Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Deniz Feneri Davası'nda karar

Deniz Feneri Davası'nda karar
Almanya'daki "Deniz Feneri e.V." ile bağlantılı olarak İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 20 sanık hakkında açılan davanın 13. duruşmasında karar açıklandı. Mahkeme, 20 sanıktan hiçbirine ceza vermedi. Bazı sanıklar için "beraat", bazı sanıklar için de "davanın düşürülmesi" kararı verildi.

Sanıklar arasında yer alan eski RTÜK Başkanı Zahid Akman hakkında, "Güveni kötüye kullanma" ve "Özel belgede sahtecilik' suçlarından "zaman aşımı" dolayısıyla davanın düşürülmesi kararı verilirken, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman hakkında ise "Güveni kötüye kullanma" ve "Özel belgede sahtecilik" suçlarından beraat kararı verildi.

SAVCI MÜTALAASINI TEKRAR ETTİ

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuksuz sanıklar Zahid Akman, Ömer Zahit Karaman, İzzet Kurum, İsmail Karahan, Mehmet Gürhan, Gökhan Gürbüz, Firdevsi Ermiş, Erdoğan Kara, Ahmet Coşar ve Ali Solak hazır bulundu. Diğer sanıklar ise duruşmaya katılmadı. 
Duruşma savcısı, önceki celsedeki mütalaasında açıkladığı 18 sanık hakkında beraat talebi ile 2 sanık hakkında 'resmi belgede sahtecilik' suçundan istediği ceza talebini yineledi. Sanıklar ve avukatları da, yaptıkları savunmada, savcılık mütalaasına katıldıklarını belirterek beraat talebinde bulundu. 

"ALMANYA'DAKİ DAVA SİYASİ NEDENLERLE AÇILDI"

Kendisi ve eşi hakkında "resmi belgede sahtecilik" suçundan istenen ceza talebine karşı olduğunu ifade eden sanık Mehmet Gürhan ise önceki celselerde dile getirdiği savunmasını tekrar etti. Gürhan, "Almanya'daki dava siyasi nedenlerle açıldı. Almanya'da cezaevinde kaldığım süre içinde bazı kesim tarafından bana baskı yapılarak, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da bu işin içine katmaya çalıştılar. Bunları kabul etmediğim için hakkımda bu dava açıldı" diye konuştu. 
Sanıklara son sözlerinin sorulmasının ardından, Mahkeme Heyeti karar vermek üzere duruşmaya ara verdi.

KARAR...

4 saatlik aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuksuz 20 sanık hakkında açılan "Özel belgede sahtecilik" ve "Güveni kötüye kullanmak" suçlarından hiçbir sanığa ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti. 
Bazı sanıklar hakkında, bu suçlardan zaman aşımından dolayı davanın düşürülmesi kararı verilirken, bazı sanıklar için ise beraat kararı verildi.
Mahkeme heyeti beraat eden sanıkların tazminat hakkının bulunduğunu da kararına ekledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Zahid Akman ve Zekeriya Karaman'ın da aralarında bulunduğu 20 şüpheli hakkında hazırladığı iddianame, Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş, iddianamenin kabulünün ardından dosya esastan değerlendirmeye alınmıştı. 
Suçlama konusu eylemlere ilişkin yargılama yerinin İstanbul olduğuna kanaat getiren mahkeme, "yetkisizlik" kararı ile dava dosyasının görevli ve yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmetmişti. 
Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin "yetkisizlik" kararını yerinde gören İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi de, davanın kendi mahkemelerinde görülmesini karara bağlamıştı. 
20 sanığın, "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma, özel belgede sahtecilik ve kamu görevlisinin sahtecilik suçuna iştirak etmek" suçlarından cezalandırılması istenmişti. 
Mahkeme, 20 sanıktan hiçbirine ceza vermedi.. Bazı sanıklar için "Beraat" bazı sanıklar için de "Davanın düşürülmesi" kararları verildi. .

Hürriyet, 13.05.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.