Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: AB müzakereleri için referandum yapabiliriz

 Erdoğan: AB müzakereleri için referandum yapabiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği ile müzakerelerin devamı için referandum yapılabileceğini açıkladı.

"Tatlıdil Forumu"nun kapanış töreninde konuşan Erdoğan, "Şimdi benzeri bir 'Brexit' için, biz de şu anda 16 Nisan'da bir referandum yapıyoruz. Arkasından müzakereler için de bir referandum yapma yoluna gidebiliriz ve milletimiz ne karar verirse o karara da uyarız" dedi.
Gösterinin ardından İsviçre'nin Ankara'daki Geçici Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
Erdoğan açıklamasında bugün İsviçre'nin başkenti Bern'de Kürt grupların düzenlediği bir gösteride taşınan pankarta da tepki gösterdi.
"Erdoğan, "İşte bugün İsviçre Parlamentosu'nda bakıyorsunuz ileri derecedeki aşırı terör örgütleri orada benim resmimi koyuyor benim şakağıma silah dayıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Ve bu ülke İsviçre. Bunun benzerleri çok" dedi.


İsviçre'ye tepki
Bu arada Bern'deki gösterinin ardından İsviçre'nin Ankara'daki Geçici Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.
Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
"İsviçre'nin başkenti Bern'de bugün (25 Mart) terör örgütü PKK mensupları ve İsviçre'deki destekçileri tarafından düzenlenen gösteride açılan bir pankart ile Sayın Cumhurbaşkanımızın hayatına kastedilmesi için alenen çağrıda bulunulduğu tespit edilmiştir.
Şiddet ve teröre açıkça teşvik içeren bu gösteriye izin verilmiş olmasını protesto ettiğimiz ve söz konusu suç karşısında derhal adli tedbirler alınmasını istediğimiz İsviçre'nin Ankara'daki Geçici Maslahatgüzarı Bakanlığımıza çağrılmak ve İsviçre makamları nezdinde de Bern Büyükelçiliğimizce girişimde bulunulmak suretiyle İsviçre tarafına bildirilmiştir.
İsviçre federal ve yerel makamlarının bu aleni suç konusunda atacağı adli ve idari adımlar, Bakanlığımızca yakından takip edilecek olup bu konudaki girişimlerimiz sürdürülecektir.
Teröre ve teröristlere destek mahiyetindeki bu kabul edilemez olayda, göstericilere ülkemizdeki referandumla ilgili propaganda imkanı da tanınmış olması ibret vericidir.
Sayın Bakanımız da İsviçre Dışişleri Bakanını arayarak bu çirkin hadiseye tepkimizi dile getirmiştir. "

BBCTurkish.com.tr, 25.03.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.