiye’de 2 milyona yakın çocuk çalışıyor.

Sendika.org’da yer alan habere göre DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın Türkiye’de çalışan çocuk işçilerin sorunlarına dikkat çekmek için hazırladığı ‘Türkiye’de çocuk işçi olmak’ başlıklı bir raporda yer alan veriler, Türkiye’de çocukların yalnızca yüzde 2.8’inin nitelikli okul öncesi eğitim (kreş ve gündüz bakım evleri) imkanına ulaşabildiğini ortaya koydu.

2016 yılında evlenen her 100 kişiden 18’inin çocuk olduğu belirtilirken, çocuklara yönelik şiddet ve istismar vakalarının 2006 yılına göre yüzde 700 arttığı kaydedildi.

15 yaş altı ve tarımsal alanlarda mevsimlik olarak çalışan çocukların ve turizm sektöründe uzun saatler çalıştırılan stajyer çocuk işçilerin hariç tutulduğu resmi verilere göre, 15-17 yaş arasındaki çocuk işçi sayısı 2012 yılında 601 bin iken 2016 yılında 709 bine yükseldi. Bu çocukların 558 bini kayıt dışı çalıştırılırken, sadece 150 bini sigortalı.

‘Çalışan çocuk sayısı 2 milyon’

Aralık 2016 verilerine göre çırak işçi sayısının 1 milyon 170 bin olduğu belirtilen raporda, çırak ya da çocuk işçi ayrımı yapmaksızın Türkiye’de çalışan çocuk sayısının 2 milyona yaklaştığı kaydedildi.

Türkiye, Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında ise çocuk yoksulluk oranı en fazla olan ülke.

İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi tarafından iş cinayetine maruz kalan çocuk sayısına ilişkin tutulan kayıtlar, iş kazası sonucu hayatını kaybeden çocuk işçi sayısının arttığını gösterdi. Verilere göre 2016 yılında 56 çocuk iş kazasında hayatını kaybetti.

dilken.com.tr, 23.04.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.