Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan'dan AB'ye rest: Ya Türkiye'ye verdikleri sözleri derhâl tutacaklar ya da sonuçlarına katlanacaklar

 Erdoğan'dan AB'ye rest: Ya Türkiye'ye verdikleri sözleri derhâl tutacaklar ya da sonuçlarına katlanacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güneydoğu'ya, Doğu'ya baktım. Gece hep onları inceledim. Devran değişti. Şimdi istikamet üzere bir gidiş var. Daha iyi olacak, buna inanıyorum. Fakat Kasım 2019'u unutmayın. Dün akşam bir işaret fişeği atıldı Mart 2019'a ve Kasım 2019'a. Zaferler bizi sarhoş etmeyecek" dedi.

Referandum sonuçlarını İstanbul'da takip eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara'ya gitti. Esenboğa Havalimanı'nda kendisini karşılayanlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi ben Güneydoğu'ya, Doğu'ya baktım. Gece hep onları inceledim. Devran değişti. Şimdi istikamet üzere bir gidiş var. Daha iyi olacak, buna inanıyorum. Fakat Kasım 2019'u unutmayın. Dün akşam (Pazar) bir işaret fişeği atıldı Mart 2019'a ve Kasım 2019'a. Zaferler bizi sarhoş etmeyecek" dedi.

Cumhurbaşkanı, Pazar gecesi resmi olmayan sonuçlar belli olduktan sonra Huber Köşkü'nde yaptığı açıklamalarda, Güneydoğu illerinden çıkan sonuçlara özellikle vurgu yapmıştı. Erdoğan, "Verilen tüm oylar, elbette önemlidir ama özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki oyların ayrıca önemi olduğunu da burada vurgulamak isterim. Partilerin halk oylamasındaki pozisyonlarını dikkate aldığımızda, Güneydoğu Anadolu bölgesindeki tüm illerde 10 ilâ 20 puanlık artışlar olduğunu görüyoruz. İnşallah bu sonuçlar, ülkemizin önünde yeni bir dönemin başladığının da müjdecisi olacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

"Tüm tartışmalar bitti"

Daha sonra Başbakan Binali Yıldırım ve Erdoğan Beştepe'de toplanan kalabalığa seslendi. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"25 milyon 200 bine yakın vatandaşımızın tercihiyle anayasa değişikliği kabul edilmiştir. Dolayısıyla artık bu konuyla ilgili tüm tartışmalar bitmiştir. Türkiye tarihinin en büyük oy sayısıyla kabul edilen anayasa değişikliğiyle gelen yenilikler artık tüm milletimizin hizmetindedir. Bundan sonra yönümüzü hep birlikte geleceğe çevirme zamanıdır."

"Mağlubiyetin nasıl kutlandığını şimdi öğreniyoruz"

"16 Nisan'da ortaya çıkan sonuç milletimizi memnun ederken, mutlu ederken, hiç şüphesiz birileri de hüsrana uğradı. Gazete ilânları gördüm. Bakıyorum ki tencere tavacılar çıkmış ortaya. Onlar da 'hayır'ı kutluyorlarmış. Galibiyetin mutluluğunu biliyoruz da, galibiyetin hakikaten eğlenmesini biliyoruz da mağlubiyetin nasıl kutlandığını şimdi öğreniyoruz. Nedir o? İşte bunlar Gezici, bunlar tencere tavacı. Tencere tava hep aynı hava devam ediyor."

AB'ye rest: Ya Türkiye'ye verdikleri sözleri derhâl tutacaklar...

"54 sene Avrupa Birliği kapısında bizi bunlar beklettiler. Otururuz konuşuruz, bir güven oylaması da onun için yaparız."

"İngiltere Brexit yaptı, kurucusu olduğu Avrupa Birliği'nden şu anda İngiltere çıkıyor, Norveç çıktı. Kararı verecek merci neresi? Millet. Gideriz milletimize, millet ne karar veriyor, biz de ona uyarız. Ya Türkiye'ye verdikleri sözleri derhâl tutacaklar ya da sonuçlarına katlanacaklar. Bu iş öyle terör örgütlerini el altından silahla, parayla desteklemek suretiyle ülkemizin üzerine salmakla olmaz."

"Fırat Kalkanı bizim son değil ilk operasyonumuzdur"

"Suriye'de terör örgütlerine verdikleri destekle ülkemize karşı husumetlerini açıkça ilân etmekten çekinmeyenler şunu bilsinler; Türkiye ne pahasına olursa olsun, sınırlarının yanı başında bir terör örgütüne veya bir terör oluşumuna asla izin vermeyecektir. Bölgede paralı asker gibi kullandıkları teröristlerle Türkiye'yi dize getirebileceklerini sananlar yanıldıklarını çok yakında görecekler. Fırat Kalkanı bizim son değil, ilk operasyonumuzdur."

aljazeera.com.tr, 17.04.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.